Kimler Yoga Yapabilir?

0

Yeni yazıldığınız spor salonunda ilk günleriniz, ve stüdyo derslerinde yoga ilginizi çekiyor. İçeride bir sürü genç kadın, birlikte bir akışın içerisindeler ve çıkışta yanınızdan geçerken duyuyorsunuz.. Kendilerini harika hissediyorlar!! Siz de onların arasına katılmak istiyorsunuz. O da ne, zihniniz size hemen soruyor, ne kadar fit görünüyorlardı değil mi? Nasıl bu kadar esnek olabiliyorlar, siz yerden kalem alırken bile eğilmek istemezsiniz ki. Peki bir soru da bizden, dikkat ettiniz mi hiç mi erkek yoktu aralarında ya da katılımcıların hepsi mi gençti?

Yoga ile yeni tanışan herkes bu yanılgılara yakalanabilir. Yoga yapmanız için fit olmanız gerekmez, genç olmanız, cinsiyetiniz, spor geçmişiniz.. Bunların hepsi birer istatistiktir ama sizinle yoga arasında bir ön koşul asla değildir.

Vücudu ile zihnini bugüne, bu ana getirmek isteyen herkes yoga yapabilir. Yoga bir birlikteliktir, uyumun, farkındalığın akışıdır. En önemlisi kişisel bir araştırmadır. Hepimiz vücut özelliklerimiz, zihin olarak nasıl birbirimizden farklıysak yogamız da o kadar farklıdır. Genç bir kadın, bir de esnek ise stüdyonun camından baktığınızda size çok estetik gelecek hareketler yapıyor olabilir. Gözünüzün gördüğü size aldatıyor da olabilir, mesela gerçekten kaslarını kullanarak mı hareket ediyor, yoksa esnek olmasının avantajı ile kaslarını azıcık mı çalıştırıyor. Bunu camdan bakarak anlamanız zor. Kendinizi yogayı deneyimlemeden değerlendirmeniz de. Tüm rekabet duygunuzu bırakın, kalıplaşmış düşüncelerinizi, elbette kendi sınırınızda siz de esneyebilirsiniz. Vücudunuz ve zihninizi bu an içerisine taşımayı öğrendikçe gücünüz, dengeniz artabilir ve uzamayarak esnemeyi keşfedebilirsiniz.En başında size söylemedik ama o evet o derste erkekler de vardı, siz görmediniz. Zihniniz erkek öğrencilerin görüntüsünü arka plana attı, anneniz yaşındaki öğrencileri de!

Sorumuza gelecek olursak, isteyen herkes yoga yapabilir ve kimse aynı yogayı yapamaz. Sakatlıklarımız, fiziksel farklılıklarımız bizi uygulamalarımız özelinde ayırır birbirimizden. Amaç kendi zamanımızda, vücudumuzda aramak yogayı.ÇEKİNME, PAYLAŞ

YAZAR HAKKINDA

Ekonomist Burcu Güçlü İnan

1980 Istanbul doğumlu olan Burcu Güçlü İnan saint Benoit Fransız Lisesi’nden sonra Koç Üniversitesi Ekonomi bölümünü bitirmiştir. Kariyerini planladığı yıllarda yaşanan ekonomik krizler ve part-time çalıştığı yabancı bankada 11 Eylül İkiz Kuleler saldırılarılarını Hazine departmanında gözlemlemesi ile kendini finans piyasalarında bulmuştur. Yüksek lisans eğitimini ruhunun evi olarak nitelediği Londra’da, Cass Business School’da Yatırım Yönetimi üzerine yapmıştır. Türkiye’ye dönüşü ile birlikte sekiz yıl boyunca önde gelen bankaların portföy yönetimi ve hazine departmanlarında çalışmıştır. Bankacılığa ve trading’e olan sevgisi ile hızlı ve coşkulu bir iş yaşamı olmuş, her kriz ile yeni bilgiler edinen bir öğrenci olarak annelik sürecini daha yoğun yaşamak için kurumsal hayatına oğlunun doğumu ile ara vermiştir. Londra’da okurken ilk derslerini almaya başladığı yoga yolunda, Özge Işın ile Yoga Hocalık Eğitimi ile Yoga Alliance onaylı sertifikasyon sürecindedir. Aktif ve sağlıklı yaşamın savunucusu, adrenalinin de tutkunudur. Her yeni günde yeni bir bilgi, yeni bir keşif ile hayatın aslında şu anda tam da olması gerektiğine inanır.

Yorum yazın

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.