Anne Olmakta Gecikmeyin !

0

Anne Olmakta Gecikmeyin !

Hamileliği erteliyor musunuz? Peki, anne olmak için ne kadar süreniz kaldığını biliyor musunuz? Siz de çocuk sahibi olmayı bazı nedenlerden dolayı eryeliyorsanız ya da çevrenizde böyle arkadaşlarınız varsa bu yazı tam size göre.

Yaş ilerledikçe yumurtalıkların kalitesi düşüyor

Biz bayanların yumurtalık sayısı doğduğumuzda 400 bin civarındadır. Doğumdan ergenlik dönemine kadar yumurta üretimi olmaz  ve var olan yumurtaların bir kısmı da özelliğini kaybeder. Ergenlik dönemi ile birlikte her ay bir grup yumurta olgunlaşmak üzere gelişmeye başlar. Ancak bir veya iki tanesi olgunlaşır diğerleri yok olur. Bu doğal ve fizyolojik bir süreçtir. Yaş ilerledikçe yumurtalık depoları azalır ve kalanların kalitesi düşer. Buna bağlı olarakta hamile kalma olasılığı düşer. 38 yaşında kalan yumurta sayısı 25 civarındadır. Yumurtalıklar için kritik yaş 37’dir. Tüp bebek uygulamalarında 25 yaşında bir kadının doğurma olasılığı yüzde 36, 40 yaşında yüzde 16 ve 44 yaşında ise yüzde 5’in altındadır.

Doğurganlık potansiyelini korumak isteyen kadınların uzak durması gereken risk faktörleri ;

  • Günde 10’dan fazla sigara içimi,
  • Radyasyona maruz kalma veya kemoterapi,
  • Çikolata kisti,
  • Yumurtalıklarla ilgili ameliyatlar,
  • Ailede erken menopoz olması,
  • Dokulara olumsuz etkisi olan uyuşturucu ve toksik madde kullanımıi
  • Uzun süreli yüksek oranda alkol kullanımı,
  • Bazı metabolik ve immünolojik hastalıklarda uzun süreli ilaç kullanımı ovum depolarını olumsuz etkiler.

Bu risk faktörünü taşımayan, üreme potansiyelini ve yumurta depolarının son durumunu merak eden her kadın ultrasonografik muayene ve hormon tahlilleriyle bilgi sahibi olabilir.

Yumurtalıkların üreme fonksiyonları azalırsa, iki regl kanama süresi birbirine yaklaşır. Daha önceleri 28-30 günde bir regl gören kadınlarda kanamalar 20-27 günde bir olmaya başlar. Bazen daha kısa da olabilir. Kanama miktarı değişmeyebilir. Bazı kadınlarda ise bu süre uzar. Yumurtalık fonksiyon bozukluğu bulgularından biri de düşük sayısının artmasıdır. Bu tedaviyle oluşan hamileliklerde de görülebilir. Tüp bebek veya aşılama tedavilerinde yumurtalıkların uyarılması sonucunda gelişen yumurta sayısının az oluşu üremeyi olumsuz etkileyebilir. Bu durumda yüksek doz ilaçlar da etkili olmaz ve tedavi başarısını düşüren önemli bir faktördür. Tedavisi de yoktur.

 

ÇEKİNME, PAYLAŞ

YAZAR HAKKINDA

HayatBurada

Yorum yazın

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.