Paris Moda Haftasında Neler oluyor?

0

Her sezon olduğu gibi moda haftaları geldi çattı. Milano Moda haftasından sonra sıra, 3-11 Mart tarihleri arasında, hali hazırda devam eden Paris Moda Haftasında. Moda otoritelerinin, camiasının, emekçilerinin ve bolca ünlünün akın ettiği bu günlerde Paris oldukça hareketli, her sokak adeta bir defile alanı, herkeslerin tarzı birbiriyle adeta yarışıyor. Bu 3 günde oldukça defile yapıldı tabiki ve 11 ine kadarda bu defileler devam edecek. İnsanların izlemek ve özellikle ”front row”  diye bilinen ön sıraya teşrif etmiş, önemli zatları görmek için can attığı ve kıran kırana mücadele ettikleri defileler bu sezonda bu çekişmenin hakkını veriyor. Paris Moda Haftasını 2 başlık altında inceleyeceğiz; Mevcut bazı markaların defileleri ve tabiki vazgeçilmez ve gerçek modayı yönlendirdiğine inandığım Sokak stilleri.

ANN DEMEULEMEESTER

Dries Van Noten, Dirk Van Saene gibi isimlerin oluşturduğu ”Antwerp 6” ile kariyerine başlayıp yaklaşık 30 yıldır stili aynı çizgide sürdüren marka bu moda haftasıda da sade, maskülen, keskin hatlara sahip, renklerinde ise gotik tarzını devam ettiriyor. Koleksiyonda ön plana çıkanlar kalın deri bel kemerleri, dökümlü maksi elbiseler ve tabiki maskülen takımlar.

Paris Moda Haftasında Neler Oluyor? ANN DEMEULEMEESTER

BARBARA BUI

Zamansız, zarif ve kadınsı bir stile sahip olan marka kahve- siyah kombinasyonu derin yırtmaçlı maksi ve mini etekleri, deri detayları ve eflatun rengi ile sezonda çizgisini yine temsil ediyor.

Paris Moda Haftasında Neler Oluyor? Barbara Bui

CARVEN

Canlı, pastel ve koyu renklerin bir arada bulunduğu bu koleksiyonda , çiçek desenleri , bilekte pantolonlar ve astarı gözüküyormuş edasındaki çift kat mini etekler oldukça ilgi çekiyor. Maskülen siluetlere sahip bu koleksiyonda çift renk pabuçları ve bilekte biten soket çoraplarıda göz ardı etmemek gerek…

Paris Moda Haftasında Neler Oluyor?  Carven




H&M

Yine aktif, genç ve yenilikçi tarzını ön plana çıkartan, bunu özellikle aksesuar ve dış giyim ile vurgulayan h&m kış renklerinden kaçınmamış. Nefti ve yağ yeşili, petrol mavisi, antrasit ve indigo renkler genel atmosferde öncelikle göze çarparken, geometrik-retro desenler ve bavul çantalar genel stilde fark yaratıyor.

Paris Moda Haftasında Neler Oluyor?  H&M

ROCHAS

Rochas yine her zamanki gibi elegan ve kadınsı. Kadının kum saati silüetini ön plana çıkaran marka bu koleksiyonunda birazda 2. Dünya Savaşı silüetlerine gönderme yapar gibi ne dersiniz?

Paris Moda Haftasında Neler Oluyor?  Rochas

VIONNET

”Bias Cut” olarak isimlendirilen, Verev olarak bildiğimiz, kumaşı 45 derecelik açı ile çevirip kesme sonucunda elde edilen, dökümlü görüntünün yaratıcısı olan Madame Vionnet’in, ismini ve stilini devam ettiren marka, bu sezon yine çok asil ve elegan bir koleksiyon ile karşımıza çıkıyor. Romantik ve kadınsı silüetlere getirilen modern yorumlar, Vionnet markasını dahada iddialı kılacak gibi bu sezon.

Paris Moda Haftasında Neler Oluyor? VIONNET

SOKAK MODASI

Yukarıda stillerin incelediğimizde genel hatları ile Paris Moda haftasının tarzını yorumlamak mümkün. Layered yani üst üste giyinilmiş looklar, bol kumaş pantolonlar, biker ve deri ceketler, kaşe, oversize paltolar, denim looklar, ve ağırlıklı olarak her kombinde kullanılmış ve son yılların en iddiali modellerini temsil eden trikolar!! Yukarıdaki kombinlerin her birine bayıldım. Niceleride devam eden günlerde gözlerimizi şenlendirecektir eminim…

ÇEKİNME, PAYLAŞ

YAZAR HAKKINDA

Simay Yaklav

14 mart 1986 tarihinde Izmir’de dogdu. Orta okul yıllarında örgün eğitimini tamamlarken, 9 Eylül Konservatuarı Çello bölümünde okudu. Senfoni Orkestrası korolarında uzun yıllar yer aldı. 2005 yılında İzmir Amerikan Lisesinden mezun olduktan sonra İstanbul Teknik Üniversitesi ve Fashion Institute of Technology’nin ortak çift diploma programı olan Moda Tasarım bölümüne girdi. Eğitiminin 3 senesini İstanbul, bir buçuk senesini ise New York’ ta tamamladıktan sonra 2009 yılında mezun oldu. Üniversite yıllarında Freelance calışmaya basladı. Mezun olduktan sonra ise altı yıl boyunca bayan ve erkek giyim uzerine sektörün ileride gelen markalarında tasarımcılık ve bas tasarımcılık yaptı. Simdi ise kariyerine basladığı gibi freelance, kendi işini yürütmekte. Yeni seyler denemeye, insanları gözlemlemeye, karakter tahlili yapmaya, seyahat etmeye, dans etmeye, voleybol oynamaya, yeni müzikler keşfetmeye ve yemek yemeye deyimi yerindeyse bayılıyor. Ayrıca iflah olmaz bir hayvansever, 3 köpeği var ve onlarla geçirdiği anlar en kıymet verdigi zamanlarının başında geliyor. Dünyaya kesinlikle tek bir hayatın rutinini tekrarlamak icin gelmediğimize inanıyor ve tekrarlamamaya çalışarak yaşıyor.

Yorum yazın

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.