Ev Dekorasyonunda Mavi Renk

0

Ev Dekorasyonunda Mavi Renk

Uzun ve zor bir kışın ardından güneşin yükselmesiyle bahar nihayet göz kırptı bize. Baharın gelmesiyle doğa, birbirinden canlı renklerini tüm cömertliğiyle sunarken, evleri de bu çeşitliliğe uyarlamak farz oldu.
Evde bahar havası yaratmanız için iki seçeneğiniz var; ya duvar, kanepe, mobilya gibi büyük ölçekli ya da çiçek, vazo, yastıklar gibi küçük ölçekli değişiklikler yapacaksınız. Tercihiniz her zaman renk katmaktan yanaysa dekorasyonda mavi kullanımı için tüyolar vereceğiz.

Doğada en çok kullanılan renklerden olan mavi, huzur ve dinginliğin simgesidir. Gökyüzü ve denizin rengi olduğu için sonsuz, engin ve özgürdür. Sakinleştirici, yatıştırıcı bir etkisi vardır. Stres atmak ve biraz olsun rahatlamak için kullandığınız bir yer var mı evde? Mesela okuma köşesi ya da yatak odası. İşte o bölümler için mavi harika bir seçenektir.

Bedene ve akla iyi gelen mavi rengi, evinde kullanmaya özen göstermenizi tavsiye ederiz, böylece daha sakin ve daha dingin olabilirsiniz. Koyu tonlardaki mavi üşengeçlik ve tembellik yaratabilir, açık tonlar ise ferahlık, derinlik, sakinlik katar ortama.

Mavi renk kullanımı ile ilgili şu detaylara dikkat ederseniz başarılı bir dekorasyon stili elde edersiniz;

  • Mavi çok ilginç bir renktir. Doğru kullanmak sanıldığı kadar kolay değildir. Örneğin iştah kapatıcı olarak bilindiğinden mutfaklarda pek tavsiye edilmez. Yatak odası, dinlenme odası gibi alanlarda kullanmak daha doğru olur.
  • Mavinin tonlarını iyi seçmen gerekiyor. Koyu tonlar yerine açık tonlar her zaman daha kullanışlıdır. Ayrıca bütün odanın duvarları mavi yapmanız gerekmez, tek bir duvarı maviye boyayarak oda stilinizi değiştirebilirsiniz.
  • Eğer duvarlarınızı değiştirmek istemiyorsanız koltuk yüzünü değiştirebilir veya yumuşak mavi tonlarında bir koltuk örtüsü ile kanepenizi renklendirebilirsiniz.
  • Aksesuarlardan yardım alın. Sade tarzıyla yatak odanızdan sıkıldıysanız, mavinin tonlarındaki bir sürü yastığı yatağının üstüne konumlandırarak hem odanıza bahar havasını getirirsiniz, hem de oda eskisinden daha hareketli görünür. Dilerseniz takı kutuları, çerçeveler, tablolar gibi yine küçük aksesuarlarda da aynısını yapabilirsiniz.
  • Bütçe dostu tasarımlara şans verin. Örneğin elinizdeki çerçeveleri ve takı kutularını değiştirmek yerine fırçayı elinize alıp mavinin tonlarına boyayabilirsiniz. Hem zevkli, hem de hesaplı bir uğraş.
  • Hazır yaz geliyorken, yazın en ikonik parçalarını da dekorasyonunuza dahil edebilirsiniz. Örneğin balık ve deniz yıldızı yine yılın öne çıkan tasarım objeleri arasında. Duvarlarınızı mavi balıklar ya da mavi martılarla süslemeye ne dersiniz?
  • Son bir noktayı daha hatırlamakta fayda var. Bahar geldi, baharla birlikte kimi bölgelerde eriyen karlar ve yağan yağmur, evlerde su baskınlarına sebep olabiliyor. Ayrıca kapı-pencere açmaya başladığımızdan hırsızlık olayları artabiliyor. Dikkatli olun, ev sigortası yaptırmayı ihmal etmeyin. Hem bakarsınız, boya, tamirat, çilingir gibi masrafları da kolayca karşılayabilirsiniz.
ÇEKİNME, PAYLAŞ

YAZAR HAKKINDA

HayatBurada

Yorum yazın

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.