Yapıştı Kaldı Kilolar, Gitmiyor Gitmiyor

0

Uzun zamandır diyet yapıyordunuz ve bir anda kilo vermeniz durdu mu? Birçok diyet yapan kişinin başına gelen bir durumdur, endişelenmeyin, hemen umutsuzluğa da kapılmayın. Ne yapın? Yazıyı okumaya devam edin.

Her zaman “sağlıklı” mı besleniyorsun?

Yale Üniversitesi’nin sunduğu bir çalışma komik ama gerçek bir durumu özetlemiştir. Sürekli diyet yapan ve yemek seçimlerinde hep “light” olanı tercih etme konusunda dikkatli olan kişilerin beyinlerinde daha fazla “ghrelin” salgılanmaktadır.
Daha fazla ghrelinin salgılanması neye neden olur derseniz de “daha açmış gibi hissetmenize ve metabolizmanızı yavaşlatmanıza”. Ghrelin hormonunuzu dengede tutmak için, yemeğinizin daha renkli kısımlarına odaklanın, yeşilliklere değil de içine eklenen peynir ve cevize mesela.
Bu algıdaki değişiklik durumu hem daha sağlıklı hem de bir kandırmaca olacaktır sizin için, örneğin 1 kase mercimek çorba yanında birkaç tam buğday ekmek kıtırından zarar gelmez ama keyif katar.

Kredi Kartı mı kullanıyorsun?

Bugünlerde yanınızda nakit taşımak biraz eski moda gibi gelebilir, ancak tüketici araştırmalarına göre nakit taşıyan kişilerin alışveriş sırasında kredi kartı taşıyanlara göre daha sağlıklı ve kalori içeriği düşük olan besinleri satın aldığı gözlenmiştir.
Hele hele abur cubur seviciler eğer kredi kartı ile alışveriş yapıyorlarsa sanki para vermiyormuş gibi hisseder ve daha fazla kalorili tuzaklara düşerler demekte yine aynı çalışma.

Sürekli aklınız yapamadığınız yürüyüşünüzde mi?

Yoğun tempo nedeni ile sürekli egzersizi erteliyor ve her sabah bu akşam yürüyeceğim ya da spor salonuna gideceğim diyerek güne uyanıyorsanız eğer %50 daha fazla yeme ihtimaliniz var! Bunu ben değil Fransızların yaptığı bir çalışma söylemiş, neden mi “Spora gitmeyi düşünen kişiler kendilerinde daha fazla yeme hakkını bulurlar”.
Egzersiz öncesi kalori alımınızı 150 kkal ile kısıtlamanızı öneririm. Egzersiz öncesi protein almayı unutmayın!!!

Göz kırpmadan çalışanlardan mısın?

Eğer uzun süre oturarak çalışıyorsanız size hareketsiz kaldığınız gerçeği dışında bir kötü haberim daha var, Missouri-Columbia Universitesi’nin çalışmasına göre; yağ depolanmasını engelleyen “lipaz” enziminiz de birkaç saat hareketsiz kalınca maalesef artık vücudunuz tarafından salgılanmaz oluyor.
Çalışmanın sonucuna göre öneri şu yönde “Her saat başı ayağa kalk ve esneme hareketleri yap, ve böylece metabolizmanı %13 oranında hızlandır”.

Tüm gece Zombi gibi ayakta mısın?

Sürekli uyanık olmak ya da yeterli uyku uyumamak vücudu “kalori yak” modundan çok “aç kalacaksın sakla” moduna sokar ve yağ-karbonhidrat depolarsınız. Bunu destekleyen çalışmanın sonuçlarında günde 4 saatten az uyuyan kadınların daha fazla uyuyan kadınlara göre ertesi gün diyetlerinde 300 kkal kalori ve 21 gram yağ daha fazla tükettikleri saptanmıştır.
Bu hafta her gece 7,5 saat düzenli uyumaya çalış, her akşam sabah kalkma saatinde 8 saat önce yatağa gir ve vücudunu dinledir dinlendir ki sabaha yağ yakmak için hazır kıta kalksın!!!

ÇEKİNME, PAYLAŞ

YAZAR HAKKINDA

Uzman Diyetisyen-Buket Sözan Ak

İlköğretim hayatı kilolu geçmiş, lise döneminde kendince değiştirdiği beslenme alışkanlıkları sayesinde 22 kg vermiş ve bir daha kilo almamak için tek tercihi olan Hacettepe Beslenme ve Diyetetik Bölümü'nü bitirmiş 2006 mezunu diyetisyen Buket Sözan Ak. Mezuniyeti ardında ilk 5 yıl hedeflerinde Beslenme ve Diyet Yüksek Lisansını ve Profesyonel Aşçılık eğitimini de tamamlamıştır. Şimdilerde hem İtalyan Diyet Şirketi SDM’nin Ürün Müdürlüğünü yapıyor, hem de Balat Hastanesi'nde danışanlarını kabul ediyor. Kadir Has Üniversitesi'nin İstanbul Culinary Instutute ile yürüttüğü Chefschool’da yeni yetişen Şeflere ve Şef adaylarına Beslenme Eğitimi desteği sağlamaktadır. 2014’ten beri de Yeditepe Üniveristesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nde meslektaşı olacak diyetisyen adaylarına Beslenme Ekolojisi ve Beslenme Eğitimi derslerini vermektedir. Mesleğini severek yapan ve yapmaya devam edecek olan Ben, beslenme yolculuğunuzda sizlere eşlik etmekten keyif alıyor olacağım. Benim de geçtiğim bu yolda bazen tökezleyecek de olsak her zaman ayağa kalmak için bir sebebimiz var.

Yorum yazın

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.