Çölyak Hastalığı ve Tedavisi

0

Bu seyrek ama ciddi hastalık ; ince bağırsağın buğday, çavdar , arpa ve yulaf gibi tahıl ürünlerindeki bir proteine (gluten) karşı hassasiyetinden kaynaklanır. Sonuç olarak bebeklerde çölyak hastalığı ‘nda, ince bağırsak duvarı bozulur (geri dönebilir) ve MALABSORSİYON(anlamı için tıklayınız.) denilen gıdayı sindirememe durumu ortaya çıkar.

Belirtileri Nelerdir?

Bebek, katı mamaya başladıktan birkaç ay sonra ya da daha ileriki yaşlarda belirtiler baş gösterir;

  • Kilo kaybı ya da kilo alamama
  • Soluk renkli , kötü kokulu dışkı
  • Soluk cilt , nefes darlığı ve ANEMİ(anemi için tıklayınız.) ‘ye bağlı halsizlik.
  • 2 haftadan uzun süren ishal
  • Kısa boyluluk

Ekmek , kahvaltılık gevrek ve bisküvi gibi tahıllı gıdalar , bu belirtilere en çok yol açan ve çölyak hastalığında uzak durulması gereken yiyeceklerdir.

” Bebeklerde Gıda Alerjileri ve Reaksiyonları ” başlıklı yazımızı okumak için tıklayınız.

Doktora Başvurmalı mıyım?

Belirtiler genellikle yavaş yavaş ortaya çıkar bu nedenle çocuğunuz birdenbire hasta olmaz. Çocuğunuzda eğer yukarıda listelenen belirtilerden herhangi biri görülürse , mutlaka bir doktora başvurulmalıdır.

Doktorun Yaklaşımı Ne Olacaktır?

Doktorunuz çocuğunuzun kilosunu, kafa çevresini ya da boyunu ölçer. Anemi ve Çölyak hastalığı için kan testi yapılır. Eğer bu testler çölyak hastalığı yönünde sonuçlar veriyorsa , çocuğunuz ince bağırsak biyopsisi için hastaneye gönderilebilir. Biyopside analiz edilmek için doku örneği alınır. Eğer biyopsi , bağırsak duvarında belirgin değişiklikler olduğunu kanıtlarsa (parmaksı çıkıntıların düzleşmesi) çölyak hastalığı doğrulanmış olur.

 Sizin Yaklaşımınız Ne Olmalıdır?

Glüten içermeyen bir beslenme programı , çölyak hastası bir çocuk için en önemli yaklaşımdır. Glüten içermeyen ekmek, bisküvi , un ve makarna gibi pek çok gıda ürünü bulunmaktadır. Süt ürünleri , yumurta , et, balık, sebze, meyve, pirinç, ve mısır gibi diğer ürünler her zamanki gibi tüketilebilir. Çocuğunuzun bakımıyla ilgilenen herkesin bu durumdan haberdar olması ve önlem alması çok önemlidir.

Çocuğunuzun yaşı ilerledikçe ve daha bağımsız olmaya başladıkça , bu beslenme alışkanlığına bağlı kalmanın önemini anlamış olduğundan emin olmalısınız. Glütene maruz kaldığında oluşan reaksiyon kişiden kişiye değişir. Çocuğunuzda reaksiyona neden olacak glüten miktarı ve bu reaksiyonun şiddetini de zamanla öğreneceksiniz. Çölyak hastalığının belirtileri , glüten içermeyen bir beslenme programına başladıktan birkaç hafta sonra ortadan kaybolacak ve çocuğunuz kilo almaya başlayacaktır.

Çölyak Hastalığının Seyri Nasıldır?

Çocuğunuz glüten içermeyen beslenme programını takip ettiği sürece sağlığına kavuşur ve beklenilen doğrultuda ilerler. Fakat bu diyeti, hayatının sonuna kadar sürdürmesi gerekir.

 ” Bebeklerde Gıda Alerjileri ve Reaksiyonları ” başlıklı yazımızı okumak için tıklayınız.

” Çocuklarda Kanserin 8 Belirtisi ” başlıklı yazımızı okumak için tıklayınız.

” Çocuklarda Anemi Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir ” başlıklı yazımızı okumak için tıklayınız.

ÇEKİNME, PAYLAŞ

YAZAR HAKKINDA

HayatBurada

Yorum yazın

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.