Amerika’da Taşıyıcı Annelik

0

Dünyanın en güzel duygusu kuşkusuz anneliktir. Ancak pek çok kadın bundan mahrum kalıyor. O ya da bu sebepten. Günümüz şartalarında pek çok çözüm sunuluyor ancak bazı kadınlar için bunlar bazen uygun olamıyor. Türkiye alternatif çözüm için maalesef biraz kısıtlı. O nedenle de pek çok aile taşıyıcı annelik için başka ülkelere gidiyor.

Doğuştan rahmi olmayan, sonradan hastalık sebebiyle rahmini kaybeden, çeşitli sebeplerle rahmi gebeliği taşıyamayan, hamilelikleri sürekli olarak düşükle sonuçlanan veya diğer sağlık sebepleri ile hamile kalması riskli olan kadınlar için bazı ülkelerde tercih edilen “Taşıyıcı Annelik” yöntemine Türkiye’den de oldukça talep var. Taşıyıcı annelik konusunda danışmanlık veren Yeni Bir Hayat Genel Müdürü Şevki Akaydın, çiftlerin yasal olarak her türlü haklarının garanti altında olduğu ABD’de taşıyıcı annelik konusunda çiftlere yardımcı olduklarını belirtiyor.

Yeni Bir Hayat Genel Müdürü Şevki Akaydın, “Yeni Bir Hayat olarak ABD’de taşıyıcı annelik yöntemi ile anne-baba olmak isteyen ailelerin oradaki Taşıyıcı Anne kurumları, tüp bebek merkezleri ve süreçteki yasal destekleri için danışmanlık hizmeti sunuyoruz” diyerek süreci şöyle anlatıyor:

“Taşıyıcı annelik sık sık yumurta donasyonu ile karıştırılır. Oysa taşıyıcı annelik, anne ve babadan oluşturulan embriyonun bir başka bayan tarafından 9 ay boyunca taşınarak doğumun gerçekleşmesidir. Eğer çiftler sağlıklı bir yumurta ve sperme sahip ancak sadece hamilelikte sıkıntı yaşıyorlarsa bebeğin biyolojik anne ve babası değişmez. Bu tür durumlarda taşıyıcı anne bebeğin biyolojik annesi değildir. O sadece hamilelik boyunca bebeği taşımakla, doğum sonrasında bebeği gerçek anne ve babasına vermekle yükümlüdür.”

Merdivenaltı kliniklere dikkat!

“Biz danışmanlık şirketi olarak ABD’de taşıyıcı annelerin bağlı olduğu kurumlarla iletişime geçiyoruz.Tüm süreçlerde aile ile birlikte hareket ediyor. Taşıyıcı annelik sürecinin başından sonuna sürecin en uygun ve doğru şekilde uygulanması konusunda tam hizmet veriyoruz.” diyen Akaydın, taşıyıcı anneliğin çok ciddiye alınması gereken bir karar olduğunu vurguluyor.

Yeni Bir Hayat Genel Müdürü Şevki Akaydın, ülke seçiminin de bu konuda çok önemli olduğunu hatırlattı: “Maalesef bazı ülkelerde yasal boşluklardan dolayı bu hizmet hiçbir denetimden geçmeden sunuluyor. Yani bir başka ifadeyle merdiven altı kliniklerde bile yarı yasal olarak taşıyıcı annelik hizmeti veriliyor. ABD’deki gibi yasal olarak sıkı bir denetim olmadığı için karşılaşılabilecek sorunların nasıl çözüleceği de net değildir. Ayrıca doğum sonrasındaki işlemler de yasal olarak denetlenmiyor. Yeni Bir Hayat olarak çalıştığımız taşıyıcı annelik ve tüp bebek merkezlerinde yüksek standartlarda, her türlü detayın önceden düşünüldüğü bir hizmet sunuluyor.”Yeni Bir Hayat farkıyla ABD’de taşıyıcı annelik hizmeti almak için birden fazla sebep var:

  • Taşıyıcı anneler titiz bir süreç sonucunda seçilir. Taşıyıcı anne ve kendi ailesinin geçmişi araştırılır, sonrasında taşıyıcı anne adayı sağlık taramasından geçirilir.
  • Karar verilmesini takiben kapsamlı bir hukuk süreci de başlar. Taşıyıcı anne ve aile arasında son derece kapsamlı, her türlü detayın yer aldığı bir yazılı metin imzalanır.
  • Hamilelik sürecinde taşıyıcı anne ile bebeğin gerçek anne ve babası arasındaki iletişimin nasıl ve ne sıklıkla olacağı önceden saptanır.
  • Hamilelik boyunca taşıyıcı anne düzenli olarak psikolojik destek alır, grup terapilerine devam eder. Böylece doğum sonrasında bebeğe bağlanma gibi bir sorunla karşılaşılması engellenmiş olur.
  • Embriyo transferi öncesinde genetik tarama testi (PGT) yapılarak sağlıklı embriyolarla hamilelik başlatılır. İşlem sırasında bebeğin cinsiyeti de belirlendiğinden cinsiyet seçimi de yapılabilir.
  • Bazı durumlarda çiftlerde yumurta veya sperm ile ilgili bir sorun olması halinde, taşıyıcı annelik işleminin yanı sıra bir de yumurta veya sperm donasyonu ek olarak yapılabilir.
  • Çalıştığımız tüp bebek (IVF) klinikleri yüksek başarı oranları olan kliniklerdir.
  • Doğumu takiben tekrar bir hukuki süreç başlar. Böylece bebeğin doğumdan sonra aileye verilmesi süreci yasalarla kontrol edilir, sonrasında bir sıkıntı ile karşılaşılması önlenmiş olur. Tüm hastane, nüfus ve yasal kayıtlarında bebeğin gerçek anne ve babasının ismi geçer.
  • Bebeğin doğumu ABD’de gerçekleştiği için ABD vatandaşı olur ve hayatı boyunca çok özel ayrıcalıklardan faydalanır.
ÇEKİNME, PAYLAŞ

YAZAR HAKKINDA

Esra Acar

Yorum yazın

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.