5 Adımda Günlük Detox

0

5 Adımda Günlük Detox

İsteyip de yapamadığınız, yapıp da kendinizi iyi hissedemediğiniz tüm detox programları içinde hiç düşündünüz mü belki de sorun sizde değil? Çoğu program günlük bir uygulama olmaktan öte, elinizin altında her zaman olmayacak ticari ürünleri gerekli kılıyor.

Hiçbirini unutmayın, ancak şu 5 basit adımı hayatınıza alın. Uygulamasını da sabah uyandığınız andan yatana kadar geniş bir aralıkta yapın.

Göreceksiniz ki denemeye değermiş!

1. Su, su ve limonlu su:

Günaydın. Uyandığınızda vücudunuz size muhtemelen bunu hatırlatacak. Su için, bol ve ılık bir su. Çok bol olmaması da çok mühim, gece dinlenmiş, hafif tembelleşmiş vücudumuza sıvı yükleme çok da faydalı değil sanılanın aksine. Son yudumlarınıza birkaç damla limon damlatın. Bırakın tadı damağınızda kalsın!

Limon vücudünuzun alkali dengesi için önemli, vücudunuzun Ph dengesini düzenler. Kahvaltınızdan önce midenize asit üretmesi için haber verir! Alternatif olarak çayınıza birkaç damla elma sirkesi de damlatabilirsiniz. Günboyu ölçülü su içimine dikkat edin, ne az ne fazla, hep kararında.

2. Zıpla, hoopla:

Uzmanlar trambolinde 10 ila 20 dakika arasında zıplamayı öneriyor ama günlük tempoda ne mümkün! Işin özünü kendinize uyarlayın, giyinirken müzik açın ve hafifçe zıplama hoplama hareketleri ile dans edin. Lenf sisteminiz harekete geçsin.

Hareketleriniz vücudunuzdaki akışı tetikleyecektir. Açama kapama sistemi olmayan bizler için güzel bir ipucu. Günboyu kendinizi daha enerjik hissetmek istediğinizde tekrarlayın, 2-3 dakikalık set yapın. Fırsat buldukça mesela bir kaldırımdan inerken hoplayarak inin!

3. Fırçala:

Vücudumuzdaki akıştan söz açılmışken, kendimizi fırçalamak da özellikle kan dolaşımını olumlu yönde etkiler bunu da not edin. En verimli yöntem uygun bir masaj fırçası ile ayakaltından başlamak ve hep en son kalbe varacak şekilde ilerlemek. Sabahları evden çıkmadan yapın ya da gece yatmadan. Gün içinde ise kıyafet fırçalarını deneyebilirsiniz. En olmadı, basit masaj hareketleri ile sadece birkaç dakikada kalbinize ulaşın.

4. Rahat bir duş:

Ilık bir duş ile zindelik kazanabilirsiniz. Detox kremler, sabunlar da olursa harika olur ancak bulamazsanız ayaklarınızı her markette satılan kaya tuzları ile azcık ovun. Bunun bile faydası sizi sevindirecek ve detox ile ilgili umutlarınızı arttıracak. Bir diğer formül de elma sirkesi ile: yarım kova suyun içine tercihiniz doğrultusunda sirke dökün. İktisadi tedbir olarak en rahat bulunan, bereketlisini tercih edin. Ayaklarınızı kovaya sokun ve hafifçe bu suyu dizleriniz, oradan da bacaklarınıza sürün bir sünger yardımı ile. Sirkenin içinde bulunan magnezyum deri tarafından emilir ve özellikle kramplara iyi gelir!

5. Birkaç rahat duruş:

İki tane duruşu bence hergün yapabilirsiniz. Yerebakan köpek ve bacaklar duvardan yukarı pozları. Yerebakan köpek pozu yoga yapanlar için bir dinlenme pozudur, eller yerde ayaklar yerde ters V harfi oluşturulur. Başınız aşağı bakmalı, omurganızı hissederek vücudunuzu uygun bir konumda germeli, uzatmalısınız. Bu pozda kalbiniz başınızdan daha yukarı bir konumda kalmalıdır, tüm kan dolaşımınız hızlanacaktır. Diğer poz biraz adı üzerinde, bacaklarınızı duvarda yukarı doğru yaslayın. Hafifçe sallayın ve dolaşıma çıkan kanın vücudunuzun üst kısmına dönmesine, arınmasına izin verin!

ÇEKİNME, PAYLAŞ

YAZAR HAKKINDA

Ekonomist Burcu Güçlü İnan

1980 Istanbul doğumlu olan Burcu Güçlü İnan saint Benoit Fransız Lisesi’nden sonra Koç Üniversitesi Ekonomi bölümünü bitirmiştir. Kariyerini planladığı yıllarda yaşanan ekonomik krizler ve part-time çalıştığı yabancı bankada 11 Eylül İkiz Kuleler saldırılarılarını Hazine departmanında gözlemlemesi ile kendini finans piyasalarında bulmuştur. Yüksek lisans eğitimini ruhunun evi olarak nitelediği Londra’da, Cass Business School’da Yatırım Yönetimi üzerine yapmıştır. Türkiye’ye dönüşü ile birlikte sekiz yıl boyunca önde gelen bankaların portföy yönetimi ve hazine departmanlarında çalışmıştır. Bankacılığa ve trading’e olan sevgisi ile hızlı ve coşkulu bir iş yaşamı olmuş, her kriz ile yeni bilgiler edinen bir öğrenci olarak annelik sürecini daha yoğun yaşamak için kurumsal hayatına oğlunun doğumu ile ara vermiştir. Londra’da okurken ilk derslerini almaya başladığı yoga yolunda, Özge Işın ile Yoga Hocalık Eğitimi ile Yoga Alliance onaylı sertifikasyon sürecindedir. Aktif ve sağlıklı yaşamın savunucusu, adrenalinin de tutkunudur. Her yeni günde yeni bir bilgi, yeni bir keşif ile hayatın aslında şu anda tam da olması gerektiğine inanır.

Yorum yazın

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.