İzmir

0

İzmir

İzmir, Türkiye’ nin üç büyük şehrinden bir tanesi. Diğer büyük şehirlerden daha sayfiye bir şehir olduğu için seyahat amaçlı ve turistik amaçlı rahatlıkla gezebileceğiniz şehirlerden bir tanesi. Bu sene turizm sektörünün biraz gerilemeye başladığını gördüğümüz için yurtdışına çıkayım deyip vize gibi işlemlerle de uğraşmak istemiyorsanız sizleri Kordon Boyu’ nda yapılacak yürüyüşlere davet edelim.

İzmir’ e ulaşımınızı uçak ile bir buçuk saatte tamamlayabilirsiniz. İner inmezde yirmi dakikalık bir yolculuktan sonra İzmir’ e varabilirsiniz.

İzmir

İzmir

İzmir yemeklerine baktığımızda ise Ege Mutfağı’ nın örneklerini görüyoruz. Temelde zetinyağı ile yapılan sağlıklı ürünlerle İzmir’ den formda bir şekilde dönebilirsiniz. Sebzeler, etli yemekler, dolmalar, pilavlar, etli yemekler hep zetinyağlı olarak yapılıyor. Zeytinyağının üzerine kekik, tuz koyarak kızarmış ekmeklerini banarak, tulum peyniri ile aperatif olarak yerler. Otlara baktığımızda ise ebegümeci, şevket-i bostan, kuşout, radika, deniz börülcesi, gelincik, hindiba otları pişiriliyor ve üzerine limon sıkarak sofralarına koyuyorlar. Keşkek, patlıcan böreği, mercimekli bükme, katmer özel günlerin yemekleri olarak söyleniyor ve son olarak sebze olarak börülceyi çok fazla tüketiyorlar. Ege Bölgesi’ nin etrafındaki Rum, Boşnak, Arnavut,Yahudi kültürinden etkilenmişlerdir. Örneğin boyoz, Yahudilerden alınmış bir yiyecek olduğu biliniyor. Priştine’ nin Arnavut Ciğeri ise bir başka esinlenilmiş üründür ve çok tüketilir.

Gezilecek Yerlere baktığımızda ise; Alsancak, Saat Kulesi, Altınyol, Kemeraltı, Kızlarağası Hanı, Kültür Park, Bayraklı Tepekule, Hükümet Konağı, Agora Kalıntıları, Elhamra Sineması, İnönü Evi, Alsancak Garı’ nı yazabiliriz.

Tatil yeri olarak içe Çeşme çok popüler ve plajları ile ünlü. Urla’ nın batıya uzanan kısmı olan Çeşme de yaz, kış buz gibi sularda yüzebilirsiniz. Yalnız belirtelim plajlar arasında mesafeler çok uzun olabiliyor, plaj plaj gezmek istiyorsanız mutlaka özel aracınızla gitmenizde fayda var. Şifne, Çatal Azmak, Tekke Plajı, Sakızlı Koyu, Pırlanta, Altınkum, Ilıca Plajı, Çiftlik, Aya Yorgi gibi bir çok kumsalı bulunuyor.

Dikili de ise, eko turizmi yüksek olan bir semt olarak Karaçam Ormanları, su kaynakları ve mesire yerleri bulunuyor. Alaçam ormanları içerisinde Yayla, Bebek, Gölcük ve Hacikerim başlıca dinlenme yerleridir.

 

ÇEKİNME, PAYLAŞ

YAZAR HAKKINDA

Yorum yazın

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.