Fazla Kilolardan Kurtulalım

0

Fazla Kilolardan Kurtulalım

Yaz geldi ve çoğumuzun en büyük problemi fazla kilolar. Deniz, kum, güneş bizi beklerken o güzelim elbiselerin, mayo ve bikinilerin içinde nasıl görüneceğimizi düşünüp duruyoruz. Hele ki fazla kilolarımızdan bir nebze de olsa kurtulmuşsak, tekrar kilo almak en büyük kabusumuz haline geliyor. Kilomuzu kontrol altında tutmak için ise aslında yapacaklarımız oldukça basit şeyler.

  1. Işıklar Kapalı Olsun

Yapılan araştırmalara göre verimsiz geçen uyku sonrasında yemek yeme isteği daha da fazla oluyor. Bu nedenle kaliteli bir uyku uyumalısınız. Işıkların açık olduğu ya da televizyon karşısında geçen uyku da ne yazık ki sizin daha fazla yeme isteği hissetmenize neden oluyor. Bu sebeple, uyumak ya da dinlenmek istediğinizde karanlık ortamları tercih etmelisiniz. Bunun yanı sıra eğer uyuduğunuz oda nispeten daha serin olursa, metabolizmanız hızlanacaktır.

  1. Televizyon Karşısında Daha Az Kalın

Araştırmalar gösteriyor ki, ortalama bir kişi günde 5 saatini televizyon izleyerek geçiriyor. Bu süre boyunca da ister istemez bir şeyler yeme ihtiyacı duyuyoruz. Bu nedenle televizyon karşısında geçireceğiniz süreyi azaltmalısınız. Atıştırmalık tercihinizi de doğru yapmanız gerekiyor. Cips yerine meyve ya da badem, ceviz gibi atıştırmalıkları tercih ederseniz, kilo kontrolünüzü sağlayabilirsiniz.

  1. Tabak Boyutunu Küçültün

Tabağınızın boyutu ne kadar büyük olursa o kadar fazla yemek yersiniz. Eğer tabak boyutunuzu düşürürseniz, bir süre sonra o tabak gözünüze eskisi kadar küçük görünmemeye başlayacak ve o porsiyon sizin için yeterli olacak. Bu sayede de daha az yemek yiyeceksiniz ve fazla kalori almaktan kaçınabileceksiniz. Ancak bu taktiği yiyeceğiniz her şey için yapmanız gerekiyor. Dışarıda yiyeceğiniz yemekler için de porsiyon büyüklüğünü küçültmeniz lazım.

  1. Pul Biber Kullanın

Yapılan araştırmalara göre 1 kase çorbanın içerisine yarım çay kaşığı pul biber eklerseniz, ertesi gün 60 kkal daha az tüketeceksiniz. Bunun yanı sıra acı pul biber metabolizmanızın hızlanmasını sağlayacak ve kalori yakım hızını da arttıracaktır. Bu nedenle yemeklerinize mutlaka acı pul biber ekleyin.

  1. En Son Ekmeği Tüketin

Karbonhidratı azaltmadığınız sürece her ne kadar yağdan uzak da dursanız, kilo vermeniz oldukça zor. Bu nedenle karbonhidrat tüketimini azaltmanız gerekiyor. Eğer ekmek olmadan doyamıyorum diyorsanız, ekmeği yemeğin sonuna saklayın ve daha az dilim tüketin. Ekmeği en sona saklarsanız, yemek boyunca tüketeceğiniz ekmek oranından çok daha azını tüketmiş olacaksınız.

  1. Egzersizleri İhmal Etmeyin

Ve tabi ki egzersiz yapmalısınız. Tek başına uygulanan diyetler egzersiz olmadan ne yazık ki çok yavaş işe yarayacaktır. Kilo verme ya da kilo kontrolü sağlamak için mutlaka uygulayacağınız diyetin yanı sıra spor da yapmanız gerekiyor. Spor yapmak hem metabolizmanızı hızlandıracak hem de yağ yakımı oranını arttıracaktır. Kaslarınız çalışmaya başladıkça kalori yakımı da gerçekleşir.

ÇEKİNME, PAYLAŞ

YAZAR HAKKINDA

Yorum yazın

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.