Fındığın Faydaları

0

Ülkemizde bolca yetiştirilen ve ticari açıdan büyük önemi bulunan besin maddelerinden Latince ismi “Haselnuss, Carylus avellana” olan fındık içerisinde birçok vitamin ve mineral bulunmaktadır.

100 gr fındıkta:

  • 15,98 mg protein
  • 60,51 mg yağ
  • 4,45 mg su
  • 16,83 mg karbonhidrat
  • 3,58 mg şeker bulunur.

Fındığın faydaları

  • Vücuda güç ve enerji verir
  • Beden ve zihin yorgunluğunu giderir.
  • Kalp ve damar hastalıklarını önler varislere iyi gelir.
  • Soğuk algınlığı ve akciğer hastalıklarına çok faydalıdır.

Düzenli olarak her gün bir avuç fındık yiyen bireylerde kalp ve damar hastalığı riski azaldığı uzmanlar tarafından açıklanmıştır. Fındığın hemen hemen %80’i yağdır bu yüzden günde bir avuçtan fazla fındık sağlığa zararlıdır.

Fındığın protein bakımından zengin olması ve vücudun protein ihtiyacının nerdeyse tamamının rahatlıkla fındıktan karşılanabilmesi fındığın faydaları arasında yer alır. Ayrıca fındık süt ve süt ürünleri demir yönünden yetersiz olduğundan bunlarla birlikte tüketilirse daha faydalı olur.

Fındık vitaminler ve mineraller yününden oldukça zengindir. Özellikle demir, kalsiyum, potasyum, magnezyum gibi mineraller fındık içerisinde yüksek miktarda bulunmaktadır. E vitamini, B grubu vitaminleri ve omega3 bakımından da zengin bir kaynaktır.

Fındık sodyum, potasyum, magnezyum bakımından zengin olduğundan vücutta kan basıncını düzenler. İçerdiği yüksek kalsiyumdan dolayı kemik ve dişleri güçlendirir.

Kansızlık, sindirim ve dolaşım sistemi bozukluklarını önlemede gerekli olan demiri içerir. Fındık cildi güzelleştirir, kolesterolü düşürür, vücutta kemik gelişimini destekler, kalp ritmini ayarlamaya yardımcı olur. Ayrıca hamile bayanların fındık tüketmesi hem bebeklerinin sağlığı hem de kendi sağlıkları açısından çok faydalıdır.

Fındığın yağı da tüketilebilir fındık yağı böbreklerdeki taş ve kumu düşürmeye yardımcı olur. Ayrıca bağırsak kurtlarını düşürür. Bununla birlikte yüksek tansiyon ve midesinden rahatsız olanlar fazla kullanmamaları tavsiye olunur. İnsanlarda kalp sağlığı ile ilgili yapılan bir araştırmada da fındığın faydaları arasında kandaki LDL yani kötü kolesterol oranını düşürdüğü belirtilmiştir.

Fındık tüketiminde edilebilir fakat; yaş fındık fazla tüketilirse ishale neden olabileceği de unutulmamalıdır.

ÇEKİNME, PAYLAŞ

YAZAR HAKKINDA

Yorum yazın

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.