Londra

0

Londra

2 bin yıl önce Romalılar tarafında kurulan Londra MÖ 43 yılında Roma İmparatorluğu’nun Britanya’yı işgali sonrasında “Londonium” ismi ile kurulmuştur. Kent isminin anlamının “Akan Nehir” olabileceği düşünülmektedir.  Dünya’ en kozmopolit şehirlerinden olan Londra’da yaklaşık 300 farklı dil kullanılmaktadır. Dünyanın en eski metrosuna sahip olan Londra 1863 yılında “Kozmopolit Railway” adı ile kullanıma açılmıştır. Kullanılan ilk hatlarda zamanının en gelişmiş teknolojisi olan buharlı trenleri kullanılmıştır.

Londra’ya gittiğinizde kesinlikle görmeniz gereken yerlerden bazıları; London Eye, Buckingham Sarayı, British Museum, Natural History Museum, Tower Bridge, St. Paul Katedrali, Victoria ve Albert Müzesi ve London Dungeon gibi yerlerdir. Gerçek adı Merlin Entertainment London Eye olan dünyanın en büyük dönme dolabı tam 135 metredir. En popüler turistik mekanlar arasında yer alan London Eye görülmeyi hak eden yerler arasındadır. Buckingham Sarayı, Westminster’da bulunan, İngiliz kraliyet ailesinin Londra’da oturduğu saray, adını 18. yüzyıl başlarında Buckingham dükleri için yapılan evden alır. III. George’un 1761’de eşi için satın aldığı ev, kraliçenin evi olarak anılmaya başladı. Buckingham Sarayı 1837 yılından beri İngiltere Kraliyet Ailesi’nin Londra’daki ikametgahı olarak görev yapmaktadır ve bugün Monarch idari merkezidir. British Museum, hekim ve doğabilimci Sir Hans Sloane’un biriktirdiği ünlü birkitap, elyazması ve doğa tarihi nesneleri koleksiyonunun hükümet tarafından satın alınmasıyla 1753’te kuruldu. Londra’da balayına gidecek olan çiftlerin en çok rezervasyon yaptırdığı otel olarak seçilen Rocco Forte Brown’s Hotel sizinde düşlerinizi süsleyebilir. Dünyanın bir yerinin aksine de Londra’da trafik sol taraftan akmaktadır.

Londra’daki tüm arabaların da direksiyonları sağ taraftadır. Londra’ya gittiğiniz zaman yabancılık çekememeniz için bunu bilmeniz iyi olur. Londra gece hayatı ile bilinen Avrupa şehirlerinden biridir. Öyle ki gece hayatında çok büyük önlemler alan pub-club barları ile ünlüdür. Örneğin yüz – kıyafet analizi yaparak kapıda bekleyen bodygard sizi içeriye almayabilir. Önlem olarak bunları bilmeniz sizin karınıza olur.

ÇEKİNME, PAYLAŞ

YAZAR HAKKINDA

Yorum yazın

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.