Ayağınıza Güvenin !

0

Derin bir nefes alın ve gözlerinin ile görmeye çalışmadan ayaklarınızı hissedin. Neredeler, bacak bacak üzerine atmışsınız ve sallanıyor mu biri, topuk ayakkabıdan kurtulmuş mu? Bu soğuk kış günlerinde kalın botların içinde nefes almaya çalışıyorlar? Ne isterdiniz ayağınız için, tüm gün sizi taşıyan, en ağır işlerinizi yaptırdığınız ve bir kaba koyduğunuz kışın genelde unuttuğunuz ayaklarınız için? Ilık kumlar, güneş gelebilir aklınız, çıplaklık ve rahatlık.

Ayak çıplaklığı dendiğinde toplum olarak aklımız karışık. Küçüklüğümüzden beri çoraplarımızı çıkarırsak midemizi üşütürüz inancı aşılanmış bize. Evde terliksiz de gezmek annelerin ikaz nedenidir. Genç kızlarımıza ayak mahremiyeti öğretilir, pedikür şarttır ama yazın deniz kenarında bile burnu kapalı olsa fena olmaz o terlikler. Güzel ve çirkin deriz, kemikli ya da etli.

Yoga’ya yeni başlayanlar katıldıkları ilk derslerde çoraplarını çıkarmak istemezler. Ayakları üşür diye hocaya bilgi verirler, altı kaymazlı yoga çorapları hatta şirin patikleri vardır. Ellerini her an çıplak görmeye alışıkken, bir fiziksel aktivitenin çıplak ayak yapılması zordur algıları için. Hem işin bir de hijyen kısmı vardır, o kadar kişi aynı stüdyoda terliyor, mantar korkusu kendini hissettirir. Birkaç ders içerisinde ikna olunur, hiçbir çorap ayağın kendisi kadar iyi köklenemez mat üzerine. Kaymamak için güçlü bağlanır ayak derisi o mata. Patik sınırlamaz hareketi, yaradılışı itibariyle mükemmel olan vücudumuz bulur ihtiyacı olan gücü ayaklarda.Güven kurmaktır buradaki ihtiyaç, birliği kurmak için temeldir ayaklar. Atasözümüz vardır, ayağını sağlam bas der bize. Sağlamlık mat üzerine çıktığınızda kaymazlı çoraptan ya da bale ayakkabısı benzeri ticari güzelliklerle gelmez. Sizin o ayakkara olan bakış açınızdan ve gücünüzden gelir!!

Biz işin sağlık açısından değerlendirmesini “podogog” yani ayak sağlığı uzmanlarına bırakıyoruz, kendi alanımızda da yoga yapmak için çıplak ayak şart, siz siz olun o çorapları yoga ile aranızda engel olarak görmeyin ve ünlü spor markalarını daha da zengin etmeyin.ÇEKİNME, PAYLAŞ

YAZAR HAKKINDA

Ekonomist Burcu Güçlü İnan

1980 Istanbul doğumlu olan Burcu Güçlü İnan saint Benoit Fransız Lisesi’nden sonra Koç Üniversitesi Ekonomi bölümünü bitirmiştir. Kariyerini planladığı yıllarda yaşanan ekonomik krizler ve part-time çalıştığı yabancı bankada 11 Eylül İkiz Kuleler saldırılarılarını Hazine departmanında gözlemlemesi ile kendini finans piyasalarında bulmuştur. Yüksek lisans eğitimini ruhunun evi olarak nitelediği Londra’da, Cass Business School’da Yatırım Yönetimi üzerine yapmıştır. Türkiye’ye dönüşü ile birlikte sekiz yıl boyunca önde gelen bankaların portföy yönetimi ve hazine departmanlarında çalışmıştır. Bankacılığa ve trading’e olan sevgisi ile hızlı ve coşkulu bir iş yaşamı olmuş, her kriz ile yeni bilgiler edinen bir öğrenci olarak annelik sürecini daha yoğun yaşamak için kurumsal hayatına oğlunun doğumu ile ara vermiştir. Londra’da okurken ilk derslerini almaya başladığı yoga yolunda, Özge Işın ile Yoga Hocalık Eğitimi ile Yoga Alliance onaylı sertifikasyon sürecindedir. Aktif ve sağlıklı yaşamın savunucusu, adrenalinin de tutkunudur. Her yeni günde yeni bir bilgi, yeni bir keşif ile hayatın aslında şu anda tam da olması gerektiğine inanır.

Yorum yazın

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.