Kalori Herşey Enerji Çok Şeydir

0

Beslenme programları planlanırken kalori hesabı yapılmaktadır. Burada önemli olan 2 konu vardır. Alınan toplam enerji ve enerjinin kaynağının ne olduğudur. Vücut ne yerseniz yiyin her tükettiğiniz besinin vücut ihtiyacından fazla olan kısmını YAĞ olarak depolar.

Günlük ihtiyaçlarınız kişisel özelliklerimize ve ihtiyaçlarımıza göre değişir. Her birimiz her açıdan farklıyız bu nedenle aynı kilodaki, yaştaki ve fiziksel aktivitesi olan kişilerin vücut kompozisyonlarındaki fark ve hastalıkları günlük ihtiyaçlarını belirler. Uzmanlar diyetleri planlarken buna uygun şekilde planlamaktadır.
Şimdi sizlere diyetler hakkında bazı noktaları hatırlatmak isterim.

 • Ana öğünleriniz 400-500 kaloriyi ara öğünleriniz 100-150 kaloriyi geçmemelidir. Ana öğünlerinizdeki kalori tüketiminizi ne kadar azaltabilirseniz o kadar hızlı kilo verirsiniz. Ana ve ara öğünlerde alacağınız kalorinin en uygun miktarını doktorunuz ve diyet uzmanınızla birlikte belirleyebilirsiniz.
 • Günlük toplam kalori alımınızı asla 800 kalorinin altında tutmayın. 1000 kalorinin altındaki zayıflama diyetlerini doktor kontrolü almadan uygulamayın. Önemli sağlık sorunları ile karşılaşabilirsiniz. Acele etmeyin, panik yapmayın. Hızlı verilen kiloların aynı hızda yeniden alınacağını unutmayın.
 • Tiroid bezinizin çalışma temposunu kontrol ettirin. Tiroid bezinizin normal çalışmaması (hipotiroidi) kilo almanızı kolaylaştırır. Fazla kiloluların ve şişmanların önemli bir kısmında tiroid bezi tiroid hormonlarını yeterince üretemez. Normalden daha az tiroid hormonu vücudun normalden daha az enerji yakması demektir. Tiroid bezinizin iyi çalışıp çalışmadığından emin olmak için tiroid hormonlarınızın kandaki seviyelerinin ölçülmesi yeterlidir. Eğer tiroid hormonu eksikliğiniz söz konusu ise bu sorununuz deneyimli bir uzman tarafından gerekli tedaviyle giderilebilir.
 • Diyet süresince karbonhidrat ve yağ kullanımınızı sınırlamayı unutmayın. Günlük toplam yağ tüketiminiz aldığınız kalorilerin %25-30’u, karbonhidrat tüketiminiz %50’sini aşmasın. Dengeli bir diyet programı oluşturun. Karbonhidratların glisemik indeksi düşük olanları tercih edin.
 • Diyet süresince beyaz undan yapılmış mamüllerden, unlu, yağlı, sütlü tatlılardan, şekerden, tuzdan ve doymuş yağlardan kaçının.
 • Diyet yapmak normalden daha az yemek zorunda olduğunuz anlamına gelmez. Önemli olan, seçilen yiyecek türleri ve tüketilen miktar ile tüketim sıklığıdır.
 • Haftalık kilo verme hedefi sağlıklı bir kişide %1 oranında olmalıdır. Yani, kilo fazlalığı olmayan bir bireyseniz haftada 1 kg kaybetmeyi kendinize hedef koymayınız.
 • Kendi mutfağınızda yeni tarifler denemekten korkmayın.


Bu hafta sizlerle çok faydalı olan kurubaklagilli bir sebze yemeği tarifini paylaşacağım.

Nohutlu Bamya Tarifi

Malzemeler

 • 1/2 kg bamya
 • 1 çay bardağı haşlanmış nohut
 • 1 orta boy doğranmış yemeklik soğan
 • 1 yemek kaşığı salça
 • 1 yemek kaşığı zeytinyağ
 • Sıcak su
 • Tuz

Hazırlanışı

 • Salçayı 1 çay bardağı sıcak su ile karıştırın.
 • Tüm malzemeyi düdüklü tencereye alın. Tencerenin altını yakın ve zeytinyağ ile tüm malzemeleri karıştırın, yeterince tuz ilave edin ve salçalı suyu ekleyerek pişirmek üzere kapağını kapatın.
 • 15 dk (süre düdüklüye göre değişkenlik gösterir) sonra pişen yemeği servis edin.

Sağlıklı Tüyolar
Nohutlu Bamyayı yanına 1 dilim çavdar ekmeği, yağsız salaat ve 1 çay bardağı yoğurt ile beraber hafif ama doyurucu bir akşam yemeği olarak da tüketebilirsiniz.ÇEKİNME, PAYLAŞ

YAZAR HAKKINDA

Uzman Diyetisyen-Buket Sözan Ak

İlköğretim hayatı kilolu geçmiş, lise döneminde kendince değiştirdiği beslenme alışkanlıkları sayesinde 22 kg vermiş ve bir daha kilo almamak için tek tercihi olan Hacettepe Beslenme ve Diyetetik Bölümü'nü bitirmiş 2006 mezunu diyetisyen Buket Sözan Ak. Mezuniyeti ardında ilk 5 yıl hedeflerinde Beslenme ve Diyet Yüksek Lisansını ve Profesyonel Aşçılık eğitimini de tamamlamıştır. Şimdilerde hem İtalyan Diyet Şirketi SDM’nin Ürün Müdürlüğünü yapıyor, hem de Balat Hastanesi'nde danışanlarını kabul ediyor. Kadir Has Üniversitesi'nin İstanbul Culinary Instutute ile yürüttüğü Chefschool’da yeni yetişen Şeflere ve Şef adaylarına Beslenme Eğitimi desteği sağlamaktadır. 2014’ten beri de Yeditepe Üniveristesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nde meslektaşı olacak diyetisyen adaylarına Beslenme Ekolojisi ve Beslenme Eğitimi derslerini vermektedir. Mesleğini severek yapan ve yapmaya devam edecek olan Ben, beslenme yolculuğunuzda sizlere eşlik etmekten keyif alıyor olacağım. Benim de geçtiğim bu yolda bazen tökezleyecek de olsak her zaman ayağa kalmak için bir sebebimiz var.

Yorum yazın

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.