Lezzet Durağı Çok, Liste Kalabalık!

0

Halil Usta: Listenin en başında olmayı öyle çok hak ediyor ki, gerçekten gittiğiniz zaman anlayacaksınız. Yol üstünden çevirdiğiniz alelade bir taksinin içindeki taksiciden tutun da, konakladığınız otelin personeline kadar “Nerede en iyi kebabı yerim?” diye sorsanız, alacağınız cevap ortak; Halil Usta. Zeugma Müze’sinin hemen arka tarafında, zaten öğle saatlerinde full oluyor, 15.00’ten sonra da pek servis yapmıyor. Gider gitmez, masanıza dumanı üstünde pide geliyor. Nar ekşili, bol limonlu, taze yeşillikli öyle ekşili bir salata getiriyor ki salataya bayılmayan ben bile ekşisine doyamadım. Sonra ortaya karışık kebap geliyor, lezzeti gerçekten iyi. İçerisinde simit ve adana kebabı var. Etlerin hepsi kuzu etinden… Porsiyonlar 12 TL civarında. Küşlemesi standart yani kebabı kadar özel gelmedi bana. İstanbul’da da küşlemenin hakkını iyi veren yerlere, haksızlık etmek istemem. Duvarlarında ziyaret edenlerin fotoğraflarından boş yer kalmayan ve yaklaşık 8 yaşında etin doğasını kavramaya başlamış, kasap kökenli Halil Usta’nın bu esnaf işi lokantasını mutlaka liste başı yapmalısınız.

İmam Çağdaş 1887: İstanbul’da dost sohbetlerinde adı geçer ya hani… Bu özel gece için bilmem kim Antep’ten İmam Çağdaş’tan getirtti baklavayı diye. İşte o meşhur herkesin dilindeki İmam Çağdaş aslında sadece baklavacı değil, iyi de bir kebapçı. Antep’in yerlilerinin kimi çok turistik oldu, kimi ortalamaya göre biraz pahalı, kimi de mutlaka gidin gerçekten çok lezzetli diyor. Elbette gelmişken, deneyimlememek olmazdı. Kesinlikle hayatımda tattığım en lezzetli Ali Nazik’i burada yedim. Normal de Ali Nazik çok tercih ettiğim bir kebap türü olmamasına rağmen, iki porsiyonu zorladım. Yoğurt, sarımsak, yağ ve köz patlıcan dengesi o kadar iyi ayarlanmıştı ki, yediğiniz zaman eğer bana hak verirseniz Instagram’dan beni de kebabınıza etiketleyebilirsiniz. Antep’te kebapçıların ikram ettiği pidelerin hepsi lezzetli ama İmam Çağdaş’ın ki bir başkaydı. Yumuşacık, sıcacık ve tadı her defasında damağınızda kalacak türden… Tatlı bölümü ise apayrı. Baklavası kötü değildi ancak bana şerbeti çok boğazı yakıyor gibi geldi. İstanbul’da Karaköy Güllüoğlu’nda da çok benzer bir tadı yakalayabiliyorsunuz bana kalırsa… Fakat lezzetin doruğu kesinlikle “fıstık dolama”. Ben hayatımda bu kadar ağır gelmeyen, ağızda dağılan, beş tane daha yesen, bir on tane daha yermişsin gibi gelen bir tatlı daha tatmadım. O fıstığın kavruk tadı, size yazarken hala damağımda… Fiyatlarda yine İstanbul’la yarışmayacak kadar iyi. Antep ortalamasına göre ise 2-3 TL fazla kalıyor o kadar.

Metanet Lokantası: “Yemek işi benden sorulur” diyen herkesin mutlaka tatması gereken bir lezzet, denenmesi şart bir tat. Çorba deseniz tam değil, çünkü aynı zamanda yemek gibi de. Kelle-paçaya benzetseniz o hiç değil. Şahsen ben daha önce Beyran Çorbası tatmamış biri olarak, iyi ya da kötü olarak bir kıyaslama yapamayacağım. Ama sabahları tıka basa dolu olan ve kadınlı-erkekli herkesin masa beklediği eski bir lokanta burası. Antepliler için sabah kahvaltısı beyran çorbası demek. Kapısında insanlar 07.00 itibari ile kuyruk oluyorlar. Acısı, acı sevenin bile gözlerini yaşartacak cinsten. Hava soğuk olsa da, içiniz beyranla bir yarım gün yüksek ısıda olacaktır eminim. Peki nedir bu beyran? Pirinçler ve bilhassa kemikli olarak seçilen etler 11-12 saat suda hakkıyla haşlanıyor, iç yağ zahmetlice tereyağı kıvamına getirilene kadar işlem görüyor. Haşlanmış et, pirinç, et suyu, iç yağı, sarımsak ve bol acı çorbanın ana malzemeleri. Lokanta sahibi Mustafa Amca etleri, pilav ile yoğuruyor. Hepsi tek tencere de kaynıyor ama servise hazır hale geliş şekli biraz değişik; önce pirinç, sonra haşlanan ve kemiğinden sıyrılan et, sonra da üzerine iç yağı dökülen tabak ateşe gönderiliyor. Ben şahsen haşlama et tadını çok seven bir damak tadına sahip olmadığım için çok bayılmadım ama kiminle konuşsam müptelası olmuş. Hakikaten de tam bir şifa çorbası, sanki içseniz bir yarım yıl hastalanmayacaksınız gibi… Bu arada lahmacunu da lezzetliydi onu da eklemekte fayda var. Kime sorsanız söyler ama yine de adresi; Kozluca Mah. Kozluca  Cad. No:11 Eski Buğday Pazarı Civarı

Gaziantep

Katmerci Zekeriya Usta: Özellikle kebap ve tatlı diye bir ayrım yapmadan gidiyorum yazıda. Hazırladığım kısa notlarda zaten özet olarak önerdiğim adresleri göreceksiniz, kendinize göre öncelik sırasına koyabilirsiniz. Benim için Gaziantep “Katmerci Zekeriya Usta”dan ibaret. Kesinlikle ömrü hayatınızda tadıp, tadabileceğiniz en iyi katmer. Fıstığın nirvanası. İnsanın kendine yapacağı en büyük şölen. Zekeriya Ustanın üçüncü kuşaktan torunu Mehmet Bey artık kasanın başında, gelen müşterilere ılık süt servis edilmesi için komut veriyor. Katmere hayat verense torunları… Bu katmerin en büyük özelliği malzemesi inanılmaz bol. İçerisinde kullanılan kaymak ve fıstık hem bol miktarda, hem de en iyi malzemeler seçiliyor. Şölenimiz, nam-ı değer katmer taş fırında pişiyor. Ilık sütle servis ediliyor, bunun sebebi de katmerin damakta bırakacağı fazla tatlı hissini sütle dengelemek. Porsiyonu; 15 TL. Yalnız tatlı konusunda paylaşımcı olmayan biri olarak söylemeliyim ki; Bir katmeri iki kişi bölüşmeli çünkü hayli büyük.

Çulcuoğlu Kebap: Konakladığımız Şirehan Otel çalışanlarının önerdiği bir kebapçıydı. Hatta Antep’e ayak bastığımızda yediğimiz ilk öğle yemeğimizdi. Lokantaya girer girmez, sizi Fıstık adında bir papağan karşılıyor. Adı gibi fıstığa müptela bir hayat yaşıyor. Oradaki tuzlu fıstıklardan ağzına besleyerek, komik bir fotoğraf çektirebilirsiniz benim gibi. Sonrasında masanıza oturuyorsunuz ve tadım yapmaya gelmiş olduğunuzu anlayarak hemen ortaya karışık bir kebap hazırlıyorlar. Öncesinde çorba ikramları var. Çorbasını çok sevmedim, böyle bir esnaf lokantasında ve Antep’te sıcak gelmesi gerekirken ılık geldiği içindir belki de… Önden getirdikleri salata ve cacıkla zaten hafifçe doyabiliyorsunuz. Nohutlu pilavlarının lezzeti çok iyiydi. Kebapları bana kalırsa lezzet olarak ortalama ama fiyatı Antep geneline göre çok ucuzdu diyebilirim. İki kişi kebap ve içecekler dahil 45 TL ödedik. Değişik bir tat deneyimlemek isterseniz, simit kebabı yiyebilirsiniz. Bol fıstıklı kadayıfı olduğunu ve çok övgü aldığını duydum ancak katmer odaklı olduğumuzdan o gün tadamadık. Siz tadarsanız, yorumlarınızı beklerim.

Ciğerci Mustafa ve Ciğerci Yunus: Sabah Beyran Çorbası içerek güne başlamak nasıl adetten ise, ciğer yemek de bir nevi kahvaltı kültürü olmuş Antep’te. Bunun için yerel halkın iki önerisi var; Ciğerci Mustafa ve ciğerci Yunus… Antep’e gastronomik tur için gidenlerin listelerine iki adresten biri not edilebilir. Ciğerci Yunus’a gidemedik ama halkın çoğu Mustafa’yı daha çok öneriyor. Size gelecek ilk soru, ciğerinizi kavurma mı yoksa şiş mi istediğiniz olacak. Böyle durumlarda yan masalara bakar ve çoğunluk ne yiyorsa onu söylemeyi tercih ederim. Kavurma açık ara farkla masalardaki yerini almıştı, onu söyleyebilirim. Ama iki kişiyseniz bir şiş, bir kavurma söylemek gibi bir şansınız da olacak. Yanında salata ikramı yapılan lokantadan ayranlarla birlikte, iki kişi 25-30 TL’ye ayrılabiliyorsunuz.

Lezzet Durağı Çok, Liste Kalabalık!

Üçler Kebap&Lahmacun&Baklava: Hem kebap, hem tatlı, hem de lahmacun olan bu restoranda baklavayı tadımlık deneyebileceğinizi söyleyip, doya doya baklava yemek için Koçak’ı tavsiye edeceğim. Antep’te yiyebileceğiniz en iyi lahmacun için burayı listenize dahil edin derim. Usta bir lahmacun yapmamış adeta, iç harcını kumaş dokur gibi dokumuş… Fındık lahmacunun boyutu bile oldukça büyük. Fiyatlar İstanbul’a göre normal, Antep içinse yerel halka bir tık pahalı geliyor. Adresi; Sarıgüllük Mah., Zübeyde Hanım Bulv. 16/C, Şehitkamil Merkez/Gaziantep

Aşina Gaziantep Mutfağı ve Evirgeç Yöresel Ev Yemekleri: Et, kebap, baklava tamam da Antep’in yöresel yemeklerini, o sofralara taşınan lezzetli yemekleri nerede yiyeceğim derseniz yine iki önerim olacak. Biri mantı evi olarak da geçen Evirgeç… Elbette sadece mantı yok, cacıklı arap köfte, kuru-kıymalı patlıcan dolması ve alinazik gibi yemekleri de deneyebilirsiniz. Burası yol üstünde çok küçük bir loklanta. Biz gidemedik ama mantısının çok iyi olduğunu duydum. Mantının iyisini Bulgaristan göçmeni olan sevgili anneannemin evinde de yiyebildiğimden, tercihimizi Aşina’dan yana kullandık ve yuvalama çorbasının tadına bakınca tercihimizin doğruluğundan emin olduk. Kuruluş tarihi eskilere dayanmıyor, yaklaşık 11 yıllık bir restoran ancak lahmacun ve yuvalama çorbasında doğru tercih olabileceğini düşünüyorum. İçli köfte ise dışı kalın ve cevizi az olduğundan bana hitap etmedi. Bu yüzden denemelerime göre değerlendirdiğimde Kilis’in içliköftesinin, Antep’inkinden çok daha lezzetli olduğuna imzamı atabilirim.

Lezzet Durağı Çok, Liste Kalabalık!

Bayazhan: Burası Antep’in gezilecek görülecek yerleri arasında listeye dahil edebileceğiniz bir rota. Gitmeden önce tarihi dokusu ve geçmişe dayanan yapısı itibari ile burada yöresel tatları tatmanın çok keyifli olabileceğini düşünerek heyecanlandım. Fakat yerli halk, bir kaç taksici ve otel personeli ile görüştüğümüzde maalesef gece fasıl için aile olarak ya da bir kaç arkadaşınızla gitmenizin çok iyi olmayacağını, çok fazla erkek olduğunu ve artık o doku içinde rahat eğlenebileceğiniz bir yer olmadığını söyledikleri için gündüz gezmekle yetindik. Ancak mutlaka Bayazhan Kent Müze’sini gezip görmenizi tavsiye ederim. Antep’in İngilizler tarafından bozguna uğradığı dönemlerde İngilizlerin karargahı olarak bile kullanılmış bir yapı. Yemekleri herkesin dilinde, hatta öyle ki çeşitli toplantı ve organizasyonlara da kurumsallaşan yapısıyla hizmet veriyorlar. Eğer gidip, tadarsanız mutlaka benimle de deneyimlerinizi paylaşırsanız sevinirim.

Koçak Baklava: Baklava dendiğinde Gaziantep’te Güllüoğlunun adı bile telaffuz edilmiyor. Oysa İstanbul’da başımızın tacı… Koçak baklavada bana sorarsanız Antep’in eni… Zaten bana gerek kalmadan, New York Times’ta bile adının geçtiğini öğrenince ne demek istediğimi anlayacaksınız. Baklava, Şöbiyet, Bülbül Yuvası, Havuç Dilimi hangisini isterseniz bolcasından yiyebilirsiniz. Hatta benim için de bir demleme çay eşliğinde yerseniz, pek müteşekkir olurum. Annenize, evinize ikramlık fıstıklı kurabiye alabilirsiniz. İki ay raf ömrü var. Fotoğraflar biraz iştahınızı açacaktır, ben yemekten çekememişim, sizler için sitelerinden derledim.

Lezzet Durağı Çok, Liste Kalabalık!

Çelebioğulları Baklava: Kişilerin kendileri için “en iyi” diye bir kavram olabilir ama kesinlikle herkesin “en” kavramının değişiklik göstereceğini düşünüyorum. Bu sebeple her yerde tadımlık da olsa, tatlıdan da kebaptan da tatmaya çalıştım. Her masada bulunan fıstık ikramları çok nezaketli bir davranış ancak baklavası bana şerbetli geldiği için diğer tatlılarını çok tatmadım. Ama yine de yerel halkın baklava tercihi sorulduğunda listeye giren bir mekan olduğu için, sizin de bilmenizi istedim.

Erçelebi (Kadayıf İçin): Mekanda 20 çeşit kadayıf tatlısı üretiliyor. Erçelebi’nin en spesiyal tatlısı sultan kadayıf ve kömürde kadayıf. İkisinin de ortak özelliği kömür ateşinde ağır ağır pişmesi. Erçelebi’de tercihiniz közde peynirli kadayıftan yana olabilir. Yalnız 15- 20 dakika kadar bekliyorsunuz. Nedeni tatlının közde pişmesi ve siparişten sonra taze hazırlanması. Kadayıftan önce tıpkı katmer yerken olduğu gibi, masanıza küçük bardaklarda soğuk süt ikram olarak gelecek. “Neden süt? ” diye sorarsanız da; Süt sindirime yardımcı olup, kan şekerinin yavaş yükselmesini sağlıyor.

ÇEKİNME, PAYLAŞ

YAZAR HAKKINDA

Özlem Köksal

Yeditepe Üniversitesi Gazetecilik Bölümü'nü bitirdikten sonra çeşitli medya kuruluşlarında çalıştı. Yazmak her zaman en büyük tutkusuydu. Gazete, Dergi ve Kanal tecrübesinden sonra, aktif olarak baba mesleği olan sigortacılık yapmaya başladı. Hayatındaki ikinci en önemli tutku ise seyahat. İnsanın her zaman seyahatler için çok daha fazla fırsat yaratması, daha uzun rotalar düşlemesi gerektiğine inanıyor ve yaşamın tek bir yerde vakit geçirmekten ibaret olmadığı mottosunu benimsiyor. Acente sahibi olması tutkusuna engel değil. Yazı ve seyahat bir araya gelince, tüm kurumsal hayattan sıyrılıyor. Bundan sonraki hedefi daha çok ülke, daha çok anı ve mürekkebi bitmeyen bir kalem... Instagram : ozlem_koksall

Yorum yazın

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.