Çocuk Psikolojisi

0

Çocuk Psikolojisi

Çocuklar geçmişten geleceğe miraslarımızdır ve ağaç yaşken eğilir düşüncesini bilinçsizce yetiştirilen çocuklardan erken yaşın önemini vurgulayan atasözleri arasından seçip almak ve anlamak mümkündür. Bu sebeple çocuk psikolojisi günümüzün önemli konuları arasında yer almaktadır. Çocukları anlamak gelişimlerini tamamlamış olan insanları anlamaktan daha zordur. Erken çocukluk eğitiminin değerinin arttığı bu modern çağda aile ve okul ilişkisi çok büyük önem taşımaktadır.

Eskiler bizim eskiden psikolojimizden kimse anlamazdı deseler de radyasyon nesli çocuklar modernize çağa uyum sağlarken yanlış örnekler alarak sosyal ortamdan kendini dışlayabilmekte ve tahmin edemeyeceğiniz bir yanlışlık onların hayatlarını karartabilmektedir. Özgüveni yüksek, güven hissi oturmuş ve başarılı çocuklar yetiştirmek için ailelerin özverili olarak çocuk psikolojisi eğitimi almalarını önermekteyiz. Öncelikle ailelerin çocukların da birer birey olduklarını bilmeleri ve bu doğrultuda çocuğa karşı davranış düzenlemesi geliştirmeleri gerekmektedir. Kendine bağımlı çocuklar yetiştiren aileler farkında olmasada sosyal çevreden kopuk ve kendine güvensiz bireyler yetiştirmektedirler. Daha sonra bu çocuklardan yine şikayetçi olan ailelerin ta kendisi olmaktadır. Çocukların hatalar yapmasına izin vermeli ve tecrübe ile doğru orantılı yaşamaları sağlanmalıdır. Sorunları ile baş edemeyen çocuğun sorunlarını çözmek yahut görmezden gelmek yerine yol gösterici veya rol model olunmayı tercih etmeniz gerekmektedir. Unutmayın ki kendi başarısına ulaşan çocuk mutlu çocuktur. Düşünün başarıya hakkıyla hiç bir zaman ulaşmamış olan çocuk ileride başkalarının başarıları üzerinden prim yapan yanlış bir kişiliğe bürünebilir. Bu gibi davranış problemlerine sebebiyet vermektense doğru çocukluk eğitimi ve psikolojisi ile topluma faydalı çocuklar yetiştirmeniz mümkün hale gelmektedir.

Günümüzde çocuk psikolojisi ile ilgili bir çok kitap, makale ve uzmanlarından destekte alabileceğiniz iletişim araçları bulunmaktadır. Unutmayalım ki erken çocukluk eğitimi önemlidir. Temel güvene karşı güvensizlik olan bu dönemde aileye güven ve bağlılık arasındaki ince çizgiyi dengelemenin önemi büyüktür. Çocukların eğitimi ve gelişimi için 0-6 yaş aralığında çizgifilm önermemekteyiz. Çocukların hayal güçlerini kısıtlayan çizgifilmlerin öğrenim bozukluklarını ortaya çıkardığını da bilmenizde fayda vardır. Unutmayın erken çocukluk dönemi zihnin %80 dolduğu dönemdir. Çocuklarımızı bilinçli yetiştirmek, yüksek kalitede hayat standartları sunmakla eş değer denilebilir.

ÇEKİNME, PAYLAŞ

YAZAR HAKKINDA

Yorum yazın

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.