Elmanın Faydaları

0

Dünyada en çok tüketilen meyve türü olan elmanın 25 türü ve 6.000 kadar çeşidi vardır. Elmanın yararları; kolesterol düşürücü etkisi vardır. Elma posa ve antioksian maddeleri içeren çok değerli bir meyvedir. Elma dalağın kan yapmasını sağlar. Eğer uykudan önce yenirse rahatlatır ve kolay uyumayı sağlar. Yüksek tansiyona karşı birebirdir. Bağırsaklardaki parazitlerin dökülmesini sağlar. Beyin hastalıkları konusunda koruyucudur. Romatizmal hastalıklara karşı koruyucudur. Baş ağrısına iyi gelir. Elmanın yararları arasında önemli olanlardan biri kalp sağlığıdır. Elma kalp sağlığını korumak için birebirdir. Ayrıca elma yüksek tansiyona karşıda koruyucudur. Yeşil elma,  mide bulantısını önler. Elma içerdiği maddeler nedeniyle cilde parlaklık ve güzellik verir. Kansere karşı koruyucudur.  Soğuk algınlığına ve öksürüğe iyi gelir.

Elmanın verdiği enerji

Elmanın verdiği enerji miktarı 100 gramda 54 kaloridir. Günde bir elma yemek sizi tüm hastalıklardan korur.Elma aynı zamanda vitamin deposudur. Elmanın sağladığı vitaminlerin en önemlisi C vitaminidir. Elmanın en fazla kabuğunda ve kabuğunun hemen altında yoğun olarak bulunur. Elmada 1800 gramda 5 gram gibi yüksek bir lif zenginliğiyle sindirim sisteminde büyük rol oynar.

Elmanın yararları arasında;

Kilo verme rejimlerinde elmanın tok tutucu özelliğinden yararlanılır. Bir kilo taze elma kilo vermekte çok faydalıdır. Bunların nedeni;  elmanın lif olarak zengin bir besin olması ve bu özelliğin kolesterol ve yağ birikmesine engel olmasıdır.

Güzellik için elma

  • Kepekli saçlar için elma sirkesi ile bakım;

Saç bakımı ve saçınızdaki kepekler için saçınızı yıkadıktan sonra durulama suyuna  1 litre suya 1 çay bardağı elma sirkesi koyun ve saçlarınızı durulayın. Bu bakım sonucunda saçlarınız kepekten arınacaktır ve parlaklaşacaktır.

  • Sivilceler için cilt bakımı;

1 çay bardağına elma sirkesine yarım çay bardağı su ekleyin ve bir parça pamuğu bu karışıma batırıp sivilce üzerine bir süre kompres yapın.

  • Cilt lekeleri için bakım;

Bir kaba yarı yarıya sulandırılmış elma sirkesi koyup kaynatın. Bu su ile yüzünüze iyice buhar banyosu yapın. Bunun dışında eşit miktarda sulandırılmış elma sirkesi ile yüzünüzü 3- 4 günde bir kez silebilirsiniz.

ÇEKİNME, PAYLAŞ

YAZAR HAKKINDA

Yorum yazın

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.