Diş Sağlığı Nasıl Korunur?

0

Diş Sağlığı Nasıl Korunur?

Ağız ve diş sağlığının korunması konusunda ilk kural temizliktir. Tabi ki kişini çene yapısı, dişlerinin dizilimi, uygun diş fırçası, fırçalama tekniği ve diş macunu da diş sağlığı konusunda etkilidir.

Diş sağlığı nasıl korunur?

  • Her yemekten sonra dişleri fırçalanmalıdır.
  • Dişler hiçbir şeyle karıştırmamalıdır.
  • Kürdan değil diş ipi kullanılmalıdır.
  • Sigara ve alkolden uzak durulmalıdır.
  • Dişler günde en az iki kere fırçalanmalıdır.
  • Diş fırçalarken dilin arka tarafı da fırçalanmalıdır.
  • Süt ve süt ürünlerini fazla tüketin
  • Diş hekimine yılda iki kez gidilmelidir.

Eğer diş ağrınız varsa diş üzerine aspirin basmak diş ağrısını geçirmez. Aspirin içerisindeki asit maddeler diş etinin tahriş olmasına neden olur.

Dişin üzerine alkol, kolonya vb. maddeler basmak da diş ağrısını geçirmeye çözüm değildir tam aksine iltihaplı bir yara varsa orda sıvı birikmesine neden olurlar.

Ayrıca diş fırçalarken diş macunu konusunda güvenilir markaları tercih etmek gereklidir fakat aşırıya kaçmak da diş macununu işlevini azaltır. Bu yüzden mercimek tanesi kadar diş macunu yeterlidir.

Eğer yanınızda diş fırçanız yoksa ağzınızı mümkünse tuzlu su ile çalkalayın. Islak bir pamuk veya eczanelerde satılan gazlı bez ile de dişlerinizi silin.

Fazla çay ve kahve de içilmemelidir. Çay, kahve gibi içecekler dişlerin sararmasına neden olabilir.

Sakız çiğneme, ağza kalem ve parmak sokmak, dudak, tırnak yeme gibi alışkanlıklar diş sağlığına zararlıdır.

Sürekli yumuşak besinler ile beslenilmemelidir. Havuç, elma gibi yiyecekleri ısırarak yemek diş sağlığı için gereklidir. Fakat ceviz fındık gibi yiyeceklerin kabukları diş ile kırılmamalıdır.

Çocuklarda diş sağlığı nasıl korunur konusunda özellikle yapılmaması gereken ilkokul sıralarında çeneye el dayama gibi alışkanlıklardan vazgeçilmeli kalsiyum, flor ve fosfor mineralleri bol miktarda alması sağlanmalıdır. Özellikle Flor diş minesinin gücünü arttıran önemli bir maddedir. Diş eti ve diş sağlamlığı için C,A ve D vitaminleri eksik olmamalıdır. Yılda en az iki kez diş hekimine götürülmelidir.2 yaşından sonra yalancı meme ve biberon kullandırtmamalıdır.

ÇEKİNME, PAYLAŞ

YAZAR HAKKINDA

Yorum yazın

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.