Gaziantep’te Gezilecek Yerler

0

Gaziantep’te Gezilecek Yerler

Dört bir yanı cennet olan ülkemizin anlatmak ile bitmeyecek güzelliklere sahip şehirlerinden biri olan Gaziantep bölgesine göre tam bir sanayi şehridir. Sanayi şehri olmasını yanı sıra Gaziantep’te gezilecek yerler de çoktur. Ülkemizin bu muazzam şehirinden bahsetmek istiyorum. Eski adı ile Antep Türkiye’nin en kalabalık 8. Şehridir. Dünya’nın hala yaşanılan en eski kentlerinden biridir. Gaziantep içinde bir çok pınar bulunmasına rağmen doğal göl bulunmamasına dikkat çekmek gerekmektedir.  Bu yüzden şehrin bir çok yerinde yapay gölleri görmek mümkün.

Gaziantep’te gezilecek yerler incelemek gerekir ise: Gaziantep Zeugma Mozaik Müzesi; bu müze de en eski mozaikler ile karşılaşmak olası. Her kültüre hitap etmesede tarihe düşkünlüğünüz yok ise biraz gezerken sıkılabilirsiniz. Rum kalesi; bu kaleye Fırat üzerinden bir yatla ulaşmak mümkün. Eski kalıntıların bulunduğu mükemmel bir resme sahip olan bu harabeler gezilmeye değer. Bakırcılar çarşısı; hediyelik eşyaların, Antep’e özgü küçük eşyaların yapıldığı üfleme camcılardan, bakırcılara ve çok şık dekoratiflerin bulunduğu bir çarşıdır. Oyuncak Müzesi; çocukların sadece bakıp geçtiği ama büyüklerin nostalji yaşadığı muazzam bir oyuncak müzesidir. Elmacı pazarı; bit pazarı ve sokak pazarları bulunan bu pazarda aranılan herşey bulunabilmekedir. Sucuk, bastık, unlu helva, susamlı helva, zeytin, salça ve benzeri ürünlerin en kalitelilerini bulabileceğiniz yerler arasındadır. Bu pazardan Antep’e özgü her türlü yöresel ürünleri almanız mümkün. Gaziantep Kalesi; kale yüksekte olduğundan şehri tepeden görmeyi mümkün kılan tarihi bir kaledir. İhtişamlı bir görüntüyü bizlere sunan bu kalede Kurtuluş Savaşını anlatılırken dinlemeniz mümkündür. Yesemek Açık Hava Müzesi; Burada M.Ö. 2000’li yıllardaki Hititlerden kalma taş ocakları, heykel atölyeleri ve harabeleri görmek mümkündür. Medusa Cam Eserler Müzesi; adından da belli olduğu gibi önceliği cam eserler olan bu müzede 6000 çeşit eserin sunulduğu ve kıymet veren bir koleksiyoncu tarafından uzun sürede derlendiği söylenebilir.

Tarihi Gümrük Hanı; bu handa sizleri harika kahveciler ve alışveriş merkezleri beklemektedir. Yaşamakta olan müze olarakta bilinen bu han huzurun ta kendisi denilebilir. Rahat bir nefes ve Antebin 40 yıl hatırına bir kahve içmeye uğramanız gerekir. Doğu’nun en güzel şehirlerinden olan Antep’i anlatmak benden, gezmesi sizden.

ÇEKİNME, PAYLAŞ

YAZAR HAKKINDA

Yorum yazın

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.