Çocuklarda Kış Hastalıkları

0

Çocuklarda Kış Hastalıkları

Bu soğuk kış günlerinde çocuklarda en sık görülen hastalıklar arasında soğuk algınlığı, grip, bademcik, farenjit, kulak iltihapları ve larenjit yer alıyor. Bu tip enfeksiyonlara ise 200’ü aşkın mikrop neden oluyor. Sağlıklı çocuklarda üst solunum enfeksiyonlarının bir hafta içinde kendiğinden geçmesi gerekir. Çocuklarda sonbahar-kış döneminde görülen hastalıklar, nedenleri ve tedavilerine kısaca değinelim.

Hastalıklar hangi belirtiler ile ortaya çıkıyor?

Solunum yollarını tutan hastalıkların en sık nedeni enfeksiyonlar, bunların da en sık nedeni virüslerdir. Nadiren bakteri ve çok daha nadire olarak diğer mikroplar solunum yollarının herhangi bir bölümünü tutabilir. Hastalık yerleştiği organa özgü bazı belirtiler verebiliyor. Bunlar;

  • Kulağı tutarsa kulak ağrısı,
  • Gırtlağa yerleştiyse ses kısıklığı,
  • Akciğeri etkilediysebronşite bağlı öksürük, nefes darlığı, hışırtı,
  • Ortak bulgular ise, ateş, kırgınlık, halsizlik, iştahsızlık, baş ağrısı, burun tıkanıklığı, burun akıntısı, kas ağrıları, bazen bulantı, kusma ve ishal şeklinde sıralayabiliriz.

Hastalığın tedavisinde muayene sonucuna göre ve sebebe yönelik ilaç seçimi yapılabiliyor. Eğer ateş varsa ateş düşürücü şuruplar, gerçekten öksürük rahtsız ediyorsa öksürük ilaçları kullanılıyor. Ciddi bir enfeksiyon oluştuysa da doktor kontrolünde antibiyotik tedavisi veriliyor. Ancak, genellikler sağlıklı çocuklarda üst solunum yolu enfeksiyonları bir hafta içinde kendiliğinden geçebildiği için gereksiz ilaç kullanmamak, bol sıvı desteği yapmak, taze meyve ve meyve suyu vermek, yatan istirahatı, bitki çayları ve bal (alerji yoksa ve doktor öneriyorsa) çok daha iyi ve yeterli bir çözüm olabiliyor.

ÇEKİNME, PAYLAŞ

YAZAR HAKKINDA

HayatBurada

Yorum yazın

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.