Erkeklerin Duygularını İfade Etme Biçimleri

0

Erkeklerin Duygularını İfade Etme Biçimleri

Bugünkü konumuz erkekler ve erkeklerin duygularını ifade ediş biçimi. Çoğunuzun erkekler duygusuzdur dediğini duyar gibiyim. Yanlış bir kanıdayız hanımlar. İnsan olarak gelişen olaylar ve yaşadıklarımız çerçevesinde çeşitli duygular yaşarız ve bu duyguları çeşitli şekillerde ifade ederiz. Psikologlar bayanların erkeklere oranla daha çok duygu farkındalığı yaşadığını, karşısındaki kişinin duygularını da erkeklere oranla daha iyi ve daha erken fark ettiğini söylemişlerdir. Bunu destekleyen bilimsel veriler de mevcuttur. Bu yüzden çoğu kez bizi anlamadıklarından, duygularımıza kayıtsız kaldıklarından şikâyet ederiz.

Erkek ile kadın arasındaki bir diğer ve çok önemli fark ise, erkeklerin duygularını ifade etme şeklidir. Erkekler çocukluktan itibaren özellikle de ergenlikle beraber olumsuz duygularını hep daha doğrudan ve özellikle de saldırgan olarak gösterme eğilimindedirler. Kadınlar ise daha çok çekiştirme, dedikodusunu yapma, olumsuz atıflarda bulunma şeklinde duygularını ifade eder. Olumlu duyguları ise kadınlar konuşarak, iltifatla gösterirken, erkekler davranışlarla gösterme eğilimindedir.

Erkekler duygularını daha yüzeysel gösterme eğilimindedir. Bunun etiyolojisinde özellikle kültürün etkisinin ve ebeveynlerin erkek ve kız çocuklarına olan farklı davranışlarının olduğu düşünülmektedir.

Genel olarak özetleyecek ve başlık altına alacak olursak erkeklerin başlıca duygu ifade ediş biçimleri aşağıdaki gibidir.

  • Olumsuz duyguları kadınlara oranla daha fazla fiziksel ve sözel saldırganlık olarak gösterirler.
  • Erkekler duygularını kadınlar gibi konuşarak değil daha çok sevdiği şeyleri yaparak, hareketleri ile gösterir.
  • Duyguları çok yoğun olmadıkça kolay kolay diğer erkekler ile bunu paylaşmaz. Oysaki kadınlar bunu yapmayı çok sever.
  • Duyguları daha yüzeysel ve kadınları anlamaktan uzak olabilir.
ÇEKİNME, PAYLAŞ

YAZAR HAKKINDA

Esra Acar

Yorum yazın

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.