Çocuk Nasıl Yapılır?

0

Nasıl Çocuk Yapılır?

Çocuk, heralde birçok çiftin ve birçok insanın en çok istediği ve arzuladığı bir şeydir. Birçoğumuz için evlenirken kurulan hayallerin en baş köşesindedir çocuk. Bir aile kurmak için evlenir ve bu aileyi kendi özümüzle, kendimizden bir parça ile büyütmek için çocuk ya da çocuklar yaparız.

Çocuk nasıl yapılır başlıklı bu yazıyı yapmak istedik çünkü çocuk yapmak konusu kimi aileler için büyük bir mutluluk kaynağı iken, çocuk yapamayan aileler için de ciddi bir sorun haline gelmektedir. Çocuk yapamama sorunu kimi zaman ailelerin parçalanmasına ve büyük umutlarla kurulan ailelerin yok olmasına dahi sebebiyet vermektedir. Peki çocuk nasıl yapılır ?

Bu sorunun cevabıyla ilgili yöntemleri yazmadan önce şunu belirtmek isterim ki , ben inançlı biri olarak çocuk yapmanın birincil şartının yaratanın bunu istemesi, o yumurtaya can vermesinden geçiyor olduğunu düşünüyorum ama tabiki de bugun tıp çok ilerlemişken çocuk yapmak için kullanılabilecek yöntemleri de göz ardı edemeyiz. Ben sizinle bilimsel olarak kanıtlanmış bazı gerçekler ve halk arasında uygulanan bilimsel olarak kanıtlanmamış bazı uygulamaları çocuk nasıl yapılır sorusunun cevabını bulmanız için sizinle paylaşacağım bu yazımda.

Neden Hamile Kalamıyorum?

Hamile kalamamanın aslında birçok sebebi vardır. Bunlar erkeklerden de kaynaklanabilir, kadınlardan da kaynaklanabilir. Kadınlardan kaynaklanan en sık rahatsızlık tüplerin tıkalı olması veya yumurtlamadaki düzensizliktir.

Bununla beraber her 100 çiftin 15’inde ise hamile kalamama nedeni “Sebebi Bilinmeyen Hamile Kalamama Durumudur” (Unexplained Infertility).

Bunlarla beraber aşağıdak sebepler de hamile kalınamamasına sebeplerdendir;

 • Genetik Sebepler. Çocuk sahibi olamamanın nedenlerinin başında genetik ve kalıtımsal sebepler geliyor olabilir. Ailenizde kısırlık varsa bu etkileyebilir, çocuğunuz olmuyorsa ilk olarak bir doktora görünün ve doktorunuzun yönlendirmesi ile gerekli testleri yaparak çocuğunuz olmaya engel bir sağlık durumunuz olup olmadığını öğrenebilirsiniz.
 • Stres ve Psikoloji. Çocuk yapabilmeniz için çiftlerin kafasının rahat olması çok önemli, günümüzün stresli yaşantısı ve kafamızın sürekli birşeylerle meşgul olması çocuk yapamamaya engel durumlardan biri.
 • Kötü Beslenme. Vücudunuzu bir arabaya benzetin. Arabanıza kötü benzin koyarsanız ya da benzin koymazsanız ne olur? O araç bozulur ya da gitmez. Aynı şekilde vücudumuzda böyle, yediklerimiz vücudumuzun benzini ve eğer biz vücudumuza kötü yiyecekler sokarsak bu bizim herşeyimizi etkileyeceği gibi çocuk yapmamızı da etkileyecektir.
 • İlaç Kullanımları. Gebe kalmamak için kullanılan ilaçlar hamile kalma sırasında negatif etki gösterebilir vücudunuzun dengesini bozduğu için. Doktorunuza danışarak bu hapları kullanmanızda fayda var.

 Hamile Kalma Yöntemleri

 • Hamile kalma olasılığının yüksek olduğu dönemlerde ilişkiye girmek. Adet döneminizin ortasına denk gelen tarihlerde düzenli olarak sık ilişkiye girmek çok önemlidir. Bu tarihleri şu şekilde saptayabilirsiniz; kadınlarda adet döneminin başlamasına 14 gün kala yumurtlama olur ve bu yumurtlama dönemi hamile kalınabilen dönemdir. Adet günlerinizi hesaplayarak yumurtlama gününüze birkaç gün kala ilişkiye girmeye başlayın ve düzenli olarak (2-3 günde bir) ilişkiye girin.
 • İlişkiye girdikten sonra hemen kalkmayın. Erkeğin vajinanın içine tam olarak boşalması önemlidir ve kadının erkeğin boşalmasından sonra hemen yerinden kalkmayarak sırt üstü bir şekilde en az 10 dk yatması etkili olan bir yöntemdir, bu şekilde spermin dışarı çıkmaması sağlanır. Yatarken dışarı sızan sperm normal bir durumdur ve gebe kalınamamasını etkilemez, içerideki miktar hamile kalmak için yeterlidir.
 • Kadının Altta Olduğu Pozisyonda İlişkiyi Bitirin. Hamile kalmak için pozisyon aslında çok önemli değil fakat kadının altta olduğu ve ilişki sonrasında erkeğin tamamen kadının içine boşalabilmesi ve en fazla spermin içeride kalmasını sağlayacak pozisyonda olmak ihtimali arttıracağı için ilişki sonunda bu şekilde olmanız iyi olacaktır.
 • Kafanızı Boşaltın. İlişki sırasında veya ilişkiye girmeden önce kafanızın boş olması, herhangi bir stres yaşamamış olmanız çok önemli. Aynı zamanda aklınızda sürekli çocuk yapmak istiyorum, ama olmuyor gibi bir düşünce varsa bu da hamile kalmanızı zorlaştıracak bir etkendir. Sizin kafanız ne kadar rahat olursa ilişkiniz o kadar güzel geçecek, önsevişme sırasında erkeğin sperm sayısı artacak ve birikecek ve kafanız rahat bir şekilde ilişkiye girecek ve zevk alacaksınız.
 • Kayganlaştırıcı vb. Ürünler kullanmayın. Hamile kalmak istiyorsanız ilişki sırasında kayganlaştırıcı vb. kozmetik ürünler kullanmayın. Bu ürünlerin spermlere zarar verebileceğini unutmayın.
 • Sigara ve Alkol Kullanmayın. Eğer hamile kalmakta sorun yaşıyorsanız. Eğer varsa sigara ve alkol kullanımınızı kesmenizi öneririm, çünkü bunlar erkeğin sperm kalitesini düşürür, kadınların da gebe kalma ihtimalini negatif etkiler.
 • Stresten uzak durun. Günlük hayatınızda stresten uzak durmaya çalışın. Eğer çok stresli bir işiniz veya hayatınız varsa kendinizi rahatlataack yollar bulun ve stresinizi azaltın, bu hem gebe kalma ihtimalinizi arttırırken hem de hayat kalitenizi arttıracaktır.
 • Kendi Başınıza İlaç Kullanmayın. Sizin evde kendi kendinize kullanabileceğiniz ve gebe kalmanızı sağlayacak bir ilaç yoktur, bunları sakın denemeyin ve inanmayın. Doktora danışmadan sakın!
 • Hamilelik İçin Geç Kalmayın. Kadınlarda doğurganlığın en çok olduğu yaşlar 20 ve 30 yaşları arasındadır. Kadının yaşı ilerledikçe doğurganlığı azalacak ve hamile kalma ihtimali de genç yaşına göre daha az olacaktır. Anne Olmakta Gecikmeyin. Ama ileri yaşlarda da çocuk sahibi olan birçok kadın olduğunu da unutmayın.
 • Tıbbi Yöntemler. Aşılama yöntemleri, tüp bebek, yumurta sayısını arttıran ilaçlar, yumurtlamanın ilaçla uyarılması gibi tıbbi yöntemlerle de hamile kalınması sağlanabilir. Bu yöntemlerle ilgili bir kadın doğum doktoruna başvurmanız gerekmektedir.
ÇEKİNME, PAYLAŞ

YAZAR HAKKINDA

Esra Acar

Yorum yazın

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.