Trabzon-Yaylalar

0

Trabzon-Yaylalar

Sizde gezmekten hoşlanıyorsanız ve yöresel yemekleri seviyorsanız, çay içmekten hoşlanıyorsanız görmek isteyeceğiniz yerlerden biri de Trabzon. İnsanlarının sıcak kanlılığı ve tez canlılığı ile her daim hızlı bir yaşam sürdüklerini görüyoruz. Öyle ki, tez canlılıkları ve laz fıkralarına konu olan komiklikleri ile belirgin özellikler gösteren şehirlerimiz arasında Trabzon.

Trabzon’ u gezmeye gidecekseniz ormanlık alanlar çok fazla olduğu için yağışlar da buna bağlı olarak çok oluyor ve yaz ayların da serin serin gezebileceğimiz yerlerden biri olduğu için seyahatimizi yazın yapmakta fayda var. Bir elinize gözlemenizi alabilir diğer elinize oltanızı alabilir ve gezmek yerine soğuk sularında balık da tutabilirsiniz. Yaylalarda yaşayan insanlar dağınık şekilde konuşlandırılmış ahşaptan evlerde oturuyorlar. Trabzon da yaşayan insanlar genellikle şiveli ve kulağa çok hoş gelen kelimelerle konuşuyorlar. Zaman zaman ne dediklerini anlamakta zorlansanız bile çok eğlenceli insanlar olduklarını söyleyebiliriz. Özellikle çocukların şiveli konuşmasını görmek oldukça ilginizi çekecektir.

 

Trabzon - Yaylalar

Trabzon – Yaylalar

Gitmişken 40 çeşit hamsi yemeği yapıldığı söylenir, tadına bir bakın. Trabzon da yaşayan insanlar ayrıca çok misafirperverler ve her yerde yöre insanları ile sohbet edebilirsiniz. Yazın gidecekseniz yaylalara çıkabilir ve kuzu çevirebilirsiniz. Hatta yaylalar çok fazla olduğu için yazın şenlikler düzenleniyor bunlara da katılabilirsiniz. Yaylalardan, gitmişken üşenmeyip evlerde yapılan bir çok doğal ürünü de satın alıp evlerinize dönüşte götürebilirsiniz. Yaylalarda tatil geçirmek isteyenler için tatil köyü bile mevcut. Yaylaya çıktığınızda, yaylalar hep yüksek yerlerde olduğu için hep çıkılıyor fakat ulaşım kolay ve Trabzon merkezden yaklaşık bir saatte bütün yaylalara gidebilirsiniz. Yayla da yaşayabileceğiniz farklı bir deneyim ise çok yüksek yerlerde oldukları için sabahları çoğunlukla oluşan sisle birlikte, bulutların üstünde gibi kendinizi hissetmeniz mümkün.

Şolma Yaylası, Mavura Yaylası, Maçka-Kiraz Yaylası, Lapazan Yaylası, Maçka -Çakırgöl Yaylası, Sultan Yaylası, Karadağ Yaylası, Hıdırnebi ve Kuruçam Yaylaları,Tonya – Erikbeli Yaylası, Saz Alanı Yaylası, Sis Dağı Yaylası, Kadırga Yaylası, Çatmaoba Yaylası, Mızraklı Su Yaylası, Düzköy (Haçka Obası) Yaylası ziyaret edebileceğiniz yaylalar. Gezmeye başlamışken gezin ve görebileceğiniz kadar doğal güzellik bozulmadan görün deriz.

 

 

 

ÇEKİNME, PAYLAŞ

YAZAR HAKKINDA

Yorum yazın

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.