Meditasyona Konsantre Olunmaz !

0

Sessiz bir yer arayışındasınız, bir minder buldunuz üzerine oturacak, yoga dersinizi bitirmişsiniz ve yorgunsunuz. Aklınızda eve gecikme kaygısı, yarın sabahki toplantı. Durup kendinize kızıyorsunuz, aralık gözlerle stüdyodaki meditasyon yapan arkadaşlarınıza bakarak, bir konsantre ol da bitsin, rahatla, iç huzura konsantre ol. Akılda konsantrasyon çabası devam ettikçe başlayan stres ve biten ders. Meditasyona yine ulaşamadınız.

Başlarda herkes için zordur meditasyon, çünkü yakalamaya çalışırız o anı. Osho der ki, meditasyon konsantrasyon değildir, konsantrasyon çabası gölge yaratır gerçek ana. Neden ve nasıl mı?

Meditasyon için her kültürün ayrı tanımı, benzeşen ya da ciddi boyutta farklılaşan uygulamaları vardır. Temel ise aynıdır, öze bakmak ister mediyasyonu gerçekleştiren kişi. Üst kimliklerden ayrışmak, zihini ana davet ederek vücut ile uyumlu harekete yönlendirmek ister. O anda yaşanan herşeyin farkında olmak, bir şahiti olarak bulunmak ve gelişini gidişini izlemek ister. Geniş bir kavramdır mediyasyon, genişlemeye davet eden. İlk başlardan bir tek kendi nefesinizi izleyerek başlayabilir, burundur hareketine şahit olunan. Zamanla göğüs, diafram da hislerle izlenir, tek bir birey olarak farkındalık adım adım genişler.


Konsantrasyon için ise tanım daha kolaydır, odaklanmaktır, bir noktayı yakalamak gerekiyorsa görüş alanını dolduran diğer tüm görüntüleri arka plana atmaktır. Daraltmaktır gözün gördüğü, nefesin getirdiğini. Meditasyon sürecinize konsantre olduğunuzda sadece hareketsizlik baskısı, bir minder dokusu ve oraya buraya gitmek isteyen bir zihin karşınıza çıkar. Baskıyı hissedince tam ters istikameti arar zihin. Burada olamaz, içinize dönmenize izin vermez ertesi güne, düne nereye isterse o saniye sizi de alarak gider. Vücudunuz burada tek başına kalır. Birlik, bütünlük sağlanamaz. Siz siz olun meditasyona konsantre olmayın, zamana bırakın zihninizin anda kalması için yumuşak bir davetle bekleyin. Tüm düşüncelerin gelip geçmesine izin verin, oluşmalarını engellemeyin.

ÇEKİNME, PAYLAŞ

YAZAR HAKKINDA

Ekonomist Burcu Güçlü İnan

1980 Istanbul doğumlu olan Burcu Güçlü İnan saint Benoit Fransız Lisesi’nden sonra Koç Üniversitesi Ekonomi bölümünü bitirmiştir. Kariyerini planladığı yıllarda yaşanan ekonomik krizler ve part-time çalıştığı yabancı bankada 11 Eylül İkiz Kuleler saldırılarılarını Hazine departmanında gözlemlemesi ile kendini finans piyasalarında bulmuştur. Yüksek lisans eğitimini ruhunun evi olarak nitelediği Londra’da, Cass Business School’da Yatırım Yönetimi üzerine yapmıştır. Türkiye’ye dönüşü ile birlikte sekiz yıl boyunca önde gelen bankaların portföy yönetimi ve hazine departmanlarında çalışmıştır. Bankacılığa ve trading’e olan sevgisi ile hızlı ve coşkulu bir iş yaşamı olmuş, her kriz ile yeni bilgiler edinen bir öğrenci olarak annelik sürecini daha yoğun yaşamak için kurumsal hayatına oğlunun doğumu ile ara vermiştir. Londra’da okurken ilk derslerini almaya başladığı yoga yolunda, Özge Işın ile Yoga Hocalık Eğitimi ile Yoga Alliance onaylı sertifikasyon sürecindedir. Aktif ve sağlıklı yaşamın savunucusu, adrenalinin de tutkunudur. Her yeni günde yeni bir bilgi, yeni bir keşif ile hayatın aslında şu anda tam da olması gerektiğine inanır.

Yorum yazın

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.