Ağız Kokusu Nedenleri Ve Tedavisi

0

Ağız Kokusu Nedenleri Ve Tedavisi

Ağız kokusu öncelikle bir hastalıktır. Tıptaki ismi “Halitozis” ‘dir. Ağız hijyeninin tam olarak sağlanamaması sonucu oluşur.  Hastalık diye nitelendirme sebebimiz Dünya Sağlık Örgütü (WHO) sağlığı tanımlarken; Bireyin fizikse, ruhsal ve mental yönden tam bir iyilik halidir, diye tanımlanır. Bu iyilik halini herhangi bir şekilde bozan her bir durum hastalık olarak kabul edilir. Ülkemizde her dört kişiden birinde görülen bu hastalık son derece rahatsız edicidir. Ayrıca bireylerde özgüven eksikliğine kadar yol açabilir.

Ağız kokusu nedenleri;

SİNÜZİTE BAĞLI OLARAK GELİŞEN NEDENLER;

Sinüzit denilen yüz kemiklerinin içerisindeki boşluklarda iltihaplanma oluşur. Yeşil-sarı ve kalın bir kıvamda bir tür vücut sıvısının diğer bir adıyla akıntının geniz boşluğuna akmasına yol açar. Bu akıntının iltihaplı olması kişide hoş olmayan bir nefes kokusuna sebep verebilir.

DİŞ VE DİŞ ETİ HASTALIKLARINA BAĞLI OLARAK GELİŞEN NEDENLER;

Diş ve diş eti hastalıkları da ağız kokusuna neden olabilir. Ağız içinde herhangi bir enfeksiyon veya iltihapta bakterilerin üremesini arttırır. Bu da daima ağız kokusuna yol açar.

BADEMCİK İLTİHABINA BAĞLI OLARAK GELİŞEN NEDENLER;

Tonsilloliths ( bademcik taşları) daha çok sebep olur. Bademcik taşları; Bademciğin çevresinde  girintili çıkıntılı dokularda oluşan beyaz parçacıklardır. Ağız kokusunun nedenleri arasında da ilk sırada yer alır.

AÇLIĞIN UZUN SÜRELİ OLMASI;

Hem ağız kuruluğuna hem de ağız içerisindeki bakterilerin üremesine ve faaliyetlerinin artmasına sebep olduğundan dolayı şiddetli ağız kokusuna neden olur.

GASTROİNTESTİNAL SİSTEMİ HASTALIKLARINA BAĞLI;

Özellikle reflü hastalığı yol açar. Reflü’nün oluş mekanizması aynı zamanda hastada içten gelen ağızda ve nefeste kötü bir koku hissedilmesine sebep olur.

TEDAVİSİ İÇİN;

  • Öncelikle dişler ve diş etleri korunur. Diş sağlığına ve diş bakımına son derece önem gösterilir.
  • Ağızda var olan diş protezleri önemle korunmalı.
  • Tükürük ağız kokusu ile savaşmanın en güçlü yoludur. Bu yüzden sakız çiğnemek de ağız kokuyla savaşmanın hem bir yolu hem de bir tedavi yöntemidir.
  • Tarçın kullanmak da yine bir tedavi yöntemidir.

 

ÇEKİNME, PAYLAŞ

YAZAR HAKKINDA

Yorum yazın

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.