Gelinlik Nasıl Seçilmeli?

0

İlkbahar düğünleri için sezon açıldı sayılır,  yaz ve sonbahar düğünleri için sezon açılmak üzere. Hala gelinliğiniz ile ilgili soru işaretleri varsa kafanızda, bu yazıya bir göz atmadan harekete geçmeyin derim. Bu tabiki hem gelinler, hemde  bu seçim sürecinde onlara destek olacak herkes icin geçerli.

Daha evvelki yazılarımda da belirttiğim gibi doğru tercihi yapabilmenizin en hakiki kuralı vücut tipinizi tanımaktır. Bu ilk aşamayı doğru sorgulayıp vücut tipinize uygun silüeti seçtikten sonra gelinlik seçiminizin keyfine varabilirsiniz… Bundan sonrası sizin hayallerinize kalmış… Romantik bir gelin mi olmak isterdiniz, etkileyici mi, klasik mi, elegant mı, modern mi, vintage mi yoksa eğlenceli mi?

Gelinlik Nasıl Seçilmeli?

Vücut tiplerini hatırlayalım;

Dikdörtgen Vücut Tipi ;

Bu vücut tipindeki bayanların  göğüs, bel, kalça ölçüleri birbirlerine oldukça yakındır. Eğer böyle hatlara sahipseniz üstteki görselde de görüldüğü üzere A-Kesim yahut Robadan yani Göğüs altında kesilen bir gelinlik sizin için ideal. Bel ve kalça kısmınızda bir illüzyon yaratarak, daha ince bir bele ve daha kadınsı hatlara sahip gibi  görünebilirsiniz.

 

Armut Vücut Tipi;

Bu vücut tipine sahip olan kadınların omzu dar, beli ince, göğüsleri küçük yada orta büyüklükte ve kalçaları geniş olur. Bu sebeple A-kesim, Robadan yada belde oturup belden aşağıya açılan vücut ölçülerini dengeleyecek, kalça ve omuz orantısızlığını kapatacak kesimler önerilir. Bu vücut tipine sahip kadınların omuzlarını daha geniş göstermesi amacıyla geniş askılı, omuzları kapatan, yarım kollu yahut atlet modelleri tercih etmesi ve mümkünse bu detayları şifon, tül yada dantel ile kaplaması daha doğru olacaktır. Göğüslerini ise daha dolgun bir hale getirmek için bu bölgede bol drape ve destek kullanmak en kesin çözümdür.

Elma Vücut Tipi;

Elma vücut tipine sahip olan bayanların bel kısmı geniş(göğüs çevresine oldukça yakın ölçüde) kalçaları dardır. Karın bölgesi yağlanmaya meyillidir. Bu sebeple öncelikli amaç dikdörtgen vücut tipinde de olduğu gibi bel kısmını kamufle edip daha ince görüntü sağlayabilecek modeller kullanmaktır. Robadan, A-tipi kesimler bu vücut tipi için idealdir. Göğüs dekoltesi ile dikkatleri bu kısma çekmek avantajına olacaktir. Bu vücut tipine sahip hanımlar hatlarını fazlaca belli edecek kumaş tiplerini kullanmamayı tercih etmelidir.

Üçgen Vücut Tipi;

Bu vücut tipine sahip kadınların omuzları geniş, kalçası nispeten daha dar, beli ince, kalın yada çok belirgin degildir, göğüsleri küçük yada orta büyüklüktedir. Bu vücut şeklinin askısı omuzlardır. Hatlarınızı feminenleştirmek için, dökümlü, ışıltılı kumaşlar kullanmanızı, kalçadan oturan modeller tercih etmenizi daha da feminen vücut hatlarına sahip olmak istiyorsanız şayet, yarım balık modelleri üzerine gitmenizi öneririm.

Kum Saati Vücut Tipi;

Bu vücut tipine sahip hanımlar vücut orantısal anlamda oldukça şanslılar. Mevcut kadınsı hatları ve orantıları sebebi ile bu avantajlarını sergileyebilecekleri modelleri tercih etmeleri kendi avantajlarına olacaktır. Tam-yarım balık modeli, belden kabaran, bele oturup aşağıya doğru genişleyen modeller sizler için ideal.

 

ÇEKİNME, PAYLAŞ

YAZAR HAKKINDA

Simay Yaklav

14 mart 1986 tarihinde Izmir’de dogdu. Orta okul yıllarında örgün eğitimini tamamlarken, 9 Eylül Konservatuarı Çello bölümünde okudu. Senfoni Orkestrası korolarında uzun yıllar yer aldı. 2005 yılında İzmir Amerikan Lisesinden mezun olduktan sonra İstanbul Teknik Üniversitesi ve Fashion Institute of Technology’nin ortak çift diploma programı olan Moda Tasarım bölümüne girdi. Eğitiminin 3 senesini İstanbul, bir buçuk senesini ise New York’ ta tamamladıktan sonra 2009 yılında mezun oldu. Üniversite yıllarında Freelance calışmaya basladı. Mezun olduktan sonra ise altı yıl boyunca bayan ve erkek giyim uzerine sektörün ileride gelen markalarında tasarımcılık ve bas tasarımcılık yaptı. Simdi ise kariyerine basladığı gibi freelance, kendi işini yürütmekte. Yeni seyler denemeye, insanları gözlemlemeye, karakter tahlili yapmaya, seyahat etmeye, dans etmeye, voleybol oynamaya, yeni müzikler keşfetmeye ve yemek yemeye deyimi yerindeyse bayılıyor. Ayrıca iflah olmaz bir hayvansever, 3 köpeği var ve onlarla geçirdiği anlar en kıymet verdigi zamanlarının başında geliyor. Dünyaya kesinlikle tek bir hayatın rutinini tekrarlamak icin gelmediğimize inanıyor ve tekrarlamamaya çalışarak yaşıyor.

Yorum yazın

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.