Yeşil Çayın Yararları

0

Yeşil çay, Camella sinensis bitkisinden elde edilmiş bir çay yaprağıdır. Aktif maddesi kafein olan bitki ayrıca çeşitli vitamin ve mineraller, esansiyel yağ ve bunlara ilave olarak da 300’e yakın madde daha içeriyor. Aynı zamanda yüksek oranda C vitamini içeriyor.

Yeşil çayın yararları arasında öncelikle kansere karşı koruyucudur. İçerdiği mineralleri sayesinde diş çürümelerini engeller. Yüksek oranda C vitaminimi içerdiği için soğuk algınlığına karşı korur. Yeşil çayın yararları hormonlar üzerinde de etkilidir. Tiroid hormonu fonksiyonlarının düzenlenmesinde olumlu etki yapar. Tiroid hormonu fonksiyonları ise vücudun çalışma dengesinde önem arz etmektedir. Bu fonksiyonlar;

  • Metabolizma hızını arttırıcı fonksiyonunu düzenler.
  • Vücut ısısı üretimini düzenler.
  • Oksijen gereksinimini arttırır.
  • Kalp çalışma hızı ve fonksiyonu üzerinde etkilidir.

Kolesterol ve yüksek tansiyon vücut için önemli tehlikelerdendir. Yeşil çayın yararları bu tehlikelerden vücudu korur. Yani kolesterol ve yüksek tansiyonu düşürür. Yeşil çay aynı zamanda kilo verme konusunda da yararlıdır. Çünkü; vücuttaki yağların yakılma sürecini hızlandırır. Sürekli kullanımı romatizmal hastalıkların tedavisinde fayda sağlar. Yeşil çay dolaşımın düzenlenmesinde de vücuda katkı sağlar ve aynı zamanda bir idrar söktürücüdür.

Güzellik için yeşil çay

Yeşil çay özelliklede gözlere çok iyi gelir. Yeşil çaydan elde edilen birçok göz bakım ürünleri vardır. Aynı zamanda yeşil çaydan elde edilen birçok vücut şampuanları ve nemlendiriciler mevcuttur. Bu ürünler cildin pH yapısına çok uygundur. Fakat dikkat edilmesi gereken bir husus vardır bu da yeşil çaydan elde edilen ürünlerin yaralı ciltlere sürüldüğünde tahriş etkisi yaratabilir. Yeşil çay aynı zamanda son yıllarda hemen hemen bütün kadınların büyük sorunu haline gelen yaşlanmayı geciktirir. Son yıllarda yapılan araştırma sonuçlarına göre;

Dr.Lesley A.Mitscher ise geçtiğimiz yıl yayınlanan  “YEŞİL ÇAY KİTABI” adlı çalışmasında Uzakdoğu Paradoksu ile yeşil çay arasında bağlantı kuruyor. Çin ve Japonya’da sigara tüketimi fazla olmasına rağmen kalp damar hastalıklarının yaygın olmadığına değiniyor.

Yeşil çayın kullanımı ise her bardağa 1 gr yeşil çay yaprağı gelecek şekilde demlenir.

ÇEKİNME, PAYLAŞ

YAZAR HAKKINDA

Yorum yazın

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.