Kepeğe Bitkisel Çözümler

0

Saç kepeği günümüzde şampuana ya da sıcaklara bağlı olarak ortaya çıkabilen saç derisi problemidir. Kepek probleminin bitkisel yollarla çözülmesi mümkün olduğu gibi kepeğe neden olan stres, kötü beslenme alışkanlıkları terk edilmez ve şampuan konusunda değişikliğe gidilmezse bu yöntemlerle kepekten tamamen kurtulmanız mümkün olmayacaktır.

 Kepeğe bitkisel çözümler için hazırlanan çok sayıda yöntem vardır bunlardan bazıları şöyledir:

  • Aspirin kepeğe karşı güçlü bir maddedir. İki adet aspirini toz haline getirip saç şampuanınızın içine ekleyiniz bu şampuanla 1 hafta boyunca her gece yatmadan önce saçınızı yıkayarak kepek sorununa çözüm bulabilirsiniz.
  • Kepeğe karşı en etkili çözümlerden biri de Hindistan cevizi yağıdır. Duşa girmeden önce Hindistan cevizi yağını masaj yaparak saç derinize sürün ve havlu ile sarıp yarım saat bekletin daha sonra saçlarınızı ılık su ve şampuanla yıkayın.
  • Limon veya sirke kullanarak da kepeğe çözüm bulunabilir.2 yemek kaşığı limon suyunu saç derinize masaj yaparak uygulamanız durumunda da kepek sorununa çözüm bulabilirsiniz. Elma sirkesi yöntemi ise saçınızı şampuanlamadan önce saçınıza 3 yemek kaşığı sirke ile masaj yaparak uygulanmaktır.
  • Kepeğe karşı pancar suyu da etkili bir yöntemdir. Pancarı kökleriyle birlikte kaynattıktan sonra her akşam saç derinize masaj yaparak kepeği azaltabilirsiniz.
  • Çemen tohumu kullanılabilir. Çemen tohumları bir gece suda bekletilerek şiştikten sonra hamur kıvamına gelene kadar ezilir. Sonra saç derisine masaj yaparak sürülür, ya da saçlarınıza kökten uca kadar da sürebilirsiniz maksimum 5 dakika bekletince şampuanla yıkayarak en geç 1 haftada kepek probleminden kurtulabilirsiniz.

Bunların dışında Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’nun hazırladığı küre göre:

750 gram kaynayan suyun içine bir tutam ısırgan otu atılır ve 3 dakika kaynatılır hazırlanan karışım süzülüp ılıtıldıktan sonra ıslatılan temiz saça uygulanır saçta 30 dakika bekletilir. Daha sonra da saç ılık su ile durulanır.

Kepeğe bitkisel çözümler sadece yazılanlar ile sınırlı değildir. Yumurta maskesi yaparak ya da D vitamini alımını arttırmak da kepek problemini çözmede işe yarayabilir.

 

 

ÇEKİNME, PAYLAŞ

YAZAR HAKKINDA

Yorum yazın

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.