Çocuğum 6 Yaşında

0

5 yaş dinginliğinden sonra 6 yaşın getirdiği bazı uyumsuzluklar 2 yaş sendromuna geri mi dönüyoruz endişesi yaratabilir. Öncelikle sakin olalım, siz 2 yaşın inatçılığını, 3 yaşın arada kalmışlığını, 4 yaşın hareketliliğini atlatmış ebeveynlersiniz. Sabır ve anlayış anahtar davranışlarımız olduğu sürece 6 yaşı da keyifli ve huzurlu bir şekilde geçirebilirsiniz.

Bu dönemde bireysel oyunların yerini grup oyunları, ev aktivitelerinin yerini sokak oyunları alır. Grup oyunlarından hoşlanmasına rağmen eşyalarını paylaşmaktan hoşlanmayabilir, her şeyin hepsine sahip olmak ister ve henüz kaybetmeye tahammülü yoktur. Birinci olmak, en iyi olmak ve her zaman övülmek ister. Eleştiri karşısında ağlar, öfkelenir. Bu dönemde çocuğunuzun hatalarını yüzüne vurmak, onu sürekli eleştirmek, başarısızlıklarına vurgu yapmak yerine başarılarının, olumlu davranışlarının üzerinde durup takdir etmek bu tip davranışlarının artmasını sağlar. Başarılı olduğu ve ya olumlu bir davranışı sonucunda onu ödüllendirirken bunun sebeplerini de anlatabilirsiniz. Örneğin, “bugün parkta oyuncağını arkadaşınla paylaştığını gördüm ve bu beni çok mutlu etti. Arkadaşlarınla daha çok şey paylaşabilmen için de sana bu minik hediyeyi aldım.” diyebilirsiniz. Bir de tam tersi bir senaryoyu düşünelim çocuğunuz parkta ve ya okulda arkadaşlarıyla eşyalarını paylaşmıyor ve bu konuda hırçın davranıyor ve siz de “arkadaşlarınla oyuncaklarını paylaşmadığın için bu oyuncakla oynamanı yasaklıyorum” gibi cümleler kurarsanız ilk örneğin aksine olumsuz davranışın pekişmesine neden olabilirsiniz. Çocuğunuzun duygularıyla empati yapmak adına bir düşünelim arabamızın anahtarını ilk defa parkta gördünüz birine kolayca verir miydiniz? Olumsuzlukları yüzüne vurmak yerine onu anlayama çalışmak aranızdaki ilişkiyi de olumlu yönde etkiler.

Oyuncaklarını paylaşmaktan hoşlanmayabilirler ama ilk “kanka”larını bu dönemde bulurlar. En iyi arkadaş kavramı oluşur ve arkadaşlarıyla sırlarını paylaşırlar, arkdaşlarından yardım isterler ve hepimiz gibi arkadaşlarıyla tartışırlar. Çocuğunuzun arkadaşlık ilişkilerinde 3. bir kişi olduğunuzu ve 3. kişilerin ikili ilişkilere çok karışmaması gerektiğini unutmayın. Kendilerinden yaşça küçük çocuklara ve hayvanlara sevgiyle yaklaşırlar siz bir de bunlara çevreye karşı duyarlı olmayı ekleyebilirsiniz, tabi ki somut davranışlarınızla. Yürürken elinizdeki çöpü bir çöp kutusu görene kadar elinizde tutmanız kadar öğretici bir yol yoktur. Söylemek yerine yaptığınız zaman her zaman daha iyi bir örnek olursunuz. Çocuğunuzun zihinsel gelişimini desteklemek açısından problem çözme becersini arttıran ve neden sonuç ilişkisini kurmaya yönelten oyunlar oynamak çok faydalı olucaktır. Örneğin, “kırmızı ışıkta karşıdan karşıya geçerse ne olabilir? Gibi bir soruyla neden sonuç ilişkisi kurmasını sağlayabilirsiniz. Dil gelişimini desteklemek için “Kitap k ile başlar. Başka neler k ile başlar?” gibi oyunlar oynayabilirsiniz. Ne istediğini, neyden hoşlanmadığını ifade edebilen, utanma, kızma gibi duyguları sonuna kadar yaşayabilen, kendi arkadaşları olan bu 6 yaşındaki bireye saygı duyup, olumlu davranışlarını görmezden gelmek yerine ödüllendirirseniz çok keyifli bir 6 yaş dönemi yaşayabilirsiniz.

6. Yaşınız mutlu olsun!

ÇEKİNME, PAYLAŞ

YAZAR HAKKINDA

Neslihan Gülten

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Kuzey Kıbrıs Kampüsünde Psikoloji eğitimini tamamlarken Coca-Cola İçecek'te insan kaynakları departmanında ve Maltepe Üniversite Hastahanesi Psikiyatri kliniğinde stajer olarak çalıştı. Ayrıca Korto Psikoloji'de stajer psikolog olarak çalıştığı süre zarfında aylık bültende yazıları yayınlandı. Farklı alanlardaki deneyimleri sonucunda çocuk gelişimi konusunda uzmanlaşmak istediğini anlayıp yüksek lisansını bu yönde tamamlamaya karar verdi. Mutlu, huzurlu ve sevgi dolu geçen çocukluğun mutlu bir toplum için ilk şart olduğuna inanıyor.

Yorum yazın

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.