Çocuğum 5 Yaşında

0

Pastanın üzerinde 5 tane mum görmek sakinliğin, uyumlu ve dengeli davranışların habercisidir benden söylemesi. Özgüvenin 1 sene daha artmasıyla beraber 4 yaşındaki kararsızlık yerini ne istediğini bilen kararlı ve tutarlı davranışlara bırakır. Örneğin, 4 yaşındaki “ resim yapıyım yok sıkıldım hamur oynamak istiyorum” halleri “ben resim yapmak istiyorum, evimizi çizicem” gibi ne yapacağı önceden belli olan cümlelere dönüşür.

Çocuğum 5 Yaşında

5 yaş aynı zamanda “ilk”lerin habercisidir. Yavaş yavaş süt dişlerine veda zamanıdır artık ve çocuğunuz için belki biraz ürkütücü olan bu diş mevzusunu diş perisiyle sevimli bir hale getirebilirsiniz. İlk dişi çıktığı akşam yastığının altına bırakılan minicik bir hediye ve ertesi gün güle oynaya gidelen bir dişçi randevusu yetişkinlerin de çoğunda olan dişçi korkusunu başlamadan yok edebilir belki. “Yatmadan dişlerini fırçala” demek yerine “ben dişlerimi fırçalayacağım bana eşlik etmek ister misin?” diye sorarsanız hayatı boyunca sürdüreceği güzel bir alışkanlığın temellerini atmış olursunuz.

Dişlerle vedalaşmanın dışında oyun gruplarıyla ve ya gerçek bir okulla tanışarak hayatının yeni bir dönemine merhaba diyecek ve anne bağımlılığından sıyrıldığını, evin dışında kendi yaşıtlarından oluşan başka bir dünya olduğunu ve kendi kendine yetebildiğini keşfedecek. Tabi ki bu süreç bu kadar kolay olmayabilir ve sizin desteğinize ihtiyaç duyabilir. Yaş ister 5 ister 35 olsun yeni bir ortama girmek her zaman zordur. Oyun grubu, kreş gibi algılamayın olayı sadece çocuğunuzla empati yapabilmek için iş yerinizdeki ilk gününüzü düşünün mesela. Sizin anlayışınıza, sabrınıza ihtiyaç duyduğu süreçlerden biriyle daha karşı karışıyasınız yani. Kendileriyle ilgili şeyleri tek başlarına yapma konusunda hevesli olan 5 yaş çocuğuna “sen berecemezsin annecim dur ben yapayım” gibi oldukça iyi niyetli ama bir o kadar onu gelişmeye kapatan cümleler kurmak yerine “sen bunu tek başına yapabilirsin ama zorlanırsan benden yardım isteyebilirsin” gibi bir cümleyle desteklemek çocuğunuzun özgüvenini arttırıcaktır.Anne babalar hayatta çocuklarının karşılaştığı her zorluğu göğüslemek isteseler de, bu mümkün değildir ve daha bu yaşlarda çocuğunuzun yapabileceği şeyleri bile sizin yapmanız ona hayata dair yanlış bir mesaj verebilir.

Artık ev dışında bir hayatı olduğuna göre evinizin adresini öğrenmek kendisinin hakkıdır. Evinizin adresini, sizin ne iş yaptığınızı, telefon numaranızı öğretmek güvenliğin dışında aynı zamanda dil gelişimine katkı sağlayabilecek etkinliklerdir.

Dişi çıktı, okula başladı, evinin adresini bile öğrendi peki neden dünyaya nasıl geldiğini sormaya başlamasın ki? Vücudunu merak edip tanımaya çalışması, cinsiyet farklılıklarını farkedip sorular sorması kadar normal bir şey yoktur. Yaşına uygun ama gerçek dışı olmayan bilgilerle merakını giderebilirsiniz. Bu sorular karşında panik olup ne cevap vereceğinizi bilemiyorsanız bir uzmana danışabilirsiniz. Duygusal olarak gelişip kendisini ifade edebildiği, duygularını anlamdırabildiği bu dönemde onun duygularına saygı duymak, başkalarının önünde onu utandırmamak ruhsal gelişimi açısından önemlidir. İstediği bir şeyi yapmasına izin vermediğnizde size kızdığını söyleyebilir ve ya gösterebilir. “Bana kızmanı anlıyorum ama izin vermememin sebebi bunun sana zarar vericek bir davranış olması” diye bir açıklama yaparsanız size kızgınlığı hemen geçmese bile hayatta her şeyin bir sebebi olduğu mesajını alabilir.

Her çocuğunun birbirinden sadece dış görünüş olarak değil fiziksel ve ruhsal gelişim açısından da farklı olduğunu unutabildiğimiz için sık sık tekrar etmekte fayda var. Bunlar 5 yaşın genel özellikleri olmakla birlikte bazen daha erken bazen daha geç gerçekleşebilir ama değişmeyen tek şey her çocuğun anne ve babasının anlayışına, sabrına ve sevgisine ihtiyacı olduğudur.

“İlk” lerin yaşı 5 yaş çocuğunuza ve size mutluluk getirsin.

ÇEKİNME, PAYLAŞ

YAZAR HAKKINDA

Neslihan Gülten

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Kuzey Kıbrıs Kampüsünde Psikoloji eğitimini tamamlarken Coca-Cola İçecek'te insan kaynakları departmanında ve Maltepe Üniversite Hastahanesi Psikiyatri kliniğinde stajer olarak çalıştı. Ayrıca Korto Psikoloji'de stajer psikolog olarak çalıştığı süre zarfında aylık bültende yazıları yayınlandı. Farklı alanlardaki deneyimleri sonucunda çocuk gelişimi konusunda uzmanlaşmak istediğini anlayıp yüksek lisansını bu yönde tamamlamaya karar verdi. Mutlu, huzurlu ve sevgi dolu geçen çocukluğun mutlu bir toplum için ilk şart olduğuna inanıyor.

Yorum yazın

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.