Topuk Dikeni Bitkisel Tedavi

0

Topuk Dikeni Bitkisel Tedavi

Ayak hastalıkları arasında sık görülen hastalıklardan biri de topuk dikenidir. Topuk dikeni sık karşılaşılan ve tedavisi oldukça meşaggatli ilerleyen aşamalarda ise cerrahi operasyona kadar gidebilmektedir. İleri durumlarda topuk dikeni tedavisinde yapılan cerrahi işlem topuk dikenini ne kadar önemli olduğunu görmemize sebep olmaktadır. Peki topuk dikeni neden oluşur, kimlerde daha fazla görülür ve topuk dikeni bitkisel tedavi yöntemleri nelerdir bunları araştırdık.

Topuk dikeni neden oluşur

Zaman zaman özellikle sabahları kalktığınızda ilk adımlarınız atarken topuğunuzda ağrı hissediyorsanız basım esnasında acı ve iğne batar hissi var ise  topuk dikeni rahatsızlığı yaşıyor olabilirsiniz. Bu ağrı yüzünden bir çok sıkıntı yaşanmaktadır. Uzun süre ayakta kalmak sizi yorabilir. Topuk dikeni topuk kemiği üzerinde sonradan oluşan küçük bir kemiksi çıkıntısı olarak adlandırılır ve ayakta yanma, batma, acı hissi oluşturur. Fazla kilolu olmak ve sürekli topuklu ayakkabı giymek topuk dikeni olma olasılığını artırmaktadır.

  • Sporcularda görülme olasılığı daha fazladır. Daha çok atlezim yapanlarda görülüyor.
  • Uzun süreli sert zeminde yürüyen, ayakta duran veya merdiven çıkan kişilerde de sık görülmektedir.
  • Masa başı işi olan ve genelde oturarak çalışan kişilerde daha çabuk ilerleyebilir.
  • Kötü ayakkabı kullanımı topuk diken yapabilir.
  • Kilolu olanlarda ortaya yüklerin topuklara verilmesinden dolayı sık görülmektedir.

Topuk dikeni bitkisel tedavi yöntemleri

Topuk dikeni için İbrahim Saraçoğlu’nun önerileri oldukça etkili. Üç yemek kaşığı kırmızı pul biberi havanda ezdikten sonra akşam yatmadan önce bir tülbent veya gazlı bezle topuğunuza saracaksınız ve sabah sargıyı çıkaracaksınız. Bunu 3 gün boyunca uygulayacak ayrıca 3 yemek kaşığı çekirdekli siyah kuru üzümü de çekirdekleri ile birlikte dövdükten sonra akşam yatmadan önce yine bir tülbentle topuğunuza saracaksınız ve sabah çıkararak yine 3 gün uygulanmaktadır. Topuk dikeninde bitkisel tedavi yöntemlerinden biri de doğal yağlar. Kantoron yağı, papatya yağı ve çörek otunu karıştırıp, her gün düzenli olarak topuğa masaj yaparak yediriyorsunuz. Bu şekilde zamanla ağrılarınız azalacak. Bu da oldukça etkisi olan bir tedavi ve topuk dikeninin geçmesinde faydası olan bitkisel çözümdür.

ÇEKİNME, PAYLAŞ

YAZAR HAKKINDA

Yorum yazın

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.