Bir Televizyon Fenomeni:Survivor

0

Survivor belki de Türk televizyon tarihinin son yıllardaki en çok dikkat çeken programı. Bu sezon son 10 yılın en iyi ve dikkat çekici yarışmacılarının bir araya geldiği SurvivorAll Star, Acun Ilıcalı’nın TV8’i satın almasının ardından bu sezon haftada 3 gün olarak başladığı ekran maratonuna 6 gün olarak devam eden, bu haftadan itibaren de final yapacağı tarihe kadar 7 gün olarak devam edecek enteresan bir yapım Survivor. Yayınlandığı her gün hem total hem de AB grubunda zirveyi kimseye bırakmayan hatta seçim akşamı bile en çok izlenmeyi başaran program olan, bir sosyal medya fenomeni haline gelen, herhafta hatırı sayılır ölçüde Sms mesajları alan bir program için aslında ne söylesek az.

Öncelikle diğer Acun Ilıcalı projeleri gibi, Acun Ilıcalı bu projenin hem senaristi, hem yönetmeni, hem de oyuncusu durumunda. Yılların usta televizyoncusu olarak halkın isteklerine anında yanıt verebiliyor. Halk da onu projenin tam merkezinde görmeye bayılıyor. Adada Acun Ilıcalı’yı görmek halkı rahatlattığı gibi, halkın tepki verdiği birçok olaya Acun Ilıca’nın ne tepki vereceği merak edildiği için heyecan fırtınası oyunların olmadığı zamanlarda bile halk ekran başından ayrılmıyor. Acun’un olmadığı dönemlerde de Alp bunu fazlasıyla başarıyor; önceden de Burcu Esmersoy’un başardığı gibi.

Acun’un haricindeki oyunun oyuncuları da çok iyi kurgulanmış durumda. Halkın tam da istediği tipler yarışmaya monte edilerek total grubunun yanında AB grubu seyircisi de yakalanmış. Hatta yarışmada ilk gördüğünüzde “adada ne arıyor” diye düşündüğünüz bir yarışmacı bileçok kısa bir sürede yarışmanın temel taşlarından biri olabiliyor. Halk da yarışmacıları dikkatli takibi sonucunda onlardan aldıkları enerjiyi reytingler gibi Sms’lere de yansıtıyor. Çok ilginç bir biçimde şu ana kadar çoğu yarışmacı haftanın birincisi olarak dokunulmazlık şansını da kazanabildi.

Bunun dışında yarışma kavgalardan ve sertliklerden beslenmiyor. Yarışmacıların arasındaki gerilim ustaca izlenilip hatta belli ölçülerde de üzerine gidiliyor ancak bunun sınırı aşmasına hiçbir zaman prim verilmiyor. Ustaca kurgulanan oyunların haricinde özellikle ödüller izleyici de son ana kadar merak uyandırıyor. Bir bölümde San Francisco’ya NBA finaline giden yarışmacılar, diğer bölümde adaya gelen aileleriyle görüşebiliyor. Bu da seyirciyi can evinden vurmayı başarıp, diğer ödül oyununu iple çektiriyor.

ÇEKİNME, PAYLAŞ

YAZAR HAKKINDA

Yorum yazın

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.