Gaz Sancısı İçin Oryantal

0

Doula olmaya karar verdiğimde, göbek atacağımı hiç düşünmemiştim. Hamile masajı, ok. Hamile yogası, ok. Nefes çalışmaları, sakinleştirme teknikleri ve bir anne adayının sancılarını mümkün mertebe hafifletme teknikleri de ok. Hatta şarkılar, ninniler, resimler…

Ama oryantal? İşte buna şaşırmıştım gerçekten…Bildiğiniz göbek atmaktan bahsediyorum. Hamile değilseniz bile; sancınız olduğunda, menstrual veya normal, gaz sancısı veya hazım, nasıl iyi geliyor anlatamam. Karnınızda gereksiz bir şişlik olduğunda sanki o şişlik hareketlerle yayılıyor ve ortadan kayboluyor.
Öyle saatlerce göbek atmaktan bahsetmiyorum, basit iki, üç hareketle beden hemen rahatlıyor. Tavsiye ederim.
Üstelik gebelik dönemimde de inanılmaz faydaları var. Ufak ufak göbek atmak, bebekciği rahatlatıyor, anneyi de… Bazen bebeğin doğum kanalına girmesini kolaylaştırıyor, doğuma destek oluyor. Bazen pozisyonunu değiştirmesini sağlıyor, anne de rahatlıyor. Şanslıyız ki göbek dansı olan bir kültürle büyüdük.

O zaman hamile hanımlara diyorum ki, kendinizi yormadan hafif hafif; hadi yandan yandan…
ÇEKİNME, PAYLAŞ

YAZAR HAKKINDA

1976 yılında Ankara’da doğdum. İlk, orta ve lise öğrenimimi TED Ankara Koleji’nde tamamladım. Ankara Üniversitesi, Japon Dili ve Edebiyatı’nı bitirdikten sonra İstanbul’a geldim. 13 yıl uluslararası reklam şirketlerinde reklam yazarı ve Yaratıcı Ekip Lideri olarak çalıştıktan sonra hayatımın içsel yolculuğuna çıkmak üzere kurumsal hayatıma 1 buçuk sene ara verdim. Ve ilk defa kendimi ve hayatımı adayacağım mesleğimi ve yaşam tarzımı buldum. Artık İçsel Doğum Doulası’yım; annelerin doğum destekçisi, doğum arkadaşıyım. Eğitimimin ve doğum kavramının her saniyesine aşığım. Benliğimi dışarıda bırakarak girdiğim bu kapının ardında, tüm gebelerime kesintisiz fiziksel ve psikolojik destek sağlamak üzere çalışmaya devam ediyorum. Sadece sevgi, sadece saygı ve sadece sessizce orada bulunmakla bile doğumun bir mucizeye dönüştüğüne defalarca tanık oldum. Ve annelerin bu mucizeleri hep kalbimin en derinine, içimdeki en sıcak, en saf yere ulaştı. Ben bir İçsel Doğum Doulası’yım ve bununla gurur duyuyorum.

Yorum yazın

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.