Gezilip, Görülecek Yerler

0

Zeugma Müzesi: Çok uzun zaman sonra İtalya’nın Pompei kentine yaptığım arkeolojik gezimizdeki kadar heyecanlandığımı itiraf etmeliyim. Coğrafyası ve yaşattığı mükemmel manzarasını düşündüğümde, benim de çok merak ettiğim bir yer olan Birecik Baraj Gölü’nün yapımı sırasında rastlanan kazılarda define avcılarının elinden kurtulan mozaikler çok modern bir şekilde düzenlenmiş olan bu müzede ziyaretçileri ile buluşuyor. Hatta öyle ki dünyanın en büyük mozaik müzesi olma özelliğini taşıyor. İçeriye girdiğiniz andan itibaren inanılmaz bir tarih serüvenine tanıklık ediyorsunuz. Cep yaptığınız hafızanıza çok güzel tarihi bilgiler ekleyerek ayrılıyorsunuz içeriden. Bir surat düşünün 2000 yıl öncesinde resmedilen, Mona Lisa gibi tüm dünyanın konuşacağı, hatırlayacağı bir yüz. Meşhur Çingene Kızı mozaiği. Orjinali çok küçük ama o bakışlarda düşlediğiniz hayat çok şaşırtıcı. İki bin yıllık mozaiklerin yıllar içinde define avcılarının talanıyla eksilen parçaları, lazer sistemiyle görüntülü olarak bile tamamlayan bir teknoloji ile donatmışlar müzeyi. Bu yüzden bu müzeye, ülke olarak ev sahipliği yapmak bile mutluluk verici.

Gezilip, Görülecek Yerler

Oyuncak Müzesi: Tarihlerinizi çocukluğunuza döndürdüğünüz, hafızanızı saklambaç oyunundan ayıramadığınız bir kaç saat yaşayacaksınız bu müzede. Girişinde saklambaç oynayan çocuk heykellerinin, maket bir araba ve unutulmaz çizgi film karakteri Simbad’ın bulunduğu girişi kadar, içeride göreceğiniz oyuncaklarda çok eğlenceli. 40’lı yıllardan, günümüze dek çeşitli ülkelerde üretilen oyuncakları göreceksiniz. Hepsi titizlikle bulunmuş ve seçilmiş. Belki de babalarınızın, dedelerinizin, oynadığı ya da sizin çocukluğunuzdan hayal meyal hatırladığınız eski oyuncaklara bakıp, detaycılıklarına hayran kalıp benim gibi iç geçireceksiniz.

Atatürk Anı Müzesi: Bey Mahallesi’nde yer alan bu müzede Cumhuriyet sonrası Gaziantep ve Türkiye’nin değişim sürecini yansıtan bir sürü çalışmaya yer veriliyor. Atatürk’ün yaptığı reformları, görsel ve metinsel olarak destekleyen çalışmalara rastlamanız mümkün. Ayrıca Atatürk’ün Gaziantep’e geldiği zamanlarda kaldığı odadaki eşyaları, yatağı, kullandığı şahsi eşyaları da bu müzede görebilirsiniz. Milli mücadele yıllarında Gazi Mustafa Kemal ile birlikte şehri ve ülkesi için çalışmış olan geçmişimizdeki önemli kişileri, Gaziantep’in ve Türkiye’nin yeniden yapılanma sürecindeki yapılan çabaları ve çalışmaları anlatan pek çok eşya, bilgi ve belge de müzede ziyaretçilerle buluşuyor.

Gaziantep Çarşıları: Zincirli Bedesten & Kara Basamak Bedesteni ile tarihi Ankara kalesinin karşı sokağındaki Medusa Arkeolojik Cam Eserler Müzesi de gezilebilir yerler arasında. Burası Türkiye’nin ilk özel cam eserleri müzesi olma özelliğine sahip. Müze binası da, tarihi bir Antep evi. Aynı zamanda Almacı Pazarı, Tarihi Gümrük Han ve Bakırcılar Çarşısı da listenize isteğinize bağlı olarak eklenebilecek rotalar.

Emine Gögüş Mutfak Sanatları Müzesi: Türk insanının özellikle de Antep insanının misafir ağırlama geleneğinden yola çıkılarak oluşturulan müzede eski aile sofraları, misafir hazırlıkları ve geleneksel Antep yemeklerinin maketleri ile bu yemeklerin yapımında kullanılan mutfak eşyalarını sergileniyor.

Tarihi Gümrük Han – Yaşayan Müze: İçeride bir çok el sanatını görebileceğiniz bir müze. Özellikle büyüklerimizin eskiden yaptığı ince el işlerine benzer çalışmalara rastlayabiliyorsunuz. Özelliği ise Antep’e özgü el işlerinin sergilenmesi ve bir tanesinin yapımının iki aydan önce bitmiyor olması.

 

ÇEKİNME, PAYLAŞ

YAZAR HAKKINDA

Özlem Köksal

Yeditepe Üniversitesi Gazetecilik Bölümü'nü bitirdikten sonra çeşitli medya kuruluşlarında çalıştı. Yazmak her zaman en büyük tutkusuydu. Gazete, Dergi ve Kanal tecrübesinden sonra, aktif olarak baba mesleği olan sigortacılık yapmaya başladı. Hayatındaki ikinci en önemli tutku ise seyahat. İnsanın her zaman seyahatler için çok daha fazla fırsat yaratması, daha uzun rotalar düşlemesi gerektiğine inanıyor ve yaşamın tek bir yerde vakit geçirmekten ibaret olmadığı mottosunu benimsiyor. Acente sahibi olması tutkusuna engel değil. Yazı ve seyahat bir araya gelince, tüm kurumsal hayattan sıyrılıyor. Bundan sonraki hedefi daha çok ülke, daha çok anı ve mürekkebi bitmeyen bir kalem... Instagram : ozlem_koksall

Yorum yazın

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.