Çileğin Yararları

0

Çileğin Yararları

Türkiye genelinde fazlaca tercih edilen Latince adı “Fragaria ananassa” olan çileğin ondan fazla türü bulunmaktadır. Bol miktarda A, B ve C vitaminleri kalsiyum. Demir ve fosfat gibi mineral maddeler içeren çilek, vücutta kansere karşı koruyucu kalkan görevi görür.

Çileğin yararları arasında ilk sırada C vitamini bakımından zengin olması gelir. Günde sekiz adet çilek yiyerek günlük C vitamini ihtiyacının yaklaşık 1,5 katı karşılanabilir. Bağışıklığı güçlendiren, besin değeri yüksek olan çilek; çocuk felci, ağız ve deri yaraların karşı önleyici etkiye de sahiptir.

Çileğin yararları olan diğer hususlar ise şu şekilde sıralanabilir:

  • Ciltteki sivilce ve aknelere iyi gelir.
  • İdrar söktürücüdür.
  • Romatizma ağrılarını azaltır.
  • Gut hastalığı ağrılarını azaltır.
  • Sinirleri kuvvetlendirir.
  • Bağırsak kurtlarını döker.
  • Kanı temizler.
  • Kabızlığı önler.
  • Damar tıkanıklığını önler.

Çileğin 100 gramında 59 mg C vitamini 1 mg sodyum 174 mg potasyum 21 mg kalsiyum olduğu uzmanlar tarafından belirtilmiştir. Ayrıca çileğin yararları arasında sayılan cildi nemlendirip taze bir görünüm kazandırması C vitamini sayesinde gerçekleşmektedir. Portakal ve greyfurttan daha fazla C vitamini içeren çilek cilt problemlerine bu sayede çözüm olabilmektedir.

Romatizma ve karaciğer hastalıklarına iyi gelen çilek, vücutta biriken zehirli maddeleri dışarı atar ve damar sertliğini önler.

Çilek diğer meyvelerden farklı olarak salisilik asit içerir, buna bağlı olarak da karında su toplanması böbrek ve mesane rahatsızlıklarını engeller. Ayrıca da çilek diş etlerini güçlendirir, ağız kokusunu giderir. Hollywood yıldızlarının büyük çoğunluğunun diş macunu kullanmayarak çoğu zaman dişlerini çilekle masaj yaparak beyazlattığı bilinmektedir.

Uzmanların verdiği bilgiye göre hazmedilmesi zor bir meyve olan çileğin hazımsızlık problemi yaşayan kişiler tarafından tercih edilmemesi bunun yerine çilek suyu tercih edilmesi belirtilmiştir. Uzmanlar tarafından verilen diğer bilgiye göre de çilek satın alırken önemli olan kırmızı renkli ve lekesiz olanlar tercih edilmelidir.

Çileğin fazla tüketimi alerjiye neden olabilmektedir. Bu yüzden yetişkin bir insanda günde sekiz adet çilek tüketimi normal bir rakamdır.

ÇEKİNME, PAYLAŞ

YAZAR HAKKINDA

Yorum yazın

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.