Diyet Listesi

0

İnsanların sağlıklı bir olabilmesi için vücudun ihtiyacı olan besin öğelerini, her çeşitten yeterince ve dengeli bir şekilde alması gerekir. Bireylerin yeterli ve dengeli beslenebilmesi için bütün besin gruplarından günlük ve yeterince tüketilmesi gerekir.

Beslenme uzmanları tarafından hazırlanan diyet listesi; piramidin en alt tabakasını günlük 6-11 porsiyon ile tahıllar oluşturur. İkinci basamakta ise 5-9 porsiyon ile meyve ve sebzeler yer alır. Üçüncü basamakta günlük 2-3 porsiyon süt ve süt ürünleri ile 2-3 porsiyon et yer alır. Piramidin en üst basamağında ise günlük sadece bir porsiyonla yağ ve şekerler bulunur.

Günlük tükettiğimiz gıdalar farklı besin öğeleri içermektedir. Yeterli ve dengeli beslenme için gün içerisinde her grup besinden az az alınması gerekir. Yağlar ve şekerler tüketilen gıdalar içinde bir miktar bulunduklarından dolayı ayrıca tüketilirken daha dikkatli olunmalıdır.

1.grup: et, yumurta ve kuru baklagiller, kırmızı et ve ürünleri organ etleri beyaz etler, yağlı tohumlar(fındık fıstık ceviz vb.)

2.grup: süt ve süt ürünleri, süt, yoğurt, peynir, ayran, ve sütle yapılan tatlılar

3.grup: taze sebze ve meyveler her çeşit sebze ve meyve bu gruba girer.(Brokoli, pırasa, çilek vb.)

4.grup: ekmek ve tahıl ürünleri ekmek makarna, şehriye, pirinç, bulgur, un ve irmikten yapılan tatlılar bu grupta yer alır. Tam tahıl unundan ekmek tüketimine önem verilmelidir.

Yağlar ve şekerler besinlere lezzet verir. Ve vücuda enerji sağlar. Dört besin grubuna yardımcı besinlerden oluşmaktadır. UZMANLAR TARAFINDAN HAZIRLANAN DİYET LİSTESİ;

 Sabah kahvaltı ·         2 bardak ılık su·         1 dilim kepek ekmeği,4 adet zeytin 1 adet orta boy domates 50 gram yağsız beyaz peynir

 

Ara öğün ·         1 adet orta boy mevsim meyvesi 
Öğle yemeği ·         Bir çorba kâsesi yeşil salata, 2 dilim kepek ekmek,1 su bardağı diyet yoğurt 
Ara öğün ·         1 adet küçük boy meyve,şekersiz limonlu açık çay·

 

Akşam yemeği ·         1 kase diyet yoğurt 1 su bardağı kepekli makarna veya 12 yemek kaşığı kuru bakliyat

 

ÇEKİNME, PAYLAŞ

YAZAR HAKKINDA

Yorum yazın

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.