DİYET Diye Bir Şey Yoktur SAĞLIKLI BESİN SEÇİMLERİ Vardır

0

Yine market alışverişi için sepetinizi aldınız ve reyonların arasında ilerliyorsunuz. İki ihtimal var; ya sağlıklı ürünleri tercih ederek sağlıklı beslenmenin temel adımlarından birini uygulayacaksınız yada rutin yaşamınızda devam edeceksiniz. Bu hafta yeni bir başlangıç yapalım ve alışverişimize aşağıdaki noktalara dikkat ederek başlayalım. Gelecek hafta da besin gruplarına göre (et, süt, sebze-meyve, tahıl) fit kalmak için neleri satın alalım konusunu işleyelim. Kendi sağlıklı beslenme sepetimizi oluşturalım.

  • Besinlerin satın alınırken taze olmasına dikkat edelim. Üretim ve son kullanım tarihlerini okuyalım yakın tarihlileri almaktan kaçınalım.
  • Satın alacağımız yiyeceklerin etiketlerini okumaya özen gösterelim. Besin değerleri açısından şeker/karbonhidrat, yağ ve protein değerleri o besinin içeriğini ve kalori değerlerini oluşturan değişkenlerdir.
  • Marketlerde alışveriş yaparken et, süt, sebze ve dondurulmuş yiyecekler gibi kolay bozulabilecek besinler kuru gıdalardan sonra alalım.
  • Dondurulmuş besin alırken taş gibi sert olanları tercih edelim, üzerinde buz kristali olanlar kesinlikle satın almayalım.

Bozulabilecek besinler satın aldıktan sonra kısa süre içinde buzdolabına yerleştirilmelidir. Buzdolabının sıcaklığı +4°C üzerinde olmamalıdır.ÇEKİNME, PAYLAŞ

YAZAR HAKKINDA

Uzman Diyetisyen-Buket Sözan Ak

İlköğretim hayatı kilolu geçmiş, lise döneminde kendince değiştirdiği beslenme alışkanlıkları sayesinde 22 kg vermiş ve bir daha kilo almamak için tek tercihi olan Hacettepe Beslenme ve Diyetetik Bölümü'nü bitirmiş 2006 mezunu diyetisyen Buket Sözan Ak. Mezuniyeti ardında ilk 5 yıl hedeflerinde Beslenme ve Diyet Yüksek Lisansını ve Profesyonel Aşçılık eğitimini de tamamlamıştır. Şimdilerde hem İtalyan Diyet Şirketi SDM’nin Ürün Müdürlüğünü yapıyor, hem de Balat Hastanesi'nde danışanlarını kabul ediyor. Kadir Has Üniversitesi'nin İstanbul Culinary Instutute ile yürüttüğü Chefschool’da yeni yetişen Şeflere ve Şef adaylarına Beslenme Eğitimi desteği sağlamaktadır. 2014’ten beri de Yeditepe Üniveristesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nde meslektaşı olacak diyetisyen adaylarına Beslenme Ekolojisi ve Beslenme Eğitimi derslerini vermektedir. Mesleğini severek yapan ve yapmaya devam edecek olan Ben, beslenme yolculuğunuzda sizlere eşlik etmekten keyif alıyor olacağım. Benim de geçtiğim bu yolda bazen tökezleyecek de olsak her zaman ayağa kalmak için bir sebebimiz var.

Yorum yazın

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.