Antep’i Entepli Gibi Yaşamak

1

Antep

 • Halil Usta kebapta, Katmerci Ziya Usta tatlıda liste başı yapmanız gereken adresler,
 • Orkide Pastanesi oldukça eski ancak çok turistik. Hem pahalı, hem çok modern bir İstanbul pastanesini andırıyor, hem de kesinlikle bir Zekeriya Usta değil…
 • Yurtdışında dolaşıp da, tarihimize sahip çıkmadığımız için imrendiğimiz tarihi yerlerin en önemlisi Zeugma Müzesi çok güzel toparlanmış. Kesinlikle o mozaiklerin bulunuş ve müzeye hazır hale getiriliş süreci gözlemlenmeli,

Zeugma Müzesi

 • Tahmis; kahve dövülen yer demek. Buradan adını alan Tahmis kahvesi 1635 yıllık bir kahvehane. Gaziantep’in yerli ve emekli amcaları alt kattaki çıtırdayan soba etrafında tavla oynuyor. İçerisi çok huzurlu, her gün üç posta gidilesi. Yabani fıstıktan yapılan sütlü Menengiç kahvesi ve zahter çayı içmeyi unutmayın.

Tahmis kahvesi

 • Bakırcılar Çarşısında her gün sabah-akşam tur atılmalı,
 • Bakır ve yemeni zanaatkarları mutlaka sanatlarını icra ederken izlenmeli,

Bakırcılar çarşısı

 • Çok büyük emek ve titizlikle turizme kazandırılmış olan ve bir elin parmağını geçmeyen irili-ufaklı müzeleri var. Antep dersiniz, ihtimal vermezsiniz ama güzel bir turizm şehrine dönüştürülmüş. Mutlaka tüm müzeleri iki günde bitirmelisiniz,
 • Bakırcıların hepsi yan yana, bir dolu bakırcı var. Peki nereden hediyelik eşya alınmalı? Bunun için Bakırcılar Çarşısı doğru lokasyon değil. Çünkü turistik olan her şey biraz daha pahalı. Bunun için İmam Çağdaş’ın hemen sırasında kendi imalatını yapan bakırcılar var. Her şey inanın yarı fiyatına. Biz çok güzel ayran tasları ve kaşıkları aldık. Ve çok sembolik bir bedel karşılığında. Katırcıoğlu hem sohbetleri, hem hediyelik alternatifleri ile girilebilir bir adres.
 • Bey Mahallesi (Oyuncak Müzesinin olduğu bölge) Antep’in şüphesiz ki en güzel ve dokusu bozulmamış mahallesi. Ara sokaklarından gündüz vakti geçmelisiniz. Akşamları çok tekin olmadığını duyduk, aman dikkat!
 • Bayazhan, Bey Mahallesi’ne çok yakın. İkisini bir arada, aynı günde çıkarabilirsiniz.

IMG_5018

 • Mutfak alışverişi için neresi iyidir? Çok salçacı, bir dolu pulbiberci var. Peki ya siz hangisini almalısınız? Soruların cevabı için doğru adres; Almacı Pazarı’nın içerisindeki SaçıBeyaz. Elmacı Pazarı olarak da geçiyor. Çaylar ikram, tadımlıklar bol, muhabbet koyu. Tatlı ve acı pul biberlerini kaşıkla tadınca anlayacaksınız. Muska ve fıstıklı sucuk şölen gibi. Antep fıstığı üç çeşit. Hangisini alırsanız alın, pişman olmayacaksınız. Kışlık ya da mevsimlik alışverişinizi tamamladıysanız en sevdiğim kısma geldik;
 • Bilmem bilir misiniz? Benim çocukluğumda Kilis’ten özel helva gelirdi. Kendisi üç katmandan oluşur, başı ve sonu beyaz helva, ortasında da doygun bir fıstık ezmesi olurdu. İki senedir fıstığın kilosu pahalandığı için Kilis’ten bile gelmiyordu. Özlediğim lezzete Kıratlı’da kavuştum. Ancak kış mevsiminde bulunan ve yapılan bir helva. Gideceğiniz mevsime göre mutlaka tatmalı ve severseniz eviniz için depolamalısınız.
 • Yemeni mi istediniz? Yemeni bilinenin aksine eşarp olan yemeniden çok farklı. Tarihi çok eskilere dayanan bir ayakkabı. Bu zanaati sürdüren çok az zanaatkar kalmış. Bunlardan biri de Hayri Usta. Babadan oğula 600 yıldır yemeniye hayat veriyorlar. Eskiden derinin yalnızca doğal rengi kullanılırken sonraları siyah ve kırmızı eklenmiş.Şimdiyse turuncusundan kahvesine,mavisinden yeşiline her renk yemeni üretiliyor.Kiminin terlik gibi arkası açık, kimi ayakkabı şeklinde… Çizmesi bile yapılıyor ki,onlar da Hollywood’un film setlerine gönderiliyor. Truva filminde “Achille” rolünü oynayan Brad Pitt’in botlarını Orhan Çakıroğlu yapmış. Bu arada yazın ayağı terletmeyen, kışın da üşütmeyen bir ayakkabı…

Antep'i Entepli Gibi Yaşamak

 • Eşarp benim için sadece kafaya örtülen bir aksesuardan çok daha öte. Sizin içinde öyleyse, Şirehan’dan çıkınca 15-20 adım kadar sonra sağda bir sürü yemeni satan yerler var. İnanılmaz ucuz ve çok renkli. Yazın saçınıza bandana, deniz kenarında da renkli bir aksesuar olarak kullanmak için edinebilirsiniz.
 • Kentin Bakırcılar Çarşı’sına yakın olan Şehreküstü Konaklarının da olduğu bölgesi enteresan bir dokuya sahip. Hem bir Güneydoğu Anadolu şehri gibi. Hem de Belediye tarafından İstanbul’un bazı semtlerini aratmayacak bir düzeltme yapılmış. Durumu iyi olmayanlara aş dağıtılan bölgeye ve türbelere ev sahipliği yapıyor. Burada yalınayak çocuklar, elinde ekmek taşıyan nineler görebileceğiniz gibi, fotoğrafa meraklıysanız, çok enteresan karelere denk gelebilirsiniz.

Antep

 • Sakın Gaziantep Kalesi’ne çıkmayın. Gezilecek çok bir şey yok.
 • Tarihi Gümrük Hanı tarafında, Yaşayan Müze’ye çok yakın bir yerde Kahveci Seddar Bey var. Aynı fincanda iki farklı renkte ve tatta kahve yapıyorlar. Bence çok esprisi yok ama televizyonlarda belgesellerde de gösterilen bu kahveyi gelmişken tadabilirsiniz.

Antep

 

 

ÇEKİNME, PAYLAŞ

YAZAR HAKKINDA

Özlem Köksal

Yeditepe Üniversitesi Gazetecilik Bölümü'nü bitirdikten sonra çeşitli medya kuruluşlarında çalıştı. Yazmak her zaman en büyük tutkusuydu. Gazete, Dergi ve Kanal tecrübesinden sonra, aktif olarak baba mesleği olan sigortacılık yapmaya başladı. Hayatındaki ikinci en önemli tutku ise seyahat. İnsanın her zaman seyahatler için çok daha fazla fırsat yaratması, daha uzun rotalar düşlemesi gerektiğine inanıyor ve yaşamın tek bir yerde vakit geçirmekten ibaret olmadığı mottosunu benimsiyor. Acente sahibi olması tutkusuna engel değil. Yazı ve seyahat bir araya gelince, tüm kurumsal hayattan sıyrılıyor. Bundan sonraki hedefi daha çok ülke, daha çok anı ve mürekkebi bitmeyen bir kalem... Instagram : ozlem_koksall

1 Yorum

 1. Salih Meriç ,

  Gaziantep’e gidip de yolunuz buraya düşmeden sakın ayrılmayın.Sucuk,ev yapımı salça,baharatlar,pestil vb. aklınıza gelebilecek her şeyi bulabileceğiniz tek yer Elmacı Pazarındaki Efendioğlu.
  Mutlaka uğrayın,emin olun eliniz boş dönmeyeceksiniz.Üstelik personeli o kadar sıcak ve ilgili ki memnuniyetiniz artarak katlanacak.

Yorum yazın

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.