Balın Faydaları Nelerdir?

0

Tüketilmesi gerekli ve kahvaltıların vazgeçilmezlerinden olan bal protein ve kalori deposudur. Fakat; maalesef günümüzde bal alım satımında internet vb. yerlerde fazlaca kalitesiz bal bulunmaktadır. Bu yüzden bal satın alırken ilk önce yapılması gereken Tarım Bakanlığı kontrolünde verilen sertifikalı ballar tercih edilmelidir.

Bal ideal miktarda tüketildiği zaman vücudun şeker ihtiyacını karşılayabilir. Ayrıca bal içerdiği enzimler sayesinde şişmanlığı önler. Tok tutmaya yardımcı olarak günlük besin tüketimini azaltarak vücudun besin alımını dolayısıyla kilo alma hızını da azaltır.

Bal ve çörek otu karıştırılıp beraber yenildiğinde sırt ağrılarını önler. Bala limon sıkıp yerseniz nezlenin geçmesini sağlar. İçerdeiği  antibakteriyel özelliği sayesinde bakteri ve mantar oluşturmaz ve bozulmadan yıllarca saklanan bir özelliği vardır.

  Balın Faydaları Nelerdir?

  • Öksürüğü önler.
  • Kabızlığı önler.
  • Nezlenin tedavisine yardımcı olur.
  • İyi bir koruyucudur.
  • Mideye kuvvet verir.
  • Ağrı dindiricidir.
  • Kansızlığı giderir
  • Romatizma ağrılarına iyi gelir.
  • Bakteri ile mantar oluşumuna karşı korur.

Ayrıca bal içerisindeki vitamin, mineral ve aminoasitler sayesinde kanseri önleyerek vücuttaki zararları mikropları kırar. Arıların çiçeklerden alarak yuttukları nektarı invertaz enzimi sayesinde değişime uğratır ve ortaya  bal çıkar. Bu da mide bağırsak gazlarını izole eder.

  Balın faydaları nelerdir? sorusunun diğer cevapları ise Balın siroz hastalığının tedavi edilmesinde büyük önem arz etmesidir. Başka bir cevabı ise balın süt iler karıştırılıp içildiği zaman ağrıları kesmemsi ve gözün görme gücünü arttırmasıdır. Ayrıca bal romatizmalı hastalarda kullanıldığı zaman hastanın kısa sürede iyileşmesini sağlamaktadır.

Balın bilinmeyen bir özelliği ise bal eski çağlarda mumya malzemesi olarak kullanılan malzemelerden biriydi.

Eğer bal ile diş fırçalanırsa dişleri beyazlatır. Bunun dışında diş lekesi ve pasını giderir. Aynı zamanda dişlerin ve diş minesinin sağlığını korur. Balın, özellikle çocukların ağız ve diş sağlığının gelişiminde önemli katkı sağlar. Yenmesi ve haricen sürülmesi, vücut salgılarını düzenler. Bal kan şekerini düzenler, yaraları ve kesikleri iyileştirir İhtiyarlara ve balgamlılara faydalıdır. Balın cilt, el ve saç bakımına yardımcı olduğu biliniyor. Balın faydaları nelerdir? sorusuna bu yanıtlar sadece birkaç örnektir.

ÇEKİNME, PAYLAŞ

YAZAR HAKKINDA

Yorum yazın

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.