Çocuğunuzda Algı Problemi Mi Var?

0

Çocuğunuzda Algı Problemi Mi Var?

Son zamanlarda anneler ile yapılan röportajlarda birçok annenin muzdarip olduğu konu çocuğumda algı problemi var, geç anlıyor veya odaklanmada sorun yaşıyor gibi yakınmaları duyuyoruz.

Çocuğunuz özellikle 2-4 yaş arasında algı problemi yaşıyorsa dikkat etmeniz gereken bazı hususlar var. Öncelikle çocuğunuzun motivasyon algı veya odaklanmada sorunu yaşayıp yaşamadığını anlamanız gerekiyor. Bunu anlamak içinde çoğunuzu ev ortamında arkadaş ortamında varsa okul hayatında gözlemlemek en önemlisi. Çocuğunuzu gözlemlemeyi ihmal etmemelisiniz.

Eğer çocuğunuz oyuncaklarıyla dahi oynar iken beş dakika aynı oyuncakla oynayamayıp sıkılıyor, beş dakikadan fazla odaklanamıyor, söylediklerinizi birkaç defada anlamakta zorluk çekiyorsa biraz daha fazla çocuğunuza özen göstermelisiniz.

Çocuğunuzun eline bir kağıt ve kalem verin ona bir şeyler resmetmesini veya oraya birkaç bir şey yazmasını isteyin. Çocuğunuz kağıt ve kalemle uğraşmayıp anlamsız şekilde farklı bir noktaya odaklanmış ise çocuğunuzu mutlaka bir pedagoga götürmelisiniz.

Özellikle çağımız teknoloji çağı. Bu nedenle çocuklar gereğinden fazla televizyon bilgisayar akıllı telefonlar gibi kitle iletişim araçlarına vakit ayırmakta. Buda çocukların gerek fizyolojik gerek ruhsal gelişimini olumsuz etkilemekte. Uzun zaman radyasyona maruz kalmak, fazlaca televizyon bilgisayar tablet gibi ışıklı ekranlara bakmak çocukları motivasyon eksikliğine götürmekte. Bu yüzden çocuklar sosyal hayatlarında iletişim güçlüğünden tutundan motivasyon ve algı sorununa kadar birçok probleme davetiye çıkarmakta.

Pedagoglar çocukları algılarını açmak ve beyin gelişimleri için teknolojiden biraz uzak kalmasını öneriyor. Sağlıklı beslenmeleri, eforlarını sarf edecek ve beyin gelişimlerini tamamlayacak oyunlar ile gelişimlerine destek olunmasını savunmakta. Odaklanmada sorun yaşamak için ebeveynlerin ise çocukları ile biraz daha ilgilenmelerini ve kum, ahşap gibi onların negatif elektriklerini atmaya yardımcı olacak materyaller ile uğraşmalarını daha sağlıklı görüyorlar.

Açık havada çocuklar ile yapılan yürüyüşler, oynaya bilecekleri oyun alanlarının da sağlanmaları motivasyon ve algılarına olumlu etki edecektir.

Çocuklarınızın kendilerini ifade edeceği ortamlar yaratmalıyız. Onların da bir enerjilerinin olduğunu ve bu enerjilerini açığa vurmalarına ihtiyaçları olduklarını unutmamalıyız. Kaç yaşında olursa olsun çocukların kendileri ile konuşmaya, ilgilenmelerine, vakit geçirmeye ihtiyaçlarını olduklarını göz ardı etmeyelim. Onların rahat edebilecekleri ortamlar sağlanmalı, kendilerini ifade edebilecek, iletişime geçebilecekleri ve özellikle yaşıtları ile ortak paylaşım alanları sağlamak onların gelişimleri için şüphesiz fayda sağlayacaktır. Beden gelişimleri için birçok anne ve baba elinden gelen imkanlarını sağlamaya çalıştıkları yadsınamaz bir gerçek oysa onların beyin ve ruhsal gelişimlerinin de var olduğunu unutmayalım. Gözlemleriniz sonucunda sizi rahatsız eden şeyler varsa mutlaka pedagog ile görüşmeli ve önerilerine uygulamalısınız.

ÇEKİNME, PAYLAŞ

YAZAR HAKKINDA

Yorum yazın

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.