Goji Berry Faydaları

0

Goji Berry Faydaları

Goji Berry Dünya üzerindeki beslenme açısından en yoğun meyvedir. Bunlar patates, domates, patlıcan, biber ve diğer birçok ortak sebzenin yanı sıra, belladonna ve ölümcül itüzümü gibi bazı zehirli bitkileri içeren itüzümü ailesinin bir üyesidir.

Tibet ve Moğolistan Himalaya Dağları’nda Goji berry bulundu ve pek çok ülkede yetiştirilmeye başlandı. Son yıllarda Batı ülkelerinde tanıtılmasına rağmen, goji berry mutfakta ana madde olarak kullanılmaya başlandı. Tıpta ise Tibet ve Çin’de binlerce yıldır kullanılmaktadır.

Tüm temel amino asitleri içeren meyveler arasında benzersiz olan Goji meyveleri proteinin yüksek konsantrasyonu sağlar. Goji C vitamini ile yüklüdür, başka birçok gıdadan daha fazla karotenoid içerir ve yirmi minerali vardır. Bunun dışında lif oranı yüksektir. Ispanakta bulunan demir miktarının 15 katının yanı sıra çinko, selenyum, kalsiyum ve diğer birçok önemli minerallere sahiptir. Mütevazı Goji Berrynin bir beslenme gücü olduğuna hiç şüphe yoktur.

Bu şaşırtıcı küçük süper meyve doğal anti-bakteriyel, anti-mantar ve anti-inflamatuar bileşikler içerir. Güçlü antioksidan özellikleri ve polisakkaritler bağışıklık sistemini güçlendirmek için yardımcı olur. Geleneksel Çin tıbbında da güç ve uzun ömrü artırmak için ünlüdür.

Geleneksel Çin tıbbında, Goji alt sırt ağrısı, baş dönmesi ve görme dışında Böbrek ve Karaciğer meridyenler üzerinde etkili sayılır. Bunlar genellikle, bir çay ya da ekstre halinde yapılmış veya çorbalara katılan madde olarak ham tüketilir.

Goji meyvesi en çok kurutulmuş formda tüketilir. Harika bir atıştırmalık olarak olduğu gibi yenen meyve müsli veya yulaf ezmesine ilave edilir. Su ile içmek için de yeterli suda birkaç saat bırakmak yeterlidir.  Ardından meyveyi yemeseniz de suyu içebilir ya da meyve içine su dolacağından emerek yarar sağlayabilirsiniz. Tatlandırılarak bazı tatlılarda da kullanılır.

Ayrıca diyabet ya da kan basıncı için ilaç alırken Goji meyveleri tüketmek veya kan inceltici olumsuz etkileşimleri uzak tutmak için meyve yararlı olabilir. Ama bu durumda ise sağlık uzmanınıza danışmadan tüketmemeniz yerinde olur.

Gojiler genellikle Asya gıda mağazalarından dünyaya yayılır. Bunların çoğu Çin ve Tibet’in ticari anlamda büyüyen bölgelerinden gelen, pestisitler ve sentetik gübre yüksek düzeyde içeren besinlerdir.  Hatta organik olduğunu iddia eden bazı markalar olabilir. Bu yüzden ülkenizde yetiştirme yapan saygın bir kaynaktan gelen Goji meyveleri aldığınıza emin olmalısınız.

En sık satılan kurutulmuş hali olsa da Goji meyveleri de taze yetiştirilir. Kuru üzüm ve taze çilek gibi en iyi yeme şekli kahvaltıda tahıl, yulaf ezmesi, yoğurt ile karıştırmaktır. Ev yapımı yoğurt içinde ham fındık ve bitter çikolata ve Goji meyveleri karıştırarak deneyebilirsiniz. Ayrıca Goji suyu ve çayını yaparak da tüketebilirsiniz. Goji meyvelerinde büyük doyurucu bir tat olduğundan C vitamini içeriği ile et yemeklerinin yanında suyunu içerseniz vücudunuz rahatlayacaktır.

ÇEKİNME, PAYLAŞ

YAZAR HAKKINDA

Yorum yazın

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.