Çocuğum 3 Yaşında

0

Çocuğunuzun 3. yaş günüyle birlikte derin bir oh çekebilirsiniz çünkü “2 yaş bunalımı” geride kaldı.

Artık karşınızda acıktığında, üşüdüğünde, uykusu geldiğinde ne yapacağını bilen, etrafındakilere isteklerini ifade edebilen, sosyal ilişki kurabilecek kadar dil gelişimine sahip olan, tek bir bakış açısından problemlere yaklaşabilen ve sosyal bir grubun parçası olmaya hazır bir birey var.

3 yaş civarındaki çocuklar artık yuvaya gitmeye fiziksel ve psikolojik açıdan hazırdırlar ve bu aşamada anneye bağımlılığın yerini kendine güven almaya başlar. 2 yaş içinde bunalımları barındırması açısından çok meşhur olsa da 3 yaş önemli bir geçiş sürecidir. Çünkü çocuğunuzun bu dönemde “ben ve başkaları” kavramı gelişir.Basit kurallara uymayı, paylaşmayı bu yaşta öğrenir. Kurallara uyduğunda, oyuncağını paylaştığını gözlemlediğinizde onu ödüllendirmek bu davranışlarını pekiştirmesini sağlar. Paylaşmakta zorlandığında ise onu anladığınızı belli edin sonuçta yetişkinler için bile değer verdikleri eşyaları paylaşmak kolay olmaz. Örneğin, “Eminim en çok sevdiğin bebeğini vermek senin için çok zor. Ama bebeğinle oynamasına izin vermediğinde Mercan çok üzülüyor.” gibi cümlelerle onu teşvik edebilirsiniz.

3 yaş itibariyle dış dünya ile daha çok ilgilenen dolayısıyla daha çok soru soran, daha çok merak eden ve sizden merak ettiği her şeyin cevabını almak isteyen bir çocuk var artık karşınızda. Sizden sabırla ve anlayışla sorularına cevap vermenizi bekliyor aslında sadece. Ayrıca zihinsel gelişimini desteklemek için ona okuduğunuz hikâyelerle ilgili sorular sorabilirsiniz, hikâyenin bir bölümünü ona anlattırabilirsiniz bu hatırlama ve anlama becerilerini geliştirmek için çok faydalı olacaktır. Dil gelişimini desteklemek için aile albümlerine bakarak neler gördüğünü anlatmasını isteyebilirsiniz ya da doktorculuk oynarken bebeğini nasıl muayene ettiğini sorabilirsiniz. Ayrıca bedensel gelişimini desteklemek açısından ondan basit ev işlerinde size yardım etmesini isteyebilirsiniz mesela masaya peçete koymak, çiçek sulamak gibi. Size yardım etmek ona bir işe yaradığını hissettirir ve emin olun bu çocuğunuzu çok mutlu eder.

Çocuğunuz 3 yaşında ve artık makas kullanabilecek beceriye sahip. Birlikte gazete ve dergilerden resimler keserek eğlenceli vakit geçirebilirsiniz. Bu yaş grubundaki çocuklar zamanının çoğunu hayali oyunlar oynayarak geçirirler. Hayali oyunlar onlara hayattaki değişik sosyal statüleri öğretir. Örneğin, evcilik oynarken genellikle erkek çocuklar babalarıyla, kız çocuklar anneleriyle özdeşleşirler. Sizde bu evcilik oyununa “Ne yemek yapıyorsun bugün bebeğine?” gibi sorularla dâhil olabilirsiniz.

3 yaş deyip geçmeyin kendisi fiziksel ve zihinsel yönden oldukça gelişmiş durumda artık. Hırkasının fermuarını açabilir, kendi içeceğini bardağına koyabilir, basit ev işlerine yardım edebilir (çamaşırları kirli sepetine atmak gibi), bazı büyük harfleri kopyalayabilir, çatal-kaşık kullanabilir, yetişkin kontrolünde tuvaletlerini yapabilir. Tabi çocuğunuz bütün bunların hepsini ona fırsat verildiğinde yapabilir. Kendi içeceğini bardağına koymayı denediği ilk seferde dökebilir, etrafı ve üzerini kirletebilir ama sabırlı olup zihinsel ve bedensel gelişimi için ona fırsatlar sunmalısınız.

Ve son olarak aslında bütün anne babaların bildiği ama zaman zaman unutulabildiği bir şeyi hatırlatmak istiyorum. Tıpkı yetişkinler gibi her çocuğun yapmaktan keyif aldığı ve yapabildiği şeyler farklıdır. Çocuğunuzun kişisel gelişimini ve ilgi alanlarını göz önünde tutarak oynadığınız her oyun onu gün geçtikçe daha mutlu bir çocuk yapacaktır.

ÇEKİNME, PAYLAŞ

YAZAR HAKKINDA

Neslihan Gülten

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Kuzey Kıbrıs Kampüsünde Psikoloji eğitimini tamamlarken Coca-Cola İçecek'te insan kaynakları departmanında ve Maltepe Üniversite Hastahanesi Psikiyatri kliniğinde stajer olarak çalıştı. Ayrıca Korto Psikoloji'de stajer psikolog olarak çalıştığı süre zarfında aylık bültende yazıları yayınlandı. Farklı alanlardaki deneyimleri sonucunda çocuk gelişimi konusunda uzmanlaşmak istediğini anlayıp yüksek lisansını bu yönde tamamlamaya karar verdi. Mutlu, huzurlu ve sevgi dolu geçen çocukluğun mutlu bir toplum için ilk şart olduğuna inanıyor.

Yorum yazın

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.