Kapadokya Gezisi

0

Kapadokya Gezisi

Türkiye’ de, yer altı şehirleri denilince akla gelen ilk yer şüphesiz Kapadokya’ dır. Osmanlı, Bizans, Roma, Selçuklu, Frigler, Hititler, Persler gibi birçok imparatorluğu üzerinde bulundurmuş bu yüzden de buram buram tarih kokan bir şehirdir. Nevşehir başta olmak üzere, Aksaray, Niğde, Kayseri gibi illeri de kapsamaktadır Kapadokya Bölgesi.

Oluşumu itibariyle de son derece eşsiz bir görünüme sahip olan Kapadokya’ nın hikayesi şöyle; bundan uzun uzun yıllar önce birçok doğa olayının el ele vermesi ile bu güzelliğin oluştuğunu söyleyebiliriz. Örneğin; Yanardağların püskürttüğü lavlar, toprak kayması, yağmur, kar, rüzgar gibi hava olayları ile birleşerek Kapadokya’ yı meydana getirmiştir. Zaman içerisinde uygarlıkların burayı yerleşim olarak benimseyip, savaş ya da ambar olarak kullanmak adına yer altına inşa ettikleri şehirlerle daha da ilgi çekici bir hale gelmiştir. Ve her sene milyonlarca turisti ülkemize çekmektedir. Eğer tarihi ve kültürel bir gezi planınız varsa hiç düşünmeden bir Kapadokya gezisi düşünebilirsiniz. Emin olun bu Kapadokya gezisinde her bir yeri ilgi ve beğeni ile gezecek ve çok şey kazanmış olarak da evinize geri döneceksiniz. Peki, Kapadokya gezisi kapsamında neler yapılabilir? Şimdi size bunlardan bahsedelim.

Kapadokya’ da Gezilecek Yerler

Gezecek yer bulma konusunda hiç sıkıntı çekilmeyecek yerlerden bir tanesidir Kapadokya. Hatta öyle ki, günübirlik bir geziyle tüm yerleri görmeniz mümkün değildir. Çünkü çok fazla müze, ören yeri, yer altı şehri, vadiler bulunmaktadır. Ve bir tanesini dahi görmeseniz pişmanlık yaşayabilmeniz muhtemel yerlerdir bunlar. Örneğin Ihlara Vadisi ile başlayabilirsiniz gezinize. Vadiye daha içine girmeden üst kısmından baktığınızda alabildiğine geniş ve heybetli görüyorsunuz. Daha sonra bir sürü merdivenden inip içine karıştığınızda sizi eski klişelerin bulunduğu yerler karşılıyor. Dereleri, kayaları aşarak varıyorsunuz buralara. Eğer maceracı bir yapınız varsa kesinlikle buraya uğrayın. Daha sonra Derinkuyu’ daki yer altı şehirlerinin gizemini çözmeye gidebilirsiniz. Burada geçireceğiniz vakitte kesinlikle çok eğleneceksiniz. Birçok tarihi bilgi de edineceksiniz aynı zamanda. Yer altı şehirlerini bitirdiğimize göre kalan diğer yerler, Gömeda Vadisi, Güvercinlik Vadisi, Zemi Vadisi, Devrent Vadisi, Pancarlık Vadisi, Soğanlı Vadisi derken kendinizi gezmekten bitap halde bulabilirsiniz. Ama daha bitmedi o kadar çok kilise ve tarihi yerler de var ki bir gün içerisinde gezmenin mümkün olmadığını tekrarlıyoruz. Ve mademki buraya kadar geldiniz tabi ki Kapadokya’ nın ünlü şaraplarından içmeden kesinlikle şehrinize dönmeyin.

ÇEKİNME, PAYLAŞ

YAZAR HAKKINDA

Yorum yazın

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.