Ebeveynlikte İyi Polis, Kötü Polis

0

Çocuklara disiplin vermek belki ebeveynliğin en zor kısmı. Bir yanımız onları her konuda mutlu etmek isterken, diğer yanımız uzun vadeli mutlulukları için bazı şeylere hayır demek zorunda. Bazı günler, neden çok fazla çikolata yiyemeyeceğini Ali’ye 10 kez açıkladığımı fark ediyorum. ‘Anne, neden her gün okula gitmek zorundayım?’ sorusunun cevabı ise onun için o kadar anlaşılmaz ki… Öğrenmek, gelişmek, ileride seveceğin bir mesleğin olması veya maddi olarak kendine yetebilmek gibi cevapların hepsi, evde kalıp oyun oynamanın yanında saçma geliyor ona. Ama biliyorum ki, doğru beveynlik bazen söylediklerimden hoşlanmasa bile onun için en doğrusuna karar verip uygulamak. Bu noktada anne babaların sorumluluğu eşit paylaşması önemli.

Çoğunlukla ebeveynlerden biri sınır koyma konusundaki sorumluluğu alırken, diğeri bu konuda eksik kalabiliyor. Çalışmayan anneler, evde çocuklarla daha çok vakit geçirdiği için daha fazla kural koymak, yemek, ödev gibi konularla daha çok ilgilenmek zorunda kalabiliyor. Akşam işten dönen ve çocuğuyla zaten az vakti olan babaların ilk tercihi kurallar yerine oyun ve eğlence oluyor. Bu durumda anne ne yazık ki devamlı yapılması gerekenler konusunda ısrar eden kötü polise, baba ise aman canım ne olacak bugün de bir saat geç yatsın diyen iyi polise dönüşebiliyor. Bazen de o meşhur ‘Yapma bak babana söylerim seni.’ cümlesiyle baba uzakta da olsa bir kötü polis haline gelebiliyor. İyi polis/kötü polis tarzı ebeveynlik bazı ailelerde bilinçli bir disiplin yöntemi olarak kabul görmüş. Oysa korkutarak disiplin sağlamaya çalışmak çocuğunuzla yakın ve güvenli bir ilişki kurmanıza engel olur. Çocuğunuzun sağlıklı gelişimi için en doğru senaryo, sorumluluklar ve eğlence konularında dengeli ebeveynlerinin olması.


  • Sorumluluklarla ilgili iş bölümü yapın. Mesela eğer evde çocuğunuzla çok vakit geçirebilen bir anneyseniz, akşam yemeği, diş fırçalama, uykuya yatarken hazırlanma gibi akşam saati sorumluluklarının takibini eve geldiğinde babaya devredebilirsiniz.
  • Kurallar konusunda anne baba olarak önceden aranızda bir fikir birliğine varın. Ne yapılabilir ne yapılamaz konusunda ortak bir kararınız olsun. Biriniz her istediğinde ona aburcubur verme taraftarıyken diğeri hiç yemesin diyorsa, bu konuda kimin iyi polis olacağı zaten belli. Ortak bir kararda anlaşırsanız, birbirinizi desteklemeniz kolay olacak.
  • Etkili sınır koyma tekniklerini öğrenin. Hem anne, hem baba aynı disiplin yöntemlerini uygularsa, çocuklar sınırları zorlamamayı öğrenir. Böylece zaten evde iyi veya kötü bir polise ihtiyaç kalmaz.
  • Eğlenceye, oyuna ve iyi vakit geçirmeye mutlaka zaman yaratın. Hem anne, hem baba olarak çocuğunuzla keyifli bir ilişki yaşamak hakkınız. Hayat sadece sorumluluklardan ibaret değil.

 İlginizi çekebilecek ” Şiddet Oyunlarında Ebeveynlerin Dikkat Etmesi Gereken Noktalar ” başlıklı yazımızı okumak için tıklayınız.

   

ÇEKİNME, PAYLAŞ

YAZAR HAKKINDA

Uzman Psikolog Burcu Gençer

Uzman Klinik Psikolog Burcu Gençer, Koç Üniversitesi Psikoloji bölümünden mezun olduktan sonra, Doğuş Üniversitesi’nde Klinik Psikoloji yüksek lisansını tamamladı. Psikoterapi çalışmalarına 2007 yılında, Anlam Psikolojik Danışmanlık Merkezi'nde başladı. 2008 yılında, klinik psikolog olarak görev yaptığı İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Sağlığı Merkezi Kadıköy Şubesi'nde yetişkin ve çocuklara psikolojik danışmanlık hizmeti sağladı. 2009 yılından bu yana, Dr. Alper Hasanoğlu‘yla ortak ofisinde klinik çalışmalarına devam etmektedir. Oyun terapisi alanında, Amerika'da en tanınmış isimlerden olan Dr. Risee VanFleet ve ‘Family Enhancement and Play Therapy Center’ tarafından onaylı “Çocuk Merkezli Oyun Terapisi” ve ‘Filial Terapi’ eğitimlerini 2010 yılında tamamladı. Ayrıca, Yönlendirilmiş Oyun Terapisi, Deneyimsel Oyun Terapisi, Theraplay ve Çözüm Odaklı Terapi alanlarında eğitimler aldı. Çocuk Merkezli Oyun konusunda eğitimler verdi. Association for Play Therapy (Oyun Terapisi Derneği) onaylı Oyun Terapisti sertifikasını alma sürecindedir.

Yorum yazın

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.