İlişkilerde Saygının Önemi

0

İlişkilerde Saygının Önemi

Saygı denildiğinde çoğumuzun aklına, büyüklere ya da tanımadığımız insanlara karşı gösterdiğimiz nezaket geliyor. Oysaki saygı, yakın olduğumuz ya da yeni tanıdığımız, büyüğümüz ya da küçüğümüz olan tüm insanlara karşı gösterilmesi gereken bir kavram, olgudur. Bunu unutmak, birbirimizin sahip olduğu hakları unutup gitgide ilkelleşen bir toplum haline gelmemizi sağlar. Aşk, arkadaşlık, aile, akraba ne şekilde kategorilendirilirse kategorilendirilsin tüm ilişkilerde saygının önemi epey büyüktür. Saygı kesinlikle samimiyet eksikliği değildir. Bir insana karşı hem yakın hem de saygılı olabilirsiniz. Mesafe koymak anlamında uygulanması gereken bir davranış biçimi değildir saygı. Karşınızda bir birey olduğu için, düşüncelerine, duygularına saygı duyarsınız. Üstelik saygı duyabilmek için bu kişiyle hem fikir olmak zorunda değilsiniz. Zıt fikirlere, zıt duygulara da saygı duymak gerekir. Çünkü her insan, karşısındaki ile aynı hisleri, aynı duyguları paylaşamaz. Paylaşmak zorunda da değildir. İşte tam da bu yüzden ilişkilerde saygının önemi vurgulamak gerekir. Çünkü toplumumuz sürekli gelişen bir toplum olmasına rağmen, sırf bu saygı eksikliği yüzünden her gün haberlerde izlemek zorunda kaldığımız o arbede görüntülerine rastlıyoruz.

Toplum, aile, arkadaşlık bunlar da olduğu gibi kadın- erkek olarak da ilişkilerde saygının önemi yine epey büyüktür. Bu konu hakkındaki bazı sığ düşüncelerimizi beraber irdeleyelim.

Kadın- Erkek İlişkilerinde Saygının Önemi

Her bireye saygı, durumuna önce en yakınımızdan başlayarak duyabiliriz. Eşiniz, sevgiliniz, özellikle ikili ilişkilerde günümüzde saygı kavramı benzerine az rastlanacak cinste. Sinirlendiğimiz durumlarda, kıskandığımız durumlarda sırf kendimizi düşündüğümüz için karşımızdakinin haksız olduğunu düşünerek fikirlerine, açıklamalarına saygı duymayız ki bu da en önemli tartışmaları, uzaklaşmaları beraberinde getirir. Sadece bu da değil, sevgilinizin sizsiz de bir şeyler yapabileceği gerçeğini kabullenin. Sizinle vakit geçirmekten kesinlikle keyif alıyordur ancak bu insanın bir de arkadaş çevresi var. Onlarla da beraber vakit geçirmek isteyecektir. Aslında bir bakıma bu iyi bir şeydir. Çünkü arkadaşlarıyla geçirdiği bir günün ardından sizi ne kadar özlediğini anımsayacak ve mutlaka ertesi gün sizi görmek isteyecektir. Ve sonuçta keyifli bir gün geçirdiği için siz de onun neşesiyle mutlu olacaksınız.

ÇEKİNME, PAYLAŞ

YAZAR HAKKINDA

Yorum yazın

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.