Nasıl Gidilir? Nerede Kalınır?

0

Sevgili tatilciler!

Londra seyahatimin ardından, 5 ülke- 14 şehirlik bir Avrupa seyahatine daha çıktığım için sizlere bir süre yazamadım. Ama bu zaman zarfında hiç vakit kaybetmeden, gittiğim yerlerin her köşesinde sizler için kısa kısa notlar aldım. Bu rotanın ilk yazısına 3. kez gittiğim ve her seferinde gitmeye doyamayacağım Amsterdam’la başlamak istedim. İlk destinasyonun Amsterdam olmasının elbette özel bir sebebi daha var. Amsterdam; hem benim ilk Avrupa seyahatim, hem de iki kişi olarak gidip, tek kişi olarak döndüğüm en özel tatilim. Çünkü belki de hayat boyu elini tutacağım adamla her şey, bu özgür ülkede başlayıverdi… Ve şimdi ikinci yılımızı geride bırakırken, bu özel yazıyı hem sizlerle, hem de onunla paylaşmak istiyorum.

O halde sizi romantizmden sıyrılıp, karış karış Amsterdam sokaklarını keşfe çıkmaya davet ediyorum… Kuzeyin Venediğine benzettiğim ve şehri sevmeniz için bir saatlik bir Kanal turunun bile yeteceğine inandığım şehirde, ilk iş ulaşım ve konaklama işini çözmeniz gerekiyor.

ULAŞIM:

Uluslar arası uçuşların hemen hemen hepsi Schiphol Havalimanı’ndan yapılıyor. Bu havalimanı Avrupa’nın dördüncü büyük havaalanı ve şehir merkezine de oldukça yakın sayıldığından şehre transfer sürecinde de sıkıntı yaşamıyorsunuz. Taksi ve araç kiralama gibi alternatifleri paranıza yazık olmaması ve tatil bütçenize masraf olarak eklenmemesi adına direk eliyorum. Geriye kalan tren ve otobüs alternatiflerinin hangisini seçerseniz seçin, ikisi ile de aynı kolaylık ve hızlılıkta şehre ulaşabileceğinizi garanti ederim.

Tren

Schiphol Havalimanı tren istasyonu, havalimanının hemen altında bulunuyor. Bu yüzden bavullarla zorluk yaşamadan inebiliyorsunuz. Buradan bineceğiniz tren ile Amsterdam Merkez İstasyonu, Amsterdam Zuid (Ticaret Merkezi) ve Amsterdam RAI (Konferans Merkezi) istikametlerine maximum yarım saat içinde ulaşabilirsiniz. Tren biletini istasyondaki gişelerden ya da otomatlardan satın alabilirsiniz. Ben hep işimi sağlama almayı sevdiğimden gişeleri tercih ettim ama sizlere yazabilmek adına otomat seçeneğini de denedim. Kredi kartının geçmediğini söyleyebilirim, onun dışında menü oldukça basit. Bilet fiyatları ise, tek yön için 3.80 Euro. Aynı gün içerisinde gidiş – dönüş düşünüyorsanız 7.80 Euro’dur.

Nasıl Gidilir? Nerede Kalınır?

 

Otobüs

Amsterdam Schiphol Havalimanı ve şehir merkezi arasında uygun fiyatlı ulaşımın diğer seçeneği de otobüs. 30 dakikalık bir yolculuk ile şehrin güney ya da batısına ulaşılabiliyorsunuz. 197 numaralı otobüse binerek, (bilet otobüsün içinden alınıyor) 2.38 Euro karşılığında Leidseplein’e gidebilirsiniz. Bu otobüsün 15 dakikada bir seferi var. Bekleme sıkıntısı yaşamazsınız. Gece saatlerinde otobüs kullanacaksanız ücreti değişmediyse 4 Euro’dur. Otobüs seferleri de havalimanının hemen çıkışında yapılıyor. Bu noktada küçük bir dip not; Dövizinizi mutlaka bozukluklar ya da küçük banknotlar şeklinde hazır bulundurursanız, transfer aşamasındaki ödemelerde sıkıntı yaşamamış olursunuz.

Nasıl Gidilir? Nerede Kalınır?

KONAKLAMA:

Eğlence anlayışı ve yasaklara sınır tanımayan kimliği ile birçok genç ziyaretçisi olduğu için neredeyse her lokasyonda bir dolu hostel bulunuyor. Ben üç gidişimde de hostel’de kalmadım. Daha ekonomik yollu ya da gruplar halinde konaklama yapabileceğiniz bir tatil planı yaptıysanız, elbette bu hostellarda kalabilirsiniz. Yine de mutlaka konaklayacağınız yerlerin merkeze yakın olmasına aman dikkat edin! Favorilerim; Kesinlikle 1. ve 3. Olanlar; (http://www.bulldoghotel.com/default.htm), (http://www.cocomama.nl/), (http://www.stayokay.com/nl/hostel/amsterdam-vondelpark). Özellikle Bulldog yılın her dönemi bol ziyaretçi alıyor, bu sebeple çok önceden boş oda peşine düşmeye başlarsanız mantıklı bir iş yapmış olursunuz.

Ancak hem biraz daha rahat ve temiz bir yerde, kendi düzenimde konaklayayım, rahat duşumu alıp, istediğim gibi takılayım diyorsanız gitmeden airbnb’den ev kiralayın derim. Lüks bir evde çok uygun fiyata kalabiliyorsunuz ve eğer şanslıysanız bizim ev sahibimiz Anna gibi sizin için banyoya bırakılmış köpükler, mumlar, mutfakta şaraplar ve minik atıştırmalık süprizlerle karşılaşabilirsiniz. (https://www.airbnb.com.tr)

Konaklama alternatiflerinin benim için vazgeçilmezi olan www.booking.com‘u da listeye ekleyip, sizi hemen keşfe çıkmaya davet ediyorum ;

 

Nasıl Gidilir? Nerede Kalınır?

HAVA DURUMU

Ben Amsterdam’a üç seferinde de Ocak ve Şubat aylarında gittim. Bu yüzden kış aylarında gideceklere, mevsimin malum soğuklarına, bir de kanallar şehri olmasını ekleyip çok sıkı giyinmelerini tavsiye edebilirim. Ama Ağustos’un sonuna doğru bile hafif bir serinliğin olduğunu duyduğum için hava durumuna bakıp, valiz hazırlamanızda fayda olacağını da ekleyelim.

I AM AMSTERDAM KART ALINMALI MI?

Nasıl Gidilir? Nerede Kalınır?

Açık söylemek gerekirse ben üç gidişimde de bu kartı almadım, bir kez daha gidince de almayı düşünmeyeceğim. Çünkü sanatsal, müze bazlı ve şehrin as noktalarını ziyaret ettim. Ama çok faydasını ve avantajını yaşayan arkadaşlarıma sizler için sordum, olumlu cevaplar aldım. O sebeple karar tamamen size ait. Ben tek seferde ve birden o parayı elimden çıkarmak istemediğim için ve her şeyden önce gireceğim müzeleri ve gideceğim rotaları biraz daha spontane yaptığım için kart aldım ve onu kullanmalıyım stresini yaşamak istemedim. Ancak ilk gidişiniz olacaksa, Amsterdam denildiğinde de bir çok yeri kapsayan bir kart olduğu için nasılsa gezeceksiniz diye edinmenizde de fayda olabilir. Özellikle müze ağırlıklı gezi düşünenler mutlaka almalı. 24, 48 ve 72 saatlik çeşitleri bulunan bu kartın avantajlarına göz atarsak; detaylı şehir haritası, otobüs, tramvay, metro kullanımını içeren limitsiz ulaşım hakkı, (Ki ulaşım yani sırf bisiklet ve yürüyüş düşünmüyorsanız ve indi-bindi yapacaksanız mantıklı), Amsterdam’ın en popüler 40’a yakın müze ve ziyaret yerine giriş imkanı, Rijksmuseum’a girişte indirim, ücretsiz bot turu, konser, tiyatro, araç kiralama, restoran gibi durumlarda indirim, her ay değiştiğini bildiğim bazı fırsatlar olarak özetleyebiliriz. Fiyatlar geçen hafta revize edilmemişti ama Şubat itibari ile 2015 bazlı fiyatlar geçerli olacaktı. Fikriniz olması açısından 2014 fiyatlarına göz atarsak; 24 saatlik kart 47 Euro, 48 saatlik kart 57 Euro ve 72 saatlik kartta 67 Euro idi.

Detaylı bilgi; (http://www.iamsterdam.com)

ÇEKİNME, PAYLAŞ

YAZAR HAKKINDA

Özlem Köksal

Yeditepe Üniversitesi Gazetecilik Bölümü'nü bitirdikten sonra çeşitli medya kuruluşlarında çalıştı. Yazmak her zaman en büyük tutkusuydu. Gazete, Dergi ve Kanal tecrübesinden sonra, aktif olarak baba mesleği olan sigortacılık yapmaya başladı. Hayatındaki ikinci en önemli tutku ise seyahat. İnsanın her zaman seyahatler için çok daha fazla fırsat yaratması, daha uzun rotalar düşlemesi gerektiğine inanıyor ve yaşamın tek bir yerde vakit geçirmekten ibaret olmadığı mottosunu benimsiyor. Acente sahibi olması tutkusuna engel değil. Yazı ve seyahat bir araya gelince, tüm kurumsal hayattan sıyrılıyor. Bundan sonraki hedefi daha çok ülke, daha çok anı ve mürekkebi bitmeyen bir kalem... Instagram : ozlem_koksall

Yorum yazın

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.