8 Adımda Hayatınıza Zen Pratiğini Katın !

0
1 / 9

8 adımda hayatınıza Zen pratiğini katın!!

Her geçen gün daha da hızlanan hayatımıza bir dokunuş da Zen öğretilerinden geliyor. Kökeni Hindistan’a, oradan da Japonya’ya kadar uzanan bir budist öğretisi olan Zen özelikle tüm kavramların basitleştirilmesi, cevapların içimizde olduğunu vurgulaması ile dikkate değerdir. Zen öğrencileri sakindir, her an onlar için yaşanmak içindir. Yaptıkları işlere odaklanırlar ve kendi zamanlarında hedefleri doğrultusunda yaparlar.

Evet bu son cümle bile işyerinde size nasıl faydalı olur değil mi? İşte sizin için derlediklerimiz:

1- Ne yapıyorsan, bir bir yap! Yavaş yap!

İş görüşmelerinizde şunu diyor musunuz, “evet ben multi-task’im!”? Ne kadar da tanıdık bir plaza yanılsaması. İnsanlar ne yazık ki aynı anda birden çok iş için yetecek potansiyele henüz evrilmemişlerdir. Birden çok iş yapıyoruz dediğimizde zihnimiz bize bir yanılsama sunar aslında. Araba kullanırken telefonda konuşabiliyorsunuz belki ama toplama yapabilir misiniz, ya da yoldaki çukurlardan kaçabilir misiniz, trafik işaretlerini eksiksiz takip edebilir misiniz? Cevap istisnalar haricinde, hayır! O nedenle rahat olun ve mücadeleyi bırakın, ne yapıyorsanız onu yapın ve yavaş yapın. Aslında yaptığımız birçok iş saniyeleri saymamızı gerektirmiyor değil mi, bunun farkına varın. İşleriniz için, ister patates doğramak, ister finansal tablo analizi olsun sadece o iş için ayırın vaktinizi. O tabloları okurken internetten ev alışverişini yapmayın iki satır arasında.

8 Adımda Hayatınıza Zen Pratiğini Katın !

1 / 9
ÇEKİNME, PAYLAŞ

YAZAR HAKKINDA

Ekonomist Burcu Güçlü İnan

1980 Istanbul doğumlu olan Burcu Güçlü İnan saint Benoit Fransız Lisesi’nden sonra Koç Üniversitesi Ekonomi bölümünü bitirmiştir. Kariyerini planladığı yıllarda yaşanan ekonomik krizler ve part-time çalıştığı yabancı bankada 11 Eylül İkiz Kuleler saldırılarılarını Hazine departmanında gözlemlemesi ile kendini finans piyasalarında bulmuştur. Yüksek lisans eğitimini ruhunun evi olarak nitelediği Londra’da, Cass Business School’da Yatırım Yönetimi üzerine yapmıştır. Türkiye’ye dönüşü ile birlikte sekiz yıl boyunca önde gelen bankaların portföy yönetimi ve hazine departmanlarında çalışmıştır. Bankacılığa ve trading’e olan sevgisi ile hızlı ve coşkulu bir iş yaşamı olmuş, her kriz ile yeni bilgiler edinen bir öğrenci olarak annelik sürecini daha yoğun yaşamak için kurumsal hayatına oğlunun doğumu ile ara vermiştir. Londra’da okurken ilk derslerini almaya başladığı yoga yolunda, Özge Işın ile Yoga Hocalık Eğitimi ile Yoga Alliance onaylı sertifikasyon sürecindedir. Aktif ve sağlıklı yaşamın savunucusu, adrenalinin de tutkunudur. Her yeni günde yeni bir bilgi, yeni bir keşif ile hayatın aslında şu anda tam da olması gerektiğine inanır.

Yorum yazın

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.