Amsterdam Hakkında

0

Amsterdam Hakkında

8 adet semte sahip olan ve Hollanda’nın başkenti olan Amsterdam adını Amstel ırmağının üstündeki su bendinden almıştır. En ünlü yerlerinden olan Dam Meydanı yoğun ilgi görmektedir. Genel olarak 17. Yüzyıldan kalma olan yapılarıyla dikkat çeken ve Avrupa’nın en köklü şehirlerinden olan Amsterdam iç içe birleşmiş şekil olarak aya benzeyen kanallardan oluşmaktadır. Günümüzde kanallarda bulunan tekne evleri zorluktan değil turizm ve yaşam biçimi olarak görmekte mümkündür. Oranlara bakılır ise en çok ziyaret alan şehirlerden olan Amsterdam sizlere çok geniş bir gezinti yelpazesi de sunmaktadır.

Müze olarak Van Gogh müzesine ve Rjiks müzesine ev sahipliği yapmaktadır. Gezilip görülmesi gereken yerler arasında bolca müze bulunan Amsterdam tarih kokan sokakları ile de turizmin kalbi olmayı hak etmektedir. Kuzeyin Venedik’i olarak bilinen bu şehirde büyük kanallarda tekne gezileri yapmakta mümkündür. Popüler turizmin merkezi olan Amsterdam’da bir çok Avrupa ülkesine göre yaşama şartlarının uygunluğu da dikkat çekmektedir. Bu fiyatların uygun olmasının çoğunlukla diğer avrupa ülkelerine yakın olmasıdan kaynaklı olabileceği düşünülmektedir. Gezilip kesinlikle görülmesi gereken yerleri belirtmek gerekir ise; Van Gogh Müzesi, Anna Frank’ın Evi, Red Light District, Vondel Park, Oude Kerk, Amsterdam Kraliyet Sarayı, Singel, Sex Museum, Begijnhof ve benzeri yerlere daha bir çoğuna ev sahipliği yapmaktadır. Özgürlüklerin şehri olan Amsterdam’ da eş cinseller büyük bir hoş görü görmektedir. Eş cinsel evliliklerin yasal olduğu bu ülkede evlat edinilen çocuklarına soyadı vermeleri de yasallaştırılmıştır. Yaşama özgürlüği verdiği kadar ölme özgürlüğü de tanıyan Amsterdam’da ötenazi de yasallaştırılmıştır. Amsterdam’da egzoz dumanından uzak kalmak mümkün çünkü trafiğin çoğunluğunu bisikletler oluşturmakta. Bir çok yerinden kiralama bisikletler kullanabileceğiniz bu şehirde açık havada her noktasını keşfetmeyi mümkün kılıyor. Yeşillikler ve kanallar içinde olan bu güzellikler şehri huzuru bulmayı ve dinlenerek balayı geçirmeyi isteyen insanlar için oldukça uygun görünüyor. Amsterdam’ın yerlileri tarafından ikinci adı olduğunu da söylemek mümkündür. Sokaklarda Mokkum diyen insanlar ile karşılaştığınızda Mokkum’un Amsterdam’ın ikinci adı olduğunu bilerek gitmeniz şehirdeki yabancılık hissinizi belki biraz olsun düşürebilir.

Amsterdam’da dikkat çeken bazı şeylerden biri de etrafta turunculukların bolluğudur. Sebebinin ise kraliyet ailesinden yani William Orange’ dan gelmes imiş. Türkiye’ye oranla uzun boyluluğun fazla olduğu bölgede kadınların boy ortalaması 170’ i erkeklerin de 185’ i geçtiği söylentileri kulak doldurmaktadır. Yağmuru, soğuğu ve rutubetli havaları sevmiyor iseniz yaz aylarında tercihen gitmeniz sizin için daha iyi olur. Konaklama için 5 yıldızlı otellerin bulunduğu ve daha bir çok otel, motel, hotel ve apartları da bulabileceğiniz bu şehir size seçicilikte sınır tanımayacağınız bir hizmette sunmaktadır.

ÇEKİNME, PAYLAŞ

YAZAR HAKKINDA

Yorum yazın

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.